Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej ma być okresem szczególnego wsparcia dla innowacyjności. Dotyczyć to ma również obszarów wiejskich, które do 2020 roku mają uzyskać znaczące wsparcie właśnie na nowe rozwiązania zarówno w odniesieniu do rozpoczynanej działalności pozarolniczej, jak i kontynuowanej aktywności gospodarczej w sektorze rolnictwa. Znacznie wzrośnie w tym okresie programowania rola lokalnych grup działania.
Tym właśnie zagadnieniom poświęcone było wczorajsze szkolenie zorganizowane we wsi Sulisławice (Gmina Ząbkowice Śląskie) z inicjatywy radnej Ireny Piotrowskiej – przewodniczącej komisji rolnictwa w Radzie Miejskiej Ząbkowic Śląskich. W spotkaniu, które odbyło się w miejscowej świetlicy (dawnej siedzibie miejscowej szkoły), uczestniczyły osoby ze wszystkich gmin Powiatu Ząbkowickiego, zainteresowane pozyskaniem środków unijnych na własne projekty. Obecni też byli radni: Grażyna Sobór, Bogdan Rembisz, Stanisław Plachytka i Piotr Rogowski – członkowie wspomnianej komisji rolnictwa w ząbkowickim samorządzie. Samo szkolenie przeprowadzone było przez ekspertkę Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
W przypadku projektów mających na celu podjęcie działalności pozarolniczej preferowane będą te innowacyjne działania, które podejmować będą osoby z powiatów objętych najwyższymi wskaźnikami bezrobocia i dysponujące kwalifikacjami do podejmowania określonej formy aktywności gospodarczej. W tym przypadku wsparcie może sięgnąć nawet kwoty 100 tys. zł. Pomoc ta obejmować ma m.in.: sprzedaż hurtową i detaliczną produktów nierolnych, rzemiosła i rękodzielnictwa, turystyki wiejskiej (jednak bez agroturystyki), przetwórstwa i sprzedaży produktów nierolnych, świadczenia usług społecznych (np. opieki nad dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi), działalności z dziedziny IT oraz sprzedaży internetowej, usług architektonicznych, inżynierskich, rachunkowościowych, audytorskich, weterynaryjnych. Pod uwagę brane będą projekty służące rozwojowi rynku zbytu produktów i usług lokalnych (z wykluczeniem targowisk), zachowania dziedzictwa lokalnego i rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej.
Jak poinformowano uczestników szkolenia, formalnie konkursy będą rozpisywane w drugim półroczu br., ale zachęcano, by już opracowywać biznesplany i kompletować dokumenty potrzebne do składania aplikacji. Zasadniczo bowiem, w stosunku do lat poprzednich, nie zmienia się model składanych wniosków. Nowością będzie za to duża rola przypisywana lokalnym grupom działania. W przypadku Powiatu Ząbkowickiego jest nią stowarzyszenie „Qwsi” (z siedzibą w Ziębicach), które już pracuje nad lokalną strategią rozwoju. Będzie ona główną ramą dla konkretnych strumieni unijnych dotacji, o jakie będą się mogli ubiegać w najbliższych latach prywatni i publiczni beneficjenci.