Nawałnica spowodowała minionej nocy duże straty na obszarze gminy Kamieniec Ząbkowicki – tak wczoraj ocenił sytuację po środowym gwałtownym załamaniu pogody burmistrz Marcin Czerniec.

Jak podkreślił, będzie wnioskować o pomoc wojewody dolnośląskiego dla najbardziej poszkodowanych 20 rodzin. Podziękował też służbom i osobom, które przez wiele godzin niosły pomoc w trakcie burzy i po niej. Włodarz gminy najdotkliwsze zniszczenia były w sołectwie Starczów oraz części Kamieńca Ząbkowickiego w obrębie ulic Wiejskiej i Krętej. Były też podtopienia na ulicach Skoroleckiej i Mostowej. Jeśli chodzi o infrastrukturę gminną uszkodzeniu uległo 10 dróg dojazdowych do gospodarstw rolnych. Zniszczenia są również na granicy gmin Kamieniec Ząbkowice i Ząbkowice Śląskie w części drogowo-mostowa pod wiaduktem kolejowym. Skutki nawałnicy objęły ponadto około 4 km drogi powiatowej, cztery przepusty pod drogami powiatowymi wraz z rowami które stanowią własność Powiatu Ząbkowickiego. Częściowo uszkodzona jest również droga w górnej części Doboszowic.

Marcin Czerniec powołał dwie komisje, z których jedna szacuje straty materialne wśród mieszkańców gminy, a druga inwentaryzuje szkody w infrastrukturze komunalnej będącej własnością samorządu. Oba działania mają na celu szybką pomoc poszkodowanym i przygotowanie wniosków o wsparcie zewnętrzne dla usuwania skutków nawałnicy i podtopień.

Mało kto pamięta, że ponad 20 lat temu na terenie tego sołectwa były trzy zbiorniki retencyjne w centrum wsi wtedy. Postanowiono jednak zasypać je i jak widać błędne decyzję mszczą się po latach. Będziemy pracowicie odwracać fatalne skutki tych działań – przypomniał we wpisie opublikowanym w portalu społecznościowym burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec.

Nawałnice przeszły nad całym południem Dolnego Śląska, co opisywaliśmy w naszym portalu. Szczególnie dotkliwe skutki burz i gradobić, a potem podtopień dotknęły wielu miejscowości w powiatach kłodzkim i ząbkowickim. W gminie Ciepłowody konieczna była nawet pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej, o co wnioskował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Terytorialsi pracują wśród poszkodowanych, co relacjonowaliśmy w naszym serwisie dzisiaj.

Foto: Facebook / Twitter – Marcin Czerniec

Komentarze

Zostaw swój komentarz