Ostatnie miesiące były okresem szczególnie trudnym dla każdego z nas w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa COVID-19. Należy wyrazić uznanie dla mieszkańców powiatu ząbkowickiego za dotychczasową samodyscyplinę i poważne podejście do zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby, co dotychczas skutkowało stosunkowo małą ilością zachorowań w porównaniu do innych powiatów.
Jednakże Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich z niepokojem obserwuje narastające lekceważenie i nieprzestrzeganie aktualnych zaleceń dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów. Pragniemy wszystkich uświadomić, że koronawirus COVID -19 nadal jest bardzo groźny. Nigdy nie możemy być pewni, czy w naszym otoczeniu nie przebywa osoba zakażona, ale bez objawów. Taka osoba (zupełnie nieświadoma) może być źródłem zakażenia innych osób, u których po inkubacji wirusa mogą wystąpić pełne objawy choroby.
Z uwagi na powyższe Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śląskich przypomina, że nadal obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r., w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1066 z późn.zm.). Rozporządzeniem tym, aż do odwołania, nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki lub przyłbicy w przestrzeni publicznej.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa nadal obowiązuje:
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w samochodzie osobowym, jeśli podróż odbywa się z kimś, z kim nie mieszka się na co dzień,
- w sklepach, galeriach handlowych, bankach, na targach i na poczcie,
- w kinach i teatrach,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, w salonie masażu i tatuażu,
- w kościele,
- w szkole i na uczelni,
- w urzędach,
- w innych obiektach użyteczności publicznej,
- w restauracjach i innych punktach gastronomicznych (zanim usiądziemy do stolika).
W walce z koronawirusem wskazane są zasady i działania profilaktyczne takie jak:
- Częste mycie rąk.
Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk w ciepłej wodzie z mydłem to zdezynfekuj dłonie płynem do dezynfekcji rąk.
- Unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękoma może spowodować przeniesienie wirusa z zakażonych powierzchni na siebie.
- Regularne mycie lub dezynfekcja powierzchni, których dotykasz.
Regularnie przecieraj wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła i poręcze.
- Zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy.
Należy zachować około 1,5 metra odległości od drugiej osoby.
- Stosowanie zasad ochrony podczas kichania i kaszlu.
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Potem należy jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami do dezynfekcji dłoni.
6.Używanie maseczki zakrywającej usta i nos w przestrzeni publicznej.
Pamiętaj maseczka zwiększa ochronę zarówno Ciebie jak i innych.
- Mycie owoców i warzyw oraz poddawanie obróbce termicznej surowego mięso.
Stosowanie właściwych zasad bezpieczeństwa żywności, zwiększa nasze bezpieczeństwo przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
- Zdrowe odżywianie i nawodnienie organizmu.
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Codziennie pij około 2 litrów płynów (nie nawadniają organizmu: kawa, mocna herbata i napoje alkoholowe).
- Korzystanie ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Pozostanie w domu.
Jeśli nie musisz wyjść z domu, zostań. Jeśli już musisz pamiętaj o bezpieczeństwie własnym i innych w przestrzeni publicznej (załóż maseczkę, weź ze sobą środek do dezynfekcji dłoni lub rękawice jednorazowe).
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia