Wizyta w Starej Kopalni, warsztaty zdobienia biskwitu w Muzeum Porcelany czy zwiedzanie z przewodnikiem Pawilonu Czterech Kopuł to atrakcje, które czekają w najbliższych tygodniach na uczestników projektu „OK: odkrywany kulturę”.

Działanie realizuje wrocławska Fundacja Koliber ze środków Fundacji PZU. To nie jedyne atrakcje w projekcie, a dobra wiadomość jest taka, że wciąż można się zgłosić do udziału. Dla kogo jest to projekt? Co oferuje? Jak dołączyć? O tym przeczytacie poniżej.

Naszym celem jest zwiększenie dostępu do szeroko pojętej kultury dzieciom i młodzieży szkolnej z terenu gminy wiejskiej Stoszowice, która sama jest pozbawiona instytucji kultury, a ponadto oddalona od dóbr tzw. kultury wysokiej – mówi wiceprezes Fundacji Koliber Magdalena Szopian-Wełyczko, pochodząca ze wsi Stoszowice.

Jako osobie „stąd”, „miejscowej” łatwej było mi się wczuć w to co myślą o kulturze i sztuce młodzi z regionu, że jest nudna, niezrozumiała, nieciekawa. Dlatego stworzyliśmy program, który pokazuje im różne dziedziny sztuki, w tym sztukę użytkową, teatr, muzykę, tradycje ludowe, a jednocześnie zachęca uczestników do własnej ekspresji twórczej poprzez udział z warsztatach artystycznych. Idziemy więc dwutorowo: zabieramy dzieci i młodzież do ważnych instytucji kultury w regionie, gdzie mogą obcować ze sztuką, a następnie profesjonaliści z danej dziedziny sztuką prowadzą dla nich warsztaty, np. po wizycie w Muzeum Pana Tadeusza dzieciaki miały warsztaty na starej prasie drukarskiej, zaś po spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu – warsztaty aktorskie. Dodatkowo przy każdym wyjeździe pokazujemy uczestnikom wybraną część miasta, o którym opowiada im przewodnik – tak zwiedzili m.in. Rynek we Wrocławiu i Wałbrzychu – relacjonuje Magdalena Szopian-Wełyczko.

Projekt potrwa do końca marca 2020 r. Zwieńczeniem będzie wystawa w świetlicy wiejskiej w Stoszowicach prezentująca prace powstałe podczas warsztatów, będzie krótki występ teatralno-muzyczny, poczęstunek i wręczenie dyplomów uczestnictwa.

Jeśli masz 10 – 17 lat i mieszkasz na terenie Gminy Stoszowice – wciąż możesz dołączyć do tego ciekawego projektu. Warunkiem udziału jest wypełnienie karty zgłoszeniowych i podpisanie odpowiednich zgód przez rodziców, szczegóły na stronie: http://fundacjakoliber.pl/aktualnosci/okodkrywamy-kulture-nowy-projekt-wystartowal

Komentarze

Zostaw swój komentarz