ZiębiceVIDEO

Odkrywanie tajemnic to pasjonujące zajęcie – w Ziębicach przeszłość ujawnia swoje ślady [VIDEO]

3

Niezwykle cenne odkrycie w Ziębicach. Odnaleziono dokumenty z okresu budowy kościoła. Znalazły się tam także monety z końca XVIII wieku.

Wczoraj w ziębickim magistracie, w obecności przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Archiwum Państwowego we Wrocławiu dokonano oględzin dokumentów i otwarcia kapsuły czasu, którą odkryto podczas remontu byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach. W szczelnie zamkniętej kapsule doskonale zachowały się m.in.: dokumenty datowane na rok 1797. Dokumenty papierowe do analizy i badań zostały przekazane do Archiwum Państwowego. Monety zostaną zinwentaryzowane i opisane i trafią najpewniej do naszego muzeum

Burmistrz Ziębice Mariusz Szpilarewicz, zdecydował się pokazać światu to znalezisko i opowiedział nam jak doszło do tego odkrycia? Znaleziska pomogą dalej odkrywać historię kościoła i zapewne rozświetlić wiedzę o historii miasta, a być może całego regionu. Są bowiem w bardzo dobrym stanie fizycznym, o czym mówi wicestarosta ząbkowicki Waldemar Wieja. O treści i znaczeniu odkrytych w kapsule dokumentów opowiada Krystyna Wilczyńska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Niezwykle cenne Precjoza przejdą drogę konserwacyjna, zanim zobaczyć je będą mogli pasjonaci przeszłości, muszą przejść drobiazgową konserwację. Zobacz nasze video.

Gmina Ziębice znów ma powody do radości. To doskonała okazja do promowania miasta i gminy, w której nie brakuje wielu interesujących miejsc. Okazuje się, że Ziębice nadal skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic. Będzie zatem jeszcze wiele okazji, by tu wracać.

Dariusz Nowakowski

3 Komentarze

  1. […] Zobaczmy relację filmową przygotowaną przez dziennikarzy portalu SudeckieFakty.pl […]

  2. […] Odkrywanie tajemnic to pasjonujące zajęcie – w Ziębicach przeszłość ujawnia swoje ślady [VI… […]

  3. […] Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie literackim, którego przedmiotem jest powstanie nowej, autorskiej opowieści o Carolinie Wilhelminie Amalii Liebenowin – mieszkance Münsterberg, która w roku 1797 złożyła list oraz monetę do kapsuły czasu, odnalezionej podczas remontu byłego kościoła ewangelickiego w Ziębicach. […]

Zostaw swój komentarz