Warszawa i Wrocław – te i wiele innych miast w Polsce odwiedzili uczniowie z gminnych placówek oświatowych. Wszystko za sprawą przedsięwzięcia pod hasłem „Poznaj Polskę” będącego częścią programu Polski Ład. Na jego realizację do budżetu gminy Świdnica trafiło ponad 120 tys. zł.
Grupa 54 uczniów klas VII wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym, realizując ogólnopolski program „Poznaj Polskę” miała okazję zwiedzić stolicę naszego kraju. Podczas bardzo intensywnych trzech dni uczestnicy wycieczki odwiedzili najciekawsze miejsca Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęła wciągająca gra terenowa, podczas której uczniowie kierując się wskazówkami na otrzymanej mapie odkrywali tajemnice Starego Miasta. Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z panią przewodnik, która w drodze do warszawskich Łazienek opowiadała o historii miasta i mijanych budynkach, podziwianych z okien autokaru. Wsłuchując się w opowieści przewodniczki uczestnicy odbyli cudowny spacer po parku łazienkowskim. Następnym punktem, również w towarzystwie pani przewodnik, była wzruszająca wizyta na zabytkowym cmentarzu Powązki Wojskowe, gdzie można odwiedzić groby pochowanych tam zasłużonych Polaków.
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Łącząc zabawę z nauką uczniowie w niekonwencjonalny sposób odkrywali otaczające nas zjawiska. Korzystając z ponad 450 eksponatów, rozbudzających ciekawość, pozwalających zrozumieć świat i pokazujących, że każdy jest odkrywcą przez całe życie świetnie się bawili. Tego dnia uczestnicy wycieczki odwiedzili również Muzeum Narodowe, gdzie uczestnicząc w lekcji muzealnej „Muzealne przeboje” zobaczyli to co najciekawsze w muzeum z obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” na zakończenie zwiedzania. Jeszcze tego samego dnia udało się wjechać na taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki i zobaczyć Warszawę z tzw. „lotu ptaka”, co zrobiło na uczniach ogromne wrażenie.
Ostatni dzień pobytu w stolicy rozpoczął się od zwiedzania Zamku Królewskiego. W odkrywaniu tajemnic i poznaniu historii zamku uczestnikom towarzyszył tym razem pan przewodnik. W bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadał o niełatwych dziejach zamku jako budynku oraz o jego mieszkańcach. Ostatnim punktem wizyty w stolicy były piłkarskie emocje na Stadionie Narodowym. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć jak rozkładana jest murawa na mecz, odwiedzili szatnie, z których korzystają zawodnicy między innymi naszej reprezentacji. Zobaczyli salę odnowy biologicznej i salę konferencyjną, gdzie mogli zasiąść na miejscu kapitana naszej reprezentacji, Roberta Lewandowskiego. Wzbogaceni o nowe doświadczenia i wiedzę historyczną o naszej stolicy, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie wrócili do swoich domów.
Z kolei uczniowie klas Ia i IIa Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej wyjechali na wycieczkę do Wrocławia, odwiedzając Muzeum Narodowe z Panoramą Racławicką oraz Hydropolis. Pomimo wieku uczestników okazało się, że obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wystawiony w rotundzie był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały dzieło i słuchały prelekcji wyszukując odpowiednie sceny namalowane na płótnie. Następnym punktem była wizyta w Hydropolis z wykorzystaniem interaktywnej ekspozycji. Potem w laboratoriach zakładów wodociągowych każdy z uczestników wycieczki wykonał własne farby, mieszając różne odczynniki chemiczne z wodą. Na koniec uczestnicy wyjazdu gościli w restauracji, którą, jak się później okazało zrewolucjonizowała Magda Gessler. Jak relacjonowali rodzice dzieci uczestniczących w wyjeździe, wycieczka była bardzo udana.