W Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie spotkali się dzisiaj członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem konsultacji była kwestia zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz przygotowania służb na wypadek pojawienia się wirusa w powiecie dzierżoniowskim.

Aktualnie na terenie powiatu dzierżoniowskiego przebywa 9 osób pod nadzorem epidemiologicznym, którego długość trwa 14 dni. Najważniejszą informacją po spotkaniu jest to, by nie ulegać panice i obserwować najbliższe otoczenie. Podkreślić należy, że koronawirus mimo wysokiej liczby zachorowań cechuje się niskim odsetkiem zgonów – ok. 2-3% przypadków. Dla porównania w przypadku eboli ryzyko zgonu wynosiło aż 40%.

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przypomniała, że ta instytucja jest wiodącą, jeśli chodzi o monitorowanie i reagowanie na koronawirusa. Przedstawiła również przesłanki, które trzeba spełnić, aby zostać objętym nadzorem epidemiologicznym oraz źródła, z których PSSE pozyskuje informacje o możliwości zarażenia chorobą zakaźną. Wszystkie instrukcje i schematy otrzymywane z Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego są natychmiastowo przekazywane do gmin, jednostek oraz szkół na administrowanym terenie.

Prezes Szpitala Powiatowego poinformował, że dotychczas do szpitala zgłosił się jeden pacjent, którego objawy wskazywały na możliwość zarażenia koronawirusem. Obawy jednak nie potwierdziły się, a pacjent jest objęty nadzorem epidemiologicznym. Zgodnie z decyzją wojewody dolnośląskiego w szpitalu wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin.

Omówiono przyjętą kilka dni temu przez Sejm RP, a dzisiaj przez Senat RP specustawę o koronawirusie. Akt ten na 180 dni wprowadza szereg zmian w innych przepisach prawnych oraz nadaje szczególnie uprawnienia administracji na szczeblu rządowym i samorządowym.

W posiedzeniu uczestniczyli m.in.: starosta Grzegorz Kosowski, wicestarosta Andrzej Bolisęga, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i spraw obywatelskich Grażyna Wójcik, kierownik sekcji epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Bożena Grajek oraz prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie Maciej Smolarz.

Poprzez: pow.dzierzoniow.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz