W Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się prezentacja książki „Kronika Josepha Langera” autorstwa doktora Adama Organistego.
Miejsce nieprzypadkowe, bowiem 114 lat temu wybitny malarz z przedwojennego Münsterberga (dawna nazwa Ziębic) zakończył prace przy renowacji tej przepięknej auli. Dziś dowiedzieliśmy się np., że 113 lat temu sam Joseph Langer oprowadzał po auli Jego cesarską mość, pokazując swoje dzieło. Ale wracając do pamiętnika i dzisiejszej, trochę przedpremierowej promocji książki, to długo czekaliśmy na ten dzień. Sam pamiętnik był długo trzymany w tajemnicy przez byłych mieszkańców Münsterberga.
Dopiero trzy lata temu przekazany został skan obecnemu burmistrzowi Ziębic i wtedy ruszyły prace nad tłumaczeniem i opracowaniem pamiętnika. Dzięki Fundacji Księstwo Ziębickie i Prezesowi Leszkowi Więckowskiemu udało się nie tylko doprowadzić do wydania książki (do czego potrzebni byli sponsorzy), ale i do zorganizowania dzisiejszej prezentacji.
Wiele osób przyczyniło się do tego wydania, ale wspomnieć należy o pracownikach Muzeum Domu Śląskiego z dyrektorem Jarosławem Żurawskim na czele, którzy pomagali autorowi w zbieraniu materiałów do książki, należy też wymienić Andrzeja Regnera, który od wielu lat pielęgnuje i prowadzi współpracę z mieszkańcami Bielefeld, gdzie głównie osiedlili się byli niemieccy mieszkańcy Münsterberga. Tam w tzw. Heimatstube, czyli lokalnej izbie pamięci zgromadzone zostały bardzo bogate archiwa niemieckiego miasteczka Münsterberg i jego mieszkańców.
- Książka będzie do nabycia już w przyszłym roku, o czym Fundacja Księstwo Ziębickie nas poinformuje. Wtedy w Ziębicach zostanie zorganizowana prezentacja bardzo cennej i świetnie opracowanej naukowo publikacji doktora Adama Organistego, Honorowego Obywatela Ziębic.