Funkcjonariusze z Wałbrzycha i Głuszycy od minionego piątku zatrzymali na ulicach trzech nietrzeźwych kierujących. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii na drogach, ale rekordzista wydmuchał blisko 3 promile alkoholu. Także warunki pogodowe nie sprzyjają kierowcom, stąd konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy dotyczy wszystkich prowadzących pojazdy.

  • Pierwszego z nietrzeźwych kierujących 25 grudnia po godz. 1. w nocy funkcjonariusze wałbrzyskiej prewencji zatrzymali do kontroli drogowej w Wałbrzychu na ul. Kolejowej. U 40-letniego mieszkańca Wałbrzychu badanie stanu trzeźwości wykazało 2,2 promila alkoholu w organizmie. Pojazd sprawcy trafił na parking strzeżony, a sam wałbrzyszanin utracił podczas kontroli uprawnienia do kierowania pojazdami.
  • Tego samego dnia po godz. 16. tym razem w Walimiu na ul. Kolonia Górna, dzielnicowi z Komisariatu Policji w Głuszycy zatrzymali 68-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego, który kierował samochodem mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Pojazd sprawcy trafił na parking strzeżony, a kierujący utracił uprawnienia do kierowania pojazdami.
  • Trzeci z zatrzymanych mężczyzn – 38-latek z powiatu świdnickiego – wpadł w ręce policjantów ruchu drogowego na ul. Wrocławskiej w Wałbrzychu 27 grudnia po godz. 8. Kierujący samochodem osobowym również był pijany. W jego wypadku badanie na zawartość alkoholu wykazało 0,55 promila tej substancji w organizmie. On także pożegnał się z prawem jazdy.

Nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną. W Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim panują niesprzyjające warunki pogodowe. Opady deszczu powodują zmniejszoną przyczepność pojazdów. Dlatego tak ważne jest dostosowanie prędkości do panujących warunków na jezdni oraz nieprzekraczanie tej dozwolonej.

Około godz. 12. wałbrzyscy policjanci ruchu drogowego otrzymali informację o wypadku drogowym na wjeździe do Głuszycy od strony Nowej Rudy. Na miejscu szybko okazało się, że w ciągu dwóch godzin w tym samym miejscu doszło do nietypowego zbiegu trzech zdarzeń drogowych.

  • Najpierw – około godz. 10. – 31-letni kierujący samochodem osobowym w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze zjechał pojazdem z jezdni i wylądował na pobliskich polach.
  • Kiedy mieszkaniec powiatu kłodzkiego oczekiwał na lawetę, około godz. 12. w tym samym miejscu, z tej samej przyczyny, w poślizg wpadł 41-letni kierujący autem osobowym. Prowadzony przez kolejnego mieszkańca powiatu kłodzkiego samochód wjechał do rowu, a następnie już kompletnie rozbity wrócił się na jezdnię i stanął na kołach.
  • Widząc to zdarzenie 31-latek ruszył na pomoc 41-latkowi i wtedy… przejeżdżająca osobówką 65-latka (również powiat kłodzki), w wyniku nieprawidłowego omijania pojazdu, który uczestniczył w drugim zdarzeniu, najechała na stopę udzielającego pomocy 31-latka. Przy tym ostatnim zdarzeniu niestety mężczyzna doznał poważnego urazu nogi i trafił do szpitala. Funkcjonariusze ustalili na miejscu, że wszyscy kierujący byli trzeźwi.

W związku z tymi zdarzeniami przypominamy o przepisach ruchu drogowego, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wyprzedzajmy tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się poważnym wypadkiem. Warto także ponownie wspomnieć o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na drodze i nieprzekraczaniu tej dozwolonej oraz zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Wszystkim kierującym przypominamy również, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

Poprzez: KMP Wałbrzych

Komentarze

Zostaw swój komentarz