• Policjanci świdnickiej drogówki, patrolujący rejon miasta, około godz. 1 w nocy zauważyli samochód osobowy. Pojazdem tym poruszał się mężczyzna, którego sposób jazdy mógł wskazywać, że znajduje się pod wpływem alkoholu.

Po zatrzymaniu pojazdu, okazało się, że kierujący – 33-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego jest trzeźwy. Zdecydowano o poddaniu mężczyzny badaniu na urządzeniu do wstępnego badania na zawartość narkotyków w organizmie.  Uzyskano wynik pozytywny uzasadniający podejrzenie kierowania po zażyciu środków odurzających. Od mężczyzny pobrano krew do badań. Dowodem w sprawie będą wyniki badań laboratoryjnych.

Kierowca ten musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi, gdyż kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Mężczyzna za swoje czyny odpowie teraz przed Sądem.

  • Eliminowanie z ruchu nieodpowiedzialnych kierowców jest ważnym elementem policyjnych działań. Każde „podejrzane” zachowanie kierowców jest natychmiast weryfikowane przez funkcjonariuszy. Policjanci błyskawicznie reagują także na każdą informację od innych uczestników ruchu drogowego.

Rekordzistą okazał się zatrzymany został przez funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego świdnickiej komendy 38-latek, który kierował samochodem marki osobowym, mając ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie. Niewiele mniej miał zatrzymany przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Żarowie 56-latek, który także kierował samochodem osobowym. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało, że w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu.

W świetle obowiązujących przepisów za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu innego, podobnie działającego środka, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, 5 tysięcy złotych kary oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat. Jak widać wciąż zdarzają się osoby nieodpowiedzialne, które decydują się na jazdę na tzw. „podwójnym gazie” i tym samym nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują do samych kierowców o rozsądek, a do świadków o właściwą reakcję na lekkomyślne zachowania, które mogą doprowadzić do tragedii.

Poprzez: KPP Świdnica

Komentarze

Zostaw swój komentarz