W jednym ze zrewitalizowanych wnętrz Pałacu Marianny Orańskiej spotkali się inicjatorzy, uczestnicy i obserwatorzy projektu „Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim” realizowanego tam od 2020 roku.
Na multitematyczny projekt o wartości niemal 26,5 mln zł samorząd Kamieńca Ząbkowickiego otrzymał właśnie w 2020 r. ponad 15,1 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego określanego jako Fundusze Norweskie, co sygnalizowaliśmy w naszym portalu. Gmina prace nad odbudową i rewitalizacją całego kompleksu pałacowo-parkowego rozpoczęła już w 2012 r. Kolejnym etapem było ustanowienie obszaru założenia pałacowego i zespołu obiektów pocysterskich jako parku kulturowego w 2014 r. Zaledwie kilkanaście dni temu ten właśnie teren stanowiący spójny historycznie, krajobrazowo, architektonicznie i przyrodniczo obręb miasta Kamieniec Ząbkowicki – na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy – stał się Pomnikiem Historii, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Oznacza to podniesienie rangi pieczy administracji publicznej nad całym terenem do rangi najwyższej w Polsce.
Projekt dofinansowany znacząco z puli EOG stał się zatem jednym z kluczowych ogniw odtwarzania historycznych walorów architektury i przyrody stanowiących bogactwo Kamieńca Ząbkowickiego. O tym właśnie była mowa podczas wspomnianej konferencji, jaka odbyła się 27 marca 2024 r. w Pałacu Marianny Orańskiej. Gospodarzem wydarzenia był burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec, który jest od 2012 roku animatorem wszystkich przedsięwzięć służących rewitalizacji dóbr kultury materialnej w całej zresztą gminie. W swoim krótkim wystąpieniu przypomniał już 12-letnie starania wielu ludzi, którzy wzięli udział w rozlicznych działaniach związanych z przywracaniem „kamienieckiej perełki” do świetności. Włodarz zaznaczył, że rewitalizacja pałacu, parku i zespołu pocysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim nie jest jeszcze zakończona i nakreślił horyzont kolejnych przedsięwzięć.
Prelegenci omawiali natomiast wybrane wątki historii i współczesnych aktywności powiązanych z Pałacem Marianny Orańskiej i otaczającym go parkiem. Łukasz Pintal z Archiwum Państwowego opowiedział historię całego założenia pałacowo-parkowego na podstawie zasobów dokumentacji zgromadzonej w miejscowym oddziale archiwum. Natalia Jędrzewska z Gminnego Centrum Kultury omówiła folder „Świadkowie historii” wydany dla promocji wybranych artefaktów eksponowanych w salach pałacowych. Łukasz Braun z Fundacja Good Culture zaprezentował zmiany zachodzące w branży usług turystycznych, których kierunek wzmacnia potencjał dla odwiedzania Kamieńca Ząbkowickiego. Przewodniczka pałacowa Beata Stelmaszewska podzieliła się swoimi doświadczeniami z udziału w serii warsztatów projektowych służących profesjonalizacji obsługi ruchu turystycznego. Poinformowała także o nagrodzie jury Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego, które uznało w ubiegłym tygodniu stoisko Pałacu Marianny Orańskiej za najlepsze wśród ok. 200 wystawców. Kolejnym mówcą był lider środowiska PTTK na Ziemi Ząbkowickiej Jerzy Organiściak, który zaprezentował książkę pt. „150 lat Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim” zawierającą pasjonujące referaty z jednego z sympozjów popularno-naukowych, jakie odbyło się dla poszerzenia wiedzy o tym wyjątkowym w skali Dolnego Śląska i całej Polski zakątku, jakim jest dzieło Marianny Orańskiej. Jako ostatnia głos zabrała przewodnicząca Rady Miejskiej Bernadeta Chodasewicz. Skierowała słowa szczególnego uznania dla wszystkich osób i instytucji, które wniosły wkład w odnowę pałacu i parku. Szczególnie dziękowała burmistrzowi Kamieńca Ząbkowickiego, akcentując, iż Marcin Czerniec był od początku bez reszty zaangażowany w dzieło odnowy.
Burmistrz Marcin Czerniec, przewodniczącą Rady Miejskiej Bernadeta Chodasewicz oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Lidia Jagoda, która prowadziła całą konferencję, wręczyli nagrody za udział w konkursie fotograficznym o pałacu i parku w Kamieńcu Ząbkowickim. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z gminy. Najlepsze dzieła młodych mistrzów obiektywu trafiły na karty kalendarza ściennego na rok 2025, który także był częścią nagród.
Finałem wydarzenia był pokaz mappingu na frontonie Pałacu Marianny Orańskiej. W kilkunastominutowej spektakularnej prezentacji na gigantycznym ekranie, w jaki zamienił się pałac, widzowie zobaczyli historię pałacu i parku w formacie cyfrowej i niezwykle dynamicznej narracji. Seans miał miejsce po zmroku, co sprawiało, że oglądający byli niejako zanurzeni w fabule pełnej emocji opowieści o dziejach i współczesności Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Aplauz świadczył o tym, że obraz, słowa i muzyka zostały przyjęte bardzo dobrze, a po nich było jeszcze sporo rozmów pomiędzy przybyłymi na to wydarzenie.
RELACJA, FOTO, VIDEO: Krzysztof Kotowicz
Komentowane 2