Najpierw była pospiesznie zakończona konferencja prasowa polityków Platformy Obywatelskiej, a chwilę potem do mediów trafiło oświadczenie marszałka województwa dolnośląskiego.

Politycy Platformy Obywatelskiej, podczas briefingu zaaranżowanego tuż przed siedzibą wałbrzyskiej lecznicy usiłowali dać opinii publicznej przekaz o bardzo złej kondycji Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego pod względem jakości opieki nad pacjentami. Posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka przytoczyła serię pytań, których treść sugerowała, że zarządzanie placówką przez władze samorządowe Dolnego Śląska i przez nowe kierownictwo szpitala osłabia bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. W tym samym tonie wypowiedziała się także senatorka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Powołując się na rozmowy z pacjentami wyrażała obawy o to czy lecznica jest w stanie skutecznie leczyć chorych.

Radny Stanisław Jurcewicz stwierdził, że sytuacja wymaga podjęcia kroków prawnych i zapowiedział, iż na najbliższej sesji sejmiku radni Platformy Obywatelskiej będą żądać wyjaśnień od marszałka i wicemarszałków odpowiedzialnych za funkcjonowanie szpitala. Stawianie tych samych pytań pod adresem Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział radny Marek Łapiński.

W konferencji nie uczestniczył prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, który był tu zatrudniony na stanowisku lekarskim, a jego zwolnienie z pracy miało miejsce we wrześniu br. Byli natomiast radni miejscy związani z włodarzem miasta.

Przebieg konferencji można obejrzeć w wersji video udostępnionej przez portal DamiInfo.pl klikając TUTAJ.

 

Gdy pojawiły się pytania ze strony dziennikarzy o wskazanie konkretnych przypadków pogorszenia się jakości świadczeń medycznych wykonywanych w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego, przedstawiciele Platformy Obywatelskiej powtarzali ogólnikowe stwierdzenia, ale poza powoływaniem się na rzekome rozmowy z pacjentami czy mieszkańcami, nie padły żadne fakty.

Jedynym wątkiem, jaki zdawał się być „koronnym argumentem” była zacytowana na wstępie przez posłankę Katarzynę Izabelę Mrzygłocką informacja o 80 wakatach lekarskich w lecznicy podana na podstawie komunikatu o naborze na te stanowiska ogłoszonym przez dyrekcję szpitala. Miałoby to świadczyć o nieprawidłowym zarządzaniu przez nową dyrekcję. Na pytanie o poziom wakatów, jaki pozostawiła po sobie odwołana niedawno dyrektorka szpitala, parlamentarzystka przyznała się do niewiedzy w tym zakresie. Wtedy dziennikarka ujawniła, że tych wakatów było wówczas… 74. Pytanie o to czy politycy rozmawiali z lekarzami pracującymi w SOR, senatorka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska skwitowała stwierdzeniem, że sytuacja w szpitalu jest katastrofalna o czym świadczą rozmowy z pacjentami, a lekarze nie chcą rozmawiać, bo są rzekomo zastraszani. W kontekście narastającej fali pandemii senatorka uważa obecny stan za groźny dla życia i zdrowia ludzi.

Już po zakończeniu tego spotkania z dziennikarzami marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski wydał oświadczenie związane z próbą politycznego wykorzystywania Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, które uznał za skandaliczne i nieodpowiedzialne. Poniżej tekst oświadczenia.

  • Obliczone na polityczny zysk postępowanie grupy osób – między innymi działaczy Platformy Obywatelskiej, jest egoistyczne i podejmowane kosztem dobra pacjentów oraz stabilnego funkcjonowania Szpitala – największej placówki medycznej niosącej pomoc mieszkańcom południowej części Dolnego Śląska. Szpital nie potrzebuje polityki. Pozwólcie w spokoju pracować lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi. Nie wywołujcie celowo u pacjentów poczucia strachu. Pomyślcie o ludziach, a nie o własnych interesach.
  • Poprzez polityczne, partyjne manifestacje uporczywie próbuje się doprowadzić do destabilizacji pracy Szpitala, który dzięki zaangażowaniu całego personelu medycznego i w trosce o pacjentów skutecznie stawia czoła pandemii. Szpital cały czas działa i niesie pomoc pacjentom – wbrew pragnieniom osób, które perfidnie wykorzystują pandemię do walki politycznej. Być może niektórym niełatwo pogodzić się z myślą, że bez ich udziału Szpital funkcjonuje prawidłowo, między innymi nowa dyrekcja Szpitala skutecznie zakończyła proceder fikcyjnych dyżurów.
  • Dyrekcja Szpitala w niespełna trzy miesiące zatrudniła kilkunastu nowych lekarzy specjalistów, pielęgniarki oraz ratowników medycznych, o czym osoby uczestniczące w dzisiejszej konferencji być może nie chciały wiedzieć z oczywistych względów – nie wpisywało się to w ich negatywną narrację budowaną od tygodni wokół Szpitala. Nowi lekarze dołączyli do zespołu i podjęli się walki o życie i zdrowie pacjentów leczonych na oddziałach Szpitala, przede wszystkim tych zmagających się z zakażeniem koronawirusem. W drugiej połowie listopada br. kardiolodzy i chirurdzy ze Szpitala im. dra A. Sokołowskiego przeprowadzili pionierską, udaną operację kardiologiczną pokazując, że są wybitnymi w skali kraju specjalistami. Nie ma mojego przyzwolenia na szkalowanie ich dobrego imienia i podważanie ich kompetencji medycznych.
  • Dzisiejsza konferencja prasowa działaczek i działaczy Platformy Obywatelskiej ukazała opinii publicznej, że oprócz powtarzanych politycznych sloganów i niesprawdzonych informacji nie mają oni rzetelnej, podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Szpitala Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Apeluję, aby osoby, dla których najważniejszy jest ich własny polityczny interes opamiętały się i miały świadomość, że uderzając w szpital narażają życie i zdrowie pacjentów. Wasze działania są przejawem złych intencji, które godzą również w społeczny etos parlamentarzystów i samorządowców.
Cezary Przybylski
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Zamieszanie wokół Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zaczęło się od niejasności wokół wynagrodzenia, jakie tam pobierał urzędujący prezydent miasta oraz w związku z odwołaniem dyrektora placówki.Kilka dni temu dyrekcja szpitala dementowała treści medialne na temat przebiegu jednej z operacji w wałbrzyskiej lecznicy.

Politycy opozycji totalnej, na kanwie obaw związanych z narastającą falą pandemii, podjęli wątek jakoby szpital w Wałbrzychu od kilku tygodni był źle zarządzany. Zapowiadają kontrole i tzw. kroki prawne. Pracownicy lecznicy bez tego mają dość pracy, której oczekują od nich pacjenci.

AKTUALIZACJA: 24.11.2021 – 9:35

Portal DamInfo opublikował wypowiedź lekarza koordynatora SOR w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego. Dr Lesław Krata odnosi się do zarzutów stawianych przez polityków Platformy Obywatelskiej wygłoszonych podczas briefingu, o którym wczoraj informowaliśmy. Ze względu na poważny charakter sprawy zamieszczamy dostępną w mediach społecznościowych.

Komentarze

Zostaw swój komentarz