Nowy budynek Przedszkola Publicznego nr 7 w Dzierżoniowie zbudowany ma być w technologii pasywnej. Usytuowany będzie na osiedlu Tęczowym jako wolnostojący i dwukondygnacyjny obiekt. Placówka w nowej siedzibie przyjąć ma 200 dzieci. To jest plan, którego realizacja rozłożona jest na dwa lata.
Zasilanie czerpać ma z energii słonecznej. Znajdzie się w nim sala gimnastyczna, a obok ogród z placem zabaw i parking. Budynek przedszkola będzie wolnostojący, niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny, przeznaczony na pobyt 200 dzieci w 8 oddziałach, po 25 dzieci w każdym. Pomieszczenia przeznaczone dla każdej grupy składać się będą z sali zajęć z miejscami do zabawy, odpoczynku i konsumpcji. W budynku będzie sala gimnastyczna przeznaczona do zabaw, ćwiczeń, rytmiki oraz organizowania uroczystości z udziałem rodziców, cztery gabinety specjalistyczne, pokój nauczycielski, szatnia dla pracowników obsługi technicznej i administracji, kuchnia wraz z niezbędnymi pomieszczeniami zaplecza magazynowego, pralnia, suszarnia i sieć monitoringu.
Projekt zakłada ponadto budowę placu zabaw dla dzieci młodszych i starszych wraz z urządzeniami zabawowymi. Ogród będzie wyposażony w piaskownicę, ogródek do uprawy warzyw, miejsca do rysowania, alejki. Na terenie przedszkola powstaną również miejsca parkingowe, stojaki na rowery, wiata śmietnikowa. Teren uzyska specjalistyczne oświetlenie i nagłośnienie, objęty będzie monitoringiem i ogrodzony. Projekt zakłada budowę drogi dojazdowej i wyjazdowej z przedszkola na drogę osiedlową wraz z przebudową istniejącego ciągu pieszego zlokalizowanego wzdłuż budynku.
Obecnie trwają prace nad dostosowaniem projektu nowego przedszkola tak, by powstał budynek pasywny, czyli samowystarczalny.
- Budynki pasywne posiadają własny prąd, ciepło, chłód oraz wodę. Nie są dogrzewane dodatkowymi źródłami ciepła, korzystają głównie z odnawialnych źródeł energii.
- „Siódemka” będzie wyposażona w instalację fotowoltaiczną, a do ogrzewania planuje się zastosowanie zastosować najbardziej efektywne źródło ciepła. Czyste i świeże powietrze w całym budynku zapewni rekuperacja z maksymalnym odzyskiem ciepła.
- Co istotne, po wybudowaniu nowego obiektu i przeniesieniu do niego przedszkolaków, projekt przewiduje rozbiórkę obecnego budynku placówki.
Dzierżoniowski magistrat nie podaje jeszcze terminu realizacji projektu. Zakłada się, że po dokonaniu niezbędnych zmian w projekcie oraz wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych prace ruszyć mogą nawet w trzecim kwartale br. Inwestycja zaplanowana na lata 2024 i 2025 kosztować ma ok. 23 mln zł, z czego 70% samorząd miejski Dzierżoniowa pokryje z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego.
Wizualizacje: dzierzoniow.pl