Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zwrócił się z wnioskiem o wsparcie samorządu terytorialnego  gminy Ciepłowody w powiecie ząbkowickim przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Celem było usuwanie skutków nawałnicy jaka ostatniej nocy przeszła nad południem Dolnego Śląska, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Najbardziej ucierpiało kilka mniejszych miejscowości  m.in. Ciepłowody i  Karczowice.  To tam zostali  skierowani żołnierze  z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze skupili  się na usuwaniu skutków nawałnicy i  przygotowaniu infrastruktury do kolejnych silnych  opadów deszczu. 21 terytorialsów z 16 DBOT od południa do późnych godzin wieczornych  udrażnia rowy melioracyjne, kanały odpływowe, koryta małych rzek i zatkane gałęziami przepływy pod mostami.

13.05.2021 Cieplowody. Terytorialsi pomagają w usuwaniu skutków burzy i lokalnych podtopień.

Działania żołnierzy polegają przede wszystkim na udzieleniu pomocy mieszkańcom miejscowości Ciepłowody, która po wylaniu niewielkiej rzeki, została  podtopiona. Ucierpiały przede wszystkim zabudowy jednorodzinne i mieszkania znajdujące się tuż przy rzece. Woda przelała się przez kilka lokali mieszkalnych, które zostały kompletnie zniszczone i zabłocone. Od kilku godzin żołnierze pomagają właścicielom  w wynoszeniu zalanych i zniszczonych mebli oraz nasypują i  układają worki z piachem w miejscach, gdzie wezbrana woda wystąpiła z koryta.  Spodziewane są bowiem kolejne opady i rzeka może ponownie wylać — poinformowała nas kpt. Renata Mycio.

13.05.2021 Cieplowody. Terytorialsi pomagają w usuwaniu skutków burzy i lokalnych podtopień.

Tak sprawne i szybkie działania podjęte przez żołnierzy 16 DBOT możliwe były dzięki natychmiastowej wymianie informacji, która jest efektem dobrej współpracy z samorządem terytorialnym i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

W godzinach popołudniowych odwiedziłem gminę Ciepłowody w powiecie ząbkowickim, którą dotknęły skutki ostatniego frontu burz i nawałnic oraz podtopień. Głównie ucierpiały Piotrowice oraz Karczowice — poinformował wczoraj na profilu społecznościowym wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski i dodał:  jestem pełen uznania dla sprawczości i zaangażowania Wójta Gminy Ciepłowody Łukasza Białkowskiego. W trakcie trudnej sytuacji niezwłocznie na miejscu pojawili się żołnierze Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Następnie także zastępy Ochotniczej i Państwowej Straży PożarnejPomoc finansowa dla poszkodowanych mieszkańców zostanie uruchomiona najszybciej jak to możliwe.

 

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny Wojsko Obrony Terytorialnej będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Piotr Krejner
fot. mat.pras.

1 Komentarze

  1. […] Nawałnice przeszły nad całym południem Dolnego Śląska, co opisywaliśmy w naszym portalu. Szczególnie dotkliwe skutki burz i gradobić, a potem podtopień dotknęły wielu miejscowości w powiatach kłodzkim i ząbkowickim. W gminie Ciepłowody konieczna była nawet pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej, o co wnioskował wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Terytorialsi pracują wśród poszkodowanych, co relacjonowaliśmy w naszym serwisie dzisiaj. […]

Zostaw swój komentarz