Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
12 °c
Wałbrzych
13 ° pon.
13 ° wt.
11 ° śr.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Aktualności

Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku [VIDEO]

KK przez KK
15 października 2021
w Aktualności
0
Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą dotyczyć pacjentów w każdym wieku [VIDEO]

To problem często marginalizowany i odsuwany na boczny tor, który potrzebuje nagłośnienia i poświęcenia odpowiedniej uwagi i zaangażowania.

O tym, kiedy możemy podejrzewać zakrzepicę, jak ją diagnozować, jak szybko da się to zrobić oraz czy i jak możemy się chronić, zarówno przed nią, jak i jej powikłaniami, opowiadali w 200. rocznicę urodzin Rudolfa Virchowa profesorowie medycyny zajmujący się problemem zakrzepicy każdego dnia. Na cześć Virchowa – niemieckiego uczonego (choć nie brakuje tu też polskich akcentów) – w dzień jego urodzin, czyli 13 października, ustanowiono Światowy Dzień Zakrzepicy. To on bowiem ponad 150 lat temu opisał triadę czynników, które prowadzą do powstania skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Choć minęło tyle lat, jego odkrycie jest wciąż aktualne, a triada tych czynników niezmiennie nosi jego imię.

Triada Virchowa to nic innego, jak splot trzech niekorzystnych sytuacji:
  • uraz ściany naczynia krwionośnego (np. podczas zabiegu operacyjnego albo przez patogen),
  • nadmierna krzepliwość krwi (wpływ na taką sytuację mają zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe, np. niedostateczne nawodnienie organizmu),
  • zaburzenia przepływu krwi (np. wskutek małej ilości ruchu lub unieruchomienia).

Z biegiem czasu odkryto, że czynników ryzyka rozwoju zakrzepicy jest znacznie więcej, a ostatnio do tej długiej listy dopisana została nowa choroba – COVID-19. Okazało się, że SARS-CoV-2 uszkadza ścianę naczynia – mówił na konferencji zorganizowanej we współpracy z firmą Pfizer, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP prezes Polskiego Towarzystwa Flebologicznego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Zbigniew Krasiński Powikłania zakrzepowe są realnym zagrożeniem. Zdaniem prezesa PTF rocznie w Polsce z ich powodu umiera około 30 tysięcy ludzi; wbrew pozorom nie tylko tych w starszym wieku.

Znane są przypadki młodych ludzi, którzy zmarli nagle doznawszy zatoru płucnego. Tak przykładowo, Polska straciła znakomitą sportsmenkę Kamilę Skolimowską. Kulomiotka miała niespełna 27 lat. Nie wiedziała, że choruje na zakrzepicę. Pacjenci nieleczeni umierają prawie ze stuprocentową pewnością – powiedział prof. Zbigniew Krasiński.

To co szczególnie istotne i co w takim dniu powinno wybrzmieć, to fakt, że zakrzepicę można skutecznie leczyć. Trzeba tylko wiedzieć, że ma się ten problem, a nie jest to takie proste, bo – jak podkreślił prof. Tomasz Urbanek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – nawet połowa osób, które mają zakrzepicę, nie doświadcza żadnych istotnych dolegliwości, a jej pierwszym objawem jest zator płucny – sytuacja, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Są pacjenci, którzy leczenie zakrzepicy muszą przyjmować przez całe życie, a są i tacy, którzy będą je stosować tylko przez jakiś czas – zaznaczył prof. Zbigniew Krasiński.

Eksperci nie mają wątpliwości, że ponurą statystykę można zmienić, jeśli świadomość czynników ryzyka zakrzepicy, jej objawów i sposobów leczenia, będzie w społeczeństwie powszechna. Niestety, wciąż nam do tego daleko.

Ostrzegawczym objawem zakrzepicy żył głębokich jest opuchlizna jednej kończyny, najczęściej dolnej lub/i ból w łydce. Te z pozoru niegroźne objawy to sygnał, że trzeba jak najszybciej udać się do lekarza lub nawet do szpitalnego oddziału ratunkowego. Warto wiedzieć, że miejsce wystąpienia bólu czy obrzęku nie jest tożsame z miejscem, w którym znajduje się skrzeplina. Możemy mieć zakrzepicę żyły udowej, a puchnie nam łydka – zwracał uwagę prof. Zbigniew Krasiński.

Objawami zatorowości płucnej są przede wszystkim duszność i ból w klatce piersiowej, ale może być też tak, że pojawi się niespodziewana zadyszka przy wykonywaniu takich czynności, które wcześniej nie sprawiały nam żadnych trudności. W wypadku wystąpienia powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza – podkreślał prof. Zbigniew Krasiński.

Czynniki ryzyka zakrzepicy są wielorakie i często nie kojarzą się bezpośrednio z tym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jednak podejmując próbę systematyzacji, należy zwrócić uwagę, że najistotniejszymi czynnikami ryzyka są:

  • choroby nowotworowe,
  • ciąża,
  • przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz niektórych leków,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • unieruchomienie (zarówno takie, jak spędzanie długich godzin w pracy lub podróży w jednej pozycji, jak i unieruchomienie wskutek choroby czy zabiegu operacyjnego),
  • COVID-19,
  • wiek (im człowiek starszy, tym ryzyko rośnie, ale na zakrzepicę mogą chorować nawet niemowlęta),
  • niewystarczająca ilość ruchu i nieprawidłowa dieta.

Jak dochodzi do groźnych powikłań zakrzepicy? Zaczyna się od uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego. Jeśli dojdą kolejne czynniki ryzyka, w przypadku zakrzepicy żył głębokich w pobliżu uszkodzenia zaczyna tworzyć się skrzeplina. W obrębie nóg mamy największe żyły: o średnicy kciuka i długości 20, 30, 50 cm. Taki odlew żylny, taki „wąż”, płynąc z prądem krwi, przepływa przez serce, wpływa do tętnic płucnych i je korkuje. Zatyka. To jest patofizjologia zatorowości płucnej. Czyli: powstała skrzeplina, najczęściej w żyłach kończyn dolnych, rzadziej miednicy mniejszej, urywa się i przedostając się do płuc powoduje zator tętnicy płucnej – czasami fatalny, zakończony szybkim i nagłym zgonem, czasem z burzliwymi objawami, a czasami skąpymi – tłumaczył prof. Piotr Pruszczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak długo trwa taki proces? Czasami kilka, czasami kilkanaście dni.

Jak można zdiagnozować zakrzepicę? Jest szereg chorób, które mogą sugerować zakrzepicę. Dlatego ogólne zbadanie pacjenta, który ma zakrzepicę nie wystarczy, potrzebna jest szersza diagnostyka – prof. Tomasz Urbanek.

Ta początkowa, która powinna być wdrożona na samym początku podejrzenia zakrzepicy, nie jest zresztą bardzo skomplikowana. Podstawowym badaniem potwierdzającym zakrzepicę jest USG. Jak podkreślili na konferencji lekarze, wbrew pozorom zmierzenie poziomu D-dimerów we krwi, czyli małych cząstek zbudowanych z białek, które są produktami ubocznymi rozpuszczania skrzeplin (nasz organizm stara się przed powstawaniem skrzeplin bronić), jest badaniem wykluczającym, a nie – potwierdzającym zakrzepicę. Prof. Tomasz Urbanek zwrócił uwagę, że obecnie na oddziałach leczących pacjentów z COVID-19 badanie poziomu D-dimerów jest stosowane również w celu podjęcia decyzji, czy należy im podawać leczenie przeciwkrzepliwe.

Co robić, gdy mamy objawy sugerujące zakrzepicę, a nie jest możliwe wykonanie USG? Eksperci są zgodni, że lekarz w takim wypadku, po ocenie ryzyka zakrzepicy oraz ocenie ryzyka jej powikłań, powinien zlecić leczenie przeciwkrzepliwe – czyli przyjmowanie odpowiednich leków do czasu wykonania diagnostyki. Lekarze podkreślili, że choć leki przeciwkrzepliwe mają skutki uboczne, w sytuacji, gdy pacjentowi grozi zatorowość płucna, lepiej jest je przyjąć niż liczyć na to, że nie dojdzie do fatalnego zakończenia. Natomiast jak już mamy zakrzepicę, powinniśmy włączyć leczenie antykoagulacyjne – mówił prof. Tomasz Urbanek. Chodzi o przyjmowanie leków, które spowodują rozpuszczenie istniejących skrzeplin i będą przeciwdziałać powstawaniu nowych.

Można czasem doznać zatorowości płucnej pomimo leczenia. Jednak 9 na 10 pacjentów, którzy mają zator płucny, to osoby, które wcześniej nie były leczone – podkreślił prof. Piotr Pruszczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy są sposoby na zmniejszenie ryzyka? Niezależnie od tego, czy mamy zdiagnozowaną zakrzepicę, czy nie, warto stosować się do kilku istotnych z punktu naszego zdrowia i życia zasad. Te podstawowe, które chronią także przed innymi stanami patologicznymi, to odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, całkowita abstynencja tytoniowa, wypijanie odpowiednio dużej ilości płynów i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Ale nie tylko.

Jadąc na tę konferencję pamiętałem o tym, żeby wziąć podkolanówki uciskowe, bo wiedziałem, że dziś większość czasu będę spędzał w pozycji siedzącej, a to jest dobrze znany czynnik ryzyka zakrzepicy, nazywanej zresztą „zakrzepicą podróżnych – przyznał prof. Zbigniew Krasiński, który przyjechał do Warszawy z Poznania.

Problemem jest to, że w czasie długiej podróży zmuszeni jesteśmy spędzić dużo czasu w pozycji siedzącej. To zaś może doprowadzić do zastoju krwi. Żeby temu przeciwdziałać, warto założyć specjalne podkolanówki lub pończochy uciskowe, a ponadto w trakcie podróży poruszać się, nawet jeśli mogą to być jedynie ćwiczenia unoszenia stopy z pięty na palce.

Potrzebna lepsza opieka dla osób po przebyciu zatorowości płucnej. Eksperci są zgodni, że osoby, które przeszły zator płucny i zmagają się z istotnymi powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, powinny być objęte szczególną, systemową opieką. Zwracają uwagę, że doświadczenie zatoru płucnego jest traumą i wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Tacy pacjenci często zmagają się z gorszym ogólnym stanem zdrowia oraz zaburzeniami depresyjnymi.

Co siódma osoba po zatorze tętnicy płucnej nie wraca już do pracy. To nie znaczy, że każda osoba, która ma zakrzepicę, powinna być objęta specjalną opieką. To może być 15-30% pacjentów – zaznaczył prof. Piotr Pruszczyk.

Źródło informacji: PAP MediaRoom / Serwis Zdrowie
Tagi: zdrowiePAP
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Wybrano wykonawcę na budowę budynku mieszkaniowego

Następny wpis

Pieniądze i narkotyki – w obu sprawach łamanie prawa skończyć się może więzieniem

Następny wpis

Pieniądze i narkotyki – w obu sprawach łamanie prawa skończyć się może więzieniem

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Dni Ziębic 2023

Dni Ziębic 2023 – znamy pierwsze szczegóły

10 marca 2023
Metabolizm informacyjny i obcowanie z wartościami

„Metabolizm informacyjny i obcowanie z wartościami” – śródmieście to nie tylko punkt odniesienia

21 maja 2023
18 czerwca to Światowy Dzień Cioci – biegnij z życzeniami już teraz

18 czerwca to Światowy Dzień Cioci – biegnij z życzeniami już teraz

18 czerwca 2021
Poznajmy piłkarskie talenty Dolnego Śląska

Poznajmy piłkarskie talenty Dolnego Śląska – regionalny finał Pucharu Tymbarku rusza w Świdnicy

22 maja 2023
Tunel w ciągu S3 na Dolnym Śląsku przebity – to było najbardziej skomplikowane ogniwo inwestycji

Tunel w ciągu S3 na Dolnym Śląsku przebity – to było najbardziej skomplikowane ogniwo inwestycji

2
Adrian Kostera: „Bardzo chciałbym trafić do ludzi z konkretnymi przekazami” [STUDIO FAKTY]

Adrian Kostera: „Bardzo chciałbym trafić do ludzi z konkretnymi przekazami” [STUDIO FAKTY]

1
Gminy i powiaty mają działać wspólnie

Gminy i powiaty mają działać wspólnie – ZIT dzierżoniowsko-ząbkowicko-kłodzki przystępuje do pracy

1

Dolnośląskie Centrum Onkologiczne – skarb państwa przekazał nieruchomość – samorząd wojewódzki może ruszyć z budową [VIDEO]

2
Komedia społeczna

Komedia społeczna o silnym zabarwieniu satyrycznym – „Wesele Figara”

27 maja 2023
Nie tylko we Wrocławiu

Nie tylko we Wrocławiu i nie tylko w maju – XXXII Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

27 maja 2023
Pewnego razu przed gwałtowną burzą

Pewnego razu przed gwałtowną burzą – „Enigma”

27 maja 2023
Przedziwna siatka intryg

Przedziwna siatka intryg – „Ożenić się nie mogę”

27 maja 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Komedia społeczna
Aktualności

Komedia społeczna o silnym zabarwieniu satyrycznym – „Wesele Figara”

27 maja 2023
Nie tylko we Wrocławiu
Dolny Śląsk

Nie tylko we Wrocławiu i nie tylko w maju – XXXII Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

27 maja 2023
Pewnego razu przed gwałtowną burzą
Aktualności

Pewnego razu przed gwałtowną burzą – „Enigma”

27 maja 2023
Przedziwna siatka intryg
Aktualności

Przedziwna siatka intryg – „Ożenić się nie mogę”

27 maja 2023
Pamiątki niosą przeszłość ku przyszłości
Aktualności

Pamiątki niosą przeszłość ku przyszłości – „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”

27 maja 2023
Wyjazd służbowy nagle odwołany
Aktualności

Wyjazd służbowy nagle odwołany – „Weekend z R.”

27 maja 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Mówi się, że każdy człowiek jest niepowtarzal Mówi się, że każdy człowiek jest niepowtarzalny, ale co powiedzieć, gdy upodabnia się do innych albo ulega presji zbiorowości czy też wślizguje się dobrowolnie w tłum. Człowiek chce coś znaczyć i mieć swoje miejsce wśród innych czy też woli być jak inni i tym samym nie podlegać ocenom? A może prawdziwą jest teza, iż każda społeczność to elity i masy? 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/powstaje-jakby-zbiorowa-dusza-kiedy-jestem-soba/
#społeczeństwo #tłum #psychologiatłumu #zbiorowość #gustawlebon #indywidualizm #masy #elitarność #egalitaryzm #dobraksiążka #bliżejsłowa
Od Wrocławia do Boboszowa będzie droga klasy „ Od Wrocławia do Boboszowa będzie droga klasy „S”. Na pierwszy fragment drogi ekspresowej S8 sięgający po Łagiewniki ogłoszono już przetarg. Przetarg na odcinek do Barda zapowiedziany jest na najbliższe miesiące, a następnych spodziewać się należy w kolejnym okresie. To będzie droga nowoczesna i bardzo bezpieczna dla przyszłych użytkowników.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/s8-zblizy-poludnie-dolnego-slaska-do-wroclawia-to-inwestycja-w-mobilnosc-bezpieczenstwo-gospodarke-i-turystyke-video/
#s8 #arteria #trasa #droga #drogaekspresowa #drogaekspresowas8 #inwestycja #przetarg #łagiewniki #ząbkowiceśląskie #bardo #kłodzko #boboszów #wrocław #subregionwałbrzyski #michałdworczyk #marcingwóźdź #aleksanderszwed #gddkia #gddkiawrocław
Kowary podtrzymują ambitny plan, którego celem j Kowary podtrzymują ambitny plan, którego celem jest nadanie miastu walorów modelowego ośrodka ekologicznego.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/kowary-miastem-praktycznej-ekologii-ruszyla-kolejna-inicjatywa-sluzaca-pozyskiwaniu-deszczowki/
#kowary #zielononiebieskiekowary #ekologia #woda #deszczoweogrody #małaretencja #inwestycja
Trasa rowerowa z Wrocławia do Wzgórz Trzebnickic Trasa rowerowa z Wrocławia do Wzgórz Trzebnickich to niezwykła przygoda, która łączy w sobie piękno przyrody, fascynującą historię i ruch na świeżym powietrzu.

Doskonały przykład tego jak wiele piękna ma do zaoferowania Dolny Śląsk.
🎥➡️ https://sudeckiefakty.pl/rowerowe-szlaki-wzgorz-trzebnickich-czyli-gdzie-doswiadczyc-piekna-dolnego-slaska-video/
#rower #roweremprzezdolnyśląsk #wzgórzatrzebnickie #krajobraz #pejzaż #turystyka #rekreacja #dolnyśląskjestpiękny #dariusznowakowski
Usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na Usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry w Karkonoskim Parku Narodowym, jest jedną z niesamowitych wizytówek regionu. Jego budowniczym był Bolko II Mały, ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku. Zamek Chojnik to #MiejsceKulturyDolnegoŚląska
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-chojnik/
#zamek #zamekchojnik #architektura #przyroda #góry #chojnik #jeleniagórasobieszów #powiatkarkonoski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #karkonoskiparknarodowy #karkonoskiewędrówki #karkonosze #turystyka
W Nowej Rudzie-Słupcu ponownie zagra Rodzina @syg W Nowej Rudzie-Słupcu ponownie zagra Rodzina @sygnal.milosierdzia - to już szósta edycja koncertu plenerowego, który powstał z myślą o wspólnocie wierzących diecezji świdnickiej. Wydarzenie jest darmowe dla uczestników i odbiorców. Nowym akcentem będzie akcja honorowego krwiodawstwa.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wyjatkowe-chrzescijanskie-wydarzenie-muzyczne-8-czerwca-w-nowej-rudzie-slupcu/
#sygnalmilosierdzia #modlitwa #śpiew #radość #wspólnota #nowarudasłupiec #diecezjaświdnicka #spotkanie #spotkaniemodlitewne #bożeciało
Komedia społeczna

Komedia społeczna o silnym zabarwieniu satyrycznym – „Wesele Figara”

27 maja 2023
Nie tylko we Wrocławiu

Nie tylko we Wrocławiu i nie tylko w maju – XXXII Międzynarodowy Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”

27 maja 2023
Pewnego razu przed gwałtowną burzą

Pewnego razu przed gwałtowną burzą – „Enigma”

27 maja 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT