Znalazłem się w gronie kilkudziesięciu samorządowców z całej Polski, których codzienna praca na rzecz społeczności lokalnych została dostrzeżona i doceniona. Zarazem – jak mówił Pan Prezydent – odznaczenie jest wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w Gminie Kamieniec Ząbkowicki współdziałają na rzecz rozwoju naszej wspólnoty samorządowej.

Tak na portalu społecznościowym napisał burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec po tym, jak Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi w uznaniu wieloletniej pracy samorządowej i społecznej.

Wydarzenie to miało miejsce w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Wyróżnienia otrzymało tam ponad 50 przedstawicieli gmin, powiatów i województw z całego kraju. Okazją był Dzień Samorządu Terytorialnego związany z pierwszymi wyborami do rad gmin, jakie miały miejsce w Polsce w maju 1990 r. Przed tą ceremonią Prezydent RP powołał Radę ds. Samorządu Terytorialnego, jako organ doradczy Głowy Państwa.

To nie jest tak, że na szczeblu lokalnym nie ma polityki – wręcz przeciwnie. Kiedyś było takie hasło polityczne będące całkowitym bełkotem i zakłamaniem: „Nie róbmy polityki, budujmy boiska”. Otóż to jest właśnie polityka: decyzja co my zbudujemy. (…) Jaka jest rzeczywista potrzeba i która jest najpilniejsza – mówił do wyróżnionych Prezydent RP Andrzej Duda.

Dziękował samorządowcom za „mądrość współdziałania” na rzecz wspólnot lokalnych. Nawiązując do dokonanej dzisiaj rano ratyfikacji Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej, Prezydent RP mówił m.in.: Fundusz Odbudowy, mechanizmy finansowe – to są ogromne pieniądze, które, głęboko w to wierzę, trafią także i do Polski. Są tacy, którzy mówią, że to jest Plan Marshalla numer dwa, rzeczywiście z prawdziwego zdarzenia. 750 mld euro przewidywane jako całość – 390 w formie bezzwrotnej i 360 w formie pożyczek – z czego 80 mld netto będzie miała do wykorzystania Polska. Także poprzez to, co realizują właśnie samorządy lokalne i regionalne. To jest wielkie zadanie na przyszłość dla nas wszystkich. Proszę, żebyśmy to zadanie wykonali najsolidniej, jak to tylko możliwe. To jest ogromna szansa dla nas nie tylko na to, żeby wydobyć się z kryzysu tam, gdzie ten kryzys rzeczywiście poczynił wielkie szkody, ale to przede wszystkim szansa na to, żeby wykonać kolejny wielki skok rozwojowy. Wierzę w to, że wszystkim nam się to uda.

Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych samorządowcom oraz wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy można obejrzeć w przekazie udostępnionym przez Kancelarię Prezydenta RP.

Komentarze

Zostaw swój komentarz