W subiektywnym przeglądzie prasy – jak co tydzień – zamieszczamy fragmenty artykułów, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w lokalnych gazetach i portalach internetowych. Czytając prasę lokalną szukamy dla Państwa tego, co najciekawsze w informacjach publikowanych przez te media.
Tygodnik „Euroregio Glacensis” (nr 39/2014) publikuje wypowiedzi dwóch ząbkowickich radnych, którzy oceniają dorobek kończącej się kadencji samorządu.
Marek Ciapka: Zadbaliśmy w tej kadencji o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, co przejawiało się m.in. przeznaczeniem dużych środków finansowych na doposażenie jednostek OSP czy Komendy Powiatowej Policji. Cieszy mnie też, że w radzie – w porównaniu do poprzednich kadencji – zapanował spokój. Wydaje się, że niektóre osoby chyba wreszcie dojrzały, uświadomiły sobie, że nie można na sesjach czy posiedzeniach komisji robić politycznej hucpy. Niektórych z nich już zresztą w tej radzie nie było, i to dobrze. Martwi mnie natomiast, że mimo istnienia w naszym mieście podstrefy ekonomicznej nie udało się nam znaleźć kolejnego większego inwestora, który zapewniłby choć kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. (…) Dariusz Gancarz podkreśla, że to jego pierwsza kadencja, w czasie której poznawał tajniki pracy radnego, nabierał doświadczenia, ale minione lata ocenia tak samo, może tylko jeszcze bardziej pozytywnie. (…) Co mnie najbardziej cieszy z wykonanych zadań? Rewitalizacja parku i kilkudziesięciu kamieniczek na starówce, remonty obiektów zabytkowych i prace na zamku, nowe chodniki, drogi i nawierzchnie ulic. Liczę też na to, że uda się w naszym mieście szybko wybudować kryty basen.
„Wiadomości Powiatowe” (nr 39/2014) podejmują temat, który był też omawiany wielokrotnie w naszym portalu. Sprawa ciągnie się już ponad dwa lata.
Przy alei Niepodległości stoi piękna willa. Nie jest to jednak zwykły dom mieszkalny, do niedawna mieścił się tam Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich. Od czasu wybudowania potężneg kompleksu przy ul. Świerkowej, willa stoi pusta i w widoczny sposób poddaje się zniszczeniu nie tylko przez warunki atmosferyczne, ale również przez wandali. Kiedyś, w XIX w. w tamtym miejscu mieściło się sanatorium wraz z zewnętrznym basenem. Czy samorząd gminny ma pomysł na zagospodarowanie tego budynku? – Na chwilę obecną nie ma decyzji co do tej nieruchomości. Czekamy na uszczegółowienie projektów unijnych, jednak nie ukrywamy, że interesuje nas jeden ciekawy projekt. Jest to dom dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Taki projekt chcielibyśmy realizować w najbliższych latach – informuje burmistrz Marcin Orzeszek. (…) Budynek niszczeje z dnia na dzień. Zewnętrzny mur się sypie, z dachu spadają dachówki. Z powodu deszczu budynek jest systematycznie zalewany. Czy tak ma wyglądać przyszłość prawie dwuwiekowej willi?
Na łamach „Echa Tygodnia” (nr 38/2014) burmistrz Antoni Herbowski odnosi się do kontrowersyjnej decyzji osób odpowiedzialnych za przebudowę drogi wojewódzkiej – jednej z dwóch najważniejszych nitek dojazdowych do Ziębic.
Decyzję o przebudowie drogi inwestor podjął bez jakiejkolwiek konsultacji, a nawet wcześniejszego powiadomienia władz gminnych o zamiarze zamknięcia drogi. Nadesłanie pisma faxem na tydzień przed rozpoczęciem robót uznajemy za niewyobrażalny akt lekceważenia mieszkańców gminy i władz samorządowych. Uświadamiam wszystkim, że objazd do Ząbkowic Śląskich został poprowadzony drogą wojewódzką 395 i 382 przez Paczków i Kamieniec Ząbkowicki. Mieszkańcy Służejowa, Rososznicy i Niedźwiedzia zostali odcięci od świata. Ani Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, ani Starostwo Powiatowe, które wiedziały o zamiarze i terminach robót, nie powiadomiły Gminy, ani nie podjęły żadnych kroków, aby zabezpieczyć dowóz dzieci z wymienionych miejscowości do szkół w Ziębicach. Nawet jeśli zdecydujemy się dowozić dzieci przez Stolec, Sieroszów, Czerńczyce, Krzelków i Lipę do Ziębic, to nie będziemy w stanie tego zrobić z uwagi na brak taboru.
Portal „Doba.pl” (pod datą 03.10.2014) zamieścił relację z obchodów Dnia Sybiraka w Bardzie.
Już siedemnaście lat działa w Bardzie Koło Sybiraka. Z tej okazji 21 września odbyła się uroczystość, w której przypomniano również wielkie tragiczne rocznice dla Polski – 75 lat od napaści Niemiec i ZSRR, 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 75 rocznica powstania Państwa Podziemnego i setna Legionów Polskich. W uroczystej mszy św. Odprawionej przez proboszcza o. Mirosława Grakowicza udział wzięli Sybiracy z gminy Bardo oraz gminy Ziębice, kombatanci, młodzież szkolna, strażacy z OSP Bardo, a także burmistrz Barda Krzysztof Żegański, przewodniczący Rady Miejskiej w Bardzie Dariusz Prostko, starosta ząbkowicki Roman Fester, przedstawiciele Nadleśnictwa Bardo Śląskie, prezes Banku Spółdzielczego Józefa Warechowicz oraz wszyscy, którym los ojczyzny i Polaków nie jest obojętny. W kilkunastu przejmujący zdaniach – prezes koła Sybiraków Kazimierz Bobula – przypomniał poniewierkę, heroiczną walkę i trudy zsyłki milionów Polaków na Syberię. (…) Następnie, w Centrum Kultury i Promocji, młodzież z Gimnazjum Publicznego w Przyłęku i zespół Wiolinek słowami piosenek i wierszy wprowadzili zgromadzonych w nastrój zadumy i nostalgii. Wszystkim Sybirakom i kombatantom burmistrz Krzysztof Żegański wpiął herb Gminy Bardo z wizerunkiem Matki Boskiej. Wyróżnieni nie kryli radości i wzruszenia z takiego wyróżnienia. Burmistrz Krzysztof Żegański na zakończenie spotkania podkreślił, że pamięć o ludziach, którzy tworzą historię i są jej żywym dowodem jest patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka.
W portalu „Express-miejski.pl” (pod datą 03.10.2014) wiadomość ze świata sportu.
Na jednym z wrześniowych posiedzeń członkowie zarządu Polskiego Związku Bokserskiego przyznali Marianowi Kasprzykowi tytuł Honorowego Mistrza Polski Seniorów w boksie. Niezwykle rzadko zdarza się aby sportowiec, który sięga po olimpijski laur nie był nigdy mistrzem Polski. Taki scenariusz wpisał się jednak w sportową karierę Mariana Kasprzyka – wychowanka ziębickiego klubu bokserskiego „Spójnia”. Bokser mimo, że uprawiał pięściarstwo przez 20 sezonów – zaledwie czterokrotnie startował w seniorskich mistrzostwach naszego kraju, zdobywając brąz i srebro. Przyznanie Marianowi Kasprzykowi tytułu Honorowego Mistrza Polski Seniorów w boksie ma na celu docenienie osiąganych przez zawodnika wyników sportowych sławiących polskie pięściarstwo na całym świecie. W listopadzie w Ziębicach odbędą się jubileuszowe obchody zdobycia przez Kasprzyka mistrzostwa olimpijskiego w boksie. 50 lat temu zawodnik wywalczył w Tokio złoty medal pokonując Litwina Ričardasa Tamulisa.
Na łamach „Gazety Ząbkowickiej” (nr 54/2014) wiadomość o nowym kanale informacyjnym samorządu gminnego Stoszowic.
Gmina Stoszowice ma swój profil na portalu społecznościowym Facebook. Mieszkańcy mogą zapoznać się tam z najnowszymi inwestycjami, jakie w ostatnim czasie zostały przeprowadzone w gminie, m.in. o remoncie świetlicy w Lutomierzu, budowie drogi na cmentarz w Stoszowicach. Informacje są dodatkowo wzbogacane zdjęciami. Gmina Stoszowice, to nie jedyny samorząd, który zdecydował się na taką promocję. Od dłuższego czasu na Facebooku jest już między innymi gmina Bardo.
Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami. Poprzez formularz TWOJA INFORMACJA.