W subiektywnym przeglądzie prasy – jak co tydzień – zamieszczamy fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.
Portal „DKL24” (pod datą 10.09.2014) informuje o ciekawym projekcie, jaki ma być realizowany w Gminie Stoszowice.
Od dawnej stacji „Miasto” do przystanku „Twierdza” w Srebrnej Górze poprowadzi trasa przyszłej kolejki wąskotorowej. m.in. przez most. Obiekt jest w trakcie gruntownego remontu, na które to prace gmina zdobyła pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak zapewnia wójt Stoszowic Marek Janikowski – najpierw na wspomnianym szlaku uruchomi się ścieżkę rowerowo-spacerową, a za kilka lat wspomnianą kolejkę.
Z kolei portal „Doba.pl” (pod datą 18.09.2014) ujawnia kolejny fakt związany z opisywanym już w naszym portalu problemem komunikacyjnego wykluczenia Ząbkowic.
Mieszkańcy Ząbkowic często narzekają na słabe połączenia kolejowe z powiatowego miasta do stolicy województwa, gdzie liczni ząbkowiczanie pracują i uczą się. Bezpośrednie połączenie z Wrocławiem odbywa się z Kamieńcem Ząbkowickiego. – Koleje Dolnośląskie nie planują w najbliższym czasie zmian w kursowaniu pociągów Dzierżoniów Śląski – Wrocław Główny. Połączenie Dzierżoniów – Kłodzko przez Ząbkowice Śląskie obsługiwane jest przez Koleje Dolnośląskie, natomiast Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki przez Strzelin przez Przewozy Regionalne. Obecny sposób organizacji przewozów na Dolnym Śląsku został ustalony przez organizatora – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Niemniej jednak, jeżeli organizator zleciłby nam realizację takich połączeń, moglibyśmy je z powodzeniem obsługiwać. Przy okazji chcę podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, iż obecna ilość połączeń bezpośrednich nie jest zadowalająca (…).
W portalu „Express-miejski.pl” (pod datą 16.09.2014) podano wiadomość o bardzo pożytecznej inicjatywie zrealizowanej w rejonie obrywu skalnego przy białym krzyżu w Bardzie.
W ramach prac została wykonana nowa bariera zabezpieczająca oraz drewniane schody, które umożliwią zejście ze szlaku turystycznego na punkt widokowy. Usuniętego także krzaki i przycięto drzewa, które zasłaniały widok na miasto. Całość inwestycji nadzorowało Nadleśnictwo Bardo Śląskie, do którego należy teren.
„Echo Tygodnia” (nr 36/2014) publikuje komentarz do rozpoczętej już formalnie kampanii przed jesiennymi wyborami samorządowymi.
Wybory 2010 były spektakularnym sukcesem Platformy Obywatelskiej. 6 mandatów w powiecie, kilkanaście mandatów w gminach. Największy sukces oczywiście w Gminie Ząbkowice, gdzie PO uzyskało 7 mandatów i stanowisko burmistrza. W tym roku lider powiatowej Platformy Obywatelskiej powalczy o sukces samodzielnie. Samodzielnie też powalczą inni przedstawiciele PO. Z własnym komitetem o stanowisko burmistrza Barda ubiega się również obecny starosta Roman Fester – w ubiegłych wyborach startujący z listy PO. Kandydatka ba burmistrza Złotego Stoku Grażyna Orczyk również powalczy o to stanowisko samodzielnie, chociaż do Rady Powiatu w ubiegłych wyborach weszła z listy PO. (…) Komitety wyborcze mają czas do 17 października na oficjalne zgłoszenie kandydatów na wójtów i burmistrzów.
Na łamach „Wiadomości Powiatowych” (nr 37/2014) można przeczytać relacje z (zapowiadanej przez nasz portal) pielgrzymki niemiecko-polskiej z Ząbkowic do Barda.
Pielgrzymowanie do Barda mieszkańców Ząbkowic zaczęło się jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej w 1633 r. i miało charakter dziękczynny. Ówcześni mieszkańcy dziękowali w ten sposób Matce Boskiej za uratowanie miasta od dżumy, która wówczas szalała na Śląsku. (…) W tym roku, dzięki inicjatywie Johannesa Walzika – honorowego obywatela Ząbkowic Śląskich, postanowiono powrócić z pielgrzymką do Ząbkowic. Dzięki wsparciu księdza dziekana Bogdana Wolniewicza udało się zorganizować pielgrzymkę, która w duchowej atmosferze, przy udziale niemal 50 osób, w tym 4 dawnych mieszkańców Ząbkowic dotarła do Barda. Tam, nasz kapelan ksiądz Jan Sroka poprowadził uroczystą Mszę św. dziękczynną. (…) Wszyscy uczestnicy pielgrzymki umówili się już o tej porze na następny rok, tak więc niemal 400-letnia tradycja pielgrzymowania do Barda wróci na stałe do Ząbkowic Śląskich.
„Gazeta Ząbkowicka” (nr 52/2014) informuje o inicjatywie służącej w zamyśle jej autorów budowaniu lokalnego patriotyzmu.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ząbkowicach Śl. będzie realizować projektu „Artyści związani z ziemią ząbkowicką i ich dzieła”. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków EFRROW w ramach Programu Rozwoju Ob- szarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekt obejmie wydanie książki oraz spotkania autorskie z Leszkiem Nowakiem, badaczem sztuki śląskiej, malarzem i poetą, autorem licznych opracowań z zakresu sztuki użytkowej, malarstwa, rzeźby i architektury. Głównym celem przedsięwzięcia jest wzbogacenie działalności kulturalnej, a także przybliżenie mieszkańcom znanych artystów i rzemieślników Ziemi Ząbkowickiej od dawnych czasów po współczesność.
Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami. Poprzez formularz TWOJA INFORMACJA