Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
14 °c
Wałbrzych
14 ° niedz.
17 ° pon.
18 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

Mur „starego świata” upadł najpierw w Polsce – 43 lata temu Solidarność zaczęła budowę drogi do wolności

KK przez KK
31 sierpnia 2023
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
0
Home Aktualności

W całej Polsce lipiec i sierpień 1980, ale wcześniej czerwiec 1976 w Radomiu, a jeszcze wcześniej grudzień 1970 w Gdańsku, marzec 1968 w Warszawie, kwiecień 1960 w Nowej Hucie, czerwiec 1960 w Gliwicach i znów czerwiec, ale 1956 w Poznaniu. Do tego – ułożonego w telegraficznym skrócie – kalendarium społecznych doświadczeń pokoleniowych należy dodać czerwiec 1979 roku.

W Polskiej Rzeczypospolitej Polskiej (tak na polecenie Józefa Stalina nazwali nasz kraj komuniści w 1952 r., ale ich rządy na ziemiach polskich zaczęły się od 1944 r.) do protestów społecznych na mniejszą i większą skalę dochodziło systematycznie. Nie wolno zapomnieć, że ostatni z żołnierzy niezłomnych poległ w 1963 r. Polska była zatem nieustannie tyglem buntu czy sprzeciwu wobec narzuconej Polakom władzy. Jednocześnie społeczeństwo szukało sposobu na normalne życie i w naturalny sposób powstawała nowa rzeczywistość, której daleko było do aspiracji, potencjału i marzeń większości Polaków. Wspomniane na wstępie daty przypominają te najbardziej spektakularne akty zbiorowego i publicznego sprzeciwu, wobec tego, co w sferze wolności obywatelskich i gospodarczych wywoływało napięcia na dużą skalę.

Rok 1980 i narastające w całym kraju niezadowolenie z powodu wprowadzonych 1 lipca podwyżek na przetwory mięsne okazał się przełomem. Aparat władzy funkcjonował w przekonaniu, że nawet jeśli dojdzie do jakichś form protestów, to poprzez podwyższenie pensje albo spacyfikowanie zbuntowanych, uda się zdławić ewentualne opory. Edward Gierek – pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, czyli w czasach PRL w istocie pierwsza osoba w państwie – wyjechał nawet na letni urlop, który spędzał na Krymie. 8 lipca wybuchł strajk w Świdniku, a potem kolejne „przerwy w pracy” (jak propaganda PRL-owska nazywała strajki) objęły następne zakłady na Lubelszczyźnie. Zastosowano znany schemat „podwyżkowy” i na chwilę lokalnie sprzeciw ustał. Jednak już na początku sierpnia 1980 r. strajki rozlały się w Trójmieście i Szczecinie. Pretekstem do strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina stało się zwolnienie z pracy działaczki nielegalnych Wolnych Związków Zawodowych Anny Walentynowicz. Doszło do tego na krótki czas przed tym, jak pracująca na suwnicy kobieta miała przejść na emeryturę. Inne kobiety, ale także mężczyźni przekonali robotników do podjęcia strajku. Doszło do tego 14 sierpnia, gdy obok żądania przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy pojawił się postulat upamiętnienia stoczniowców pomordowanych w trakcie protestu z grudnia 1970 roku. Dyrekcja stoczni mając naprzeciw siebie kilka tysięcy ludzi ustąpiła. Mimo, że liderujący wtedy strajkowi Lech Wałęsa chciał wygasić opór, to Anna Walentynowicz i kilka innych kobiet nawoływały do podtrzymania sprzeciwu, aby wyrazić tym sposobem wsparcie dla innych strajkujących na Wybrzeżu zakładów pracy. 26 sierpnia strajki obejmowały już Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Śląsk, Mazowsze, aż wreszcie stanęły niemal wszystkie zakłady pracy w Polsce.

Słynne postulaty strajkowe okazały się nośnikiem masowego ruchu. Władza nie miała wyboru. Porozumienia społeczne podpisano 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu i 11 września w Katowicach. 24 października 1980 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. 16 grudnia 1980 r. odsłonięto w Gdańsku Pomnik Poległych Stoczniowców. 18 lutego 1981 r. zalegalizowany zostało Niezależne Zrzeszenie Studentów. 19 lutego 1981 r. za legalny uznano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

 

Dlaczego do tych wszystkich dat z 1980 i 1981 roku oraz lat wcześniejszych na wstępie dodałem czerwiec 1979 roku? Do Polski, rządzonej jeszcze przez komunistów, przyjechał z pierwszą pielgrzymką Papież Jan Paweł II. Na ówczesnym Placu Zwycięstwa (od 1928 do 1940 r. oraz od 1990 roku do dzisiaj Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego) w stolicy Polski – 2 czerwca 1979 r. padły z ust Papieża z Polski pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi!” Nauki i cała pielgrzymka Ojca Świętego przeorała umysły i serca Polaków. Policzyliśmy się wtedy jako naród. Rok później powstała Solidarność, do której zapisało się około 10 000 000 Polaków, a drugie tyle było jej sympatykami. W najnowszych dziejach Polski, Europy i nawet świata nie ma ruchu na tak wielką skalę.

Wszystko działo się na oczach ludzi, w obiektywach kamer i mikrofonach reporterów z całego świata. Daleko poza Polską odmieniano trudne słowo „Solidarność”. Niektóre z tych wydarzeń widziałem na własne oczy, inne poprzez telewizję, a o jeszcze innych słyszałem w Radiu Wolna Europa czy czytałem w nielegalnej prasie. Relacje i opowieści bezpośrednich uczestników narodowego zrywu z 1980 r. nie przestają być pasjonującą lekcją historii, ale też czasem ostrzeżeniem przed łatwowiernością lub zdradą. Już w 1978 r. Jacek Kaczmarski napisał słowa: „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat”. Ballada Jacka z muzyką Llouisa Llacha stała się w 1980 r. hymnem Solidarności i artystycznym symbolem antykomunizmu. Powtarza się w niej słynna fraza: „A mury runą, runą, runą. I pogrzebią stary świat”.

 

Co było konsekwencją zdarzeń z wiosny 1979 oraz lata 1980, poprzez słynne Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej z 8 września 1981 r. wystosowane przez I Zjazd Krajowy NSZZ Solidarność oraz poprzez stan wojenny w latach 1981 – 1983 ? Był to przełom lat 1989 – 1990. Upadły podporządkowane Związkowi Sowieckiemu reżimy utrzymywane w Układzie Warszawskim oraz Radzie Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Chociaż w różnym tempie i w nierównym poziomie stawiano na suwerenność i demokrację, wolność społeczną i gospodarczą w krajach tzw. „demoludu”, to jednak kierunek zmian był już nie odwrócenia. Synonimem tego faktu stało się zburzenie Muru Berlińskiego. Za datę symboliczną 9 listopada 1989 r., gdy dzielący dotąd dwa państwa niemieckie ceglany i betonowy wał przestał być nieprzekraczalną granicą. Fizyczna rozbiórka trwała kilkanaście miesięcy i zakończyła się w listopadzie 1991 r.  

Mury, które pogrzebały stary świat bez miejsca na wolność, runęły najpierw w Polsce. Zburzyła je solidarność Polaków. Ta solidarność zerwała żelazną kurtynę dzielącą wolny świat od świata, którego regułą było zniewolenie. Później rozpadły się konstrukcje krępujące swobodę i suwerenność wielu narodów. 43 lata temu zaczęła się nasza – polska – niełatwa droga do wolności. Jej światłem jest solidarność.

 

Źródło: gov.pl
Krzysztof Kotowicz
Grafika: IPNtv / Niezwyciężeni (screen)
Tagi: edukacjaspołeczeństwoRzeczpospolita Polska
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Podziękowanie i radość – Dożynki w Gminie Kamieniec Ząbkowicki 2023 – zobacz VIDEO i FOTO

Następny wpis

Przepisy „ustawy Kamilka” już obowiązują

Następny wpis
Przepisy ustawy Kamilka już obowiązują

Przepisy „ustawy Kamilka” już obowiązują

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich

Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich – „Invest-Park” otworzył ważny punkt na gospodarczej mapie Dolnego Śląska [FOTO]

26 września 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
Codzienne połączenie kolejowe

Codzienne połączenie kolejowe do Jedliny-Zdroju i Głuszycy – wraca po 30 latach

29 września 2023
Hej zbudziły się po kryptach króle

Hej, zbudziły się po kryptach króle, Sam marszałek się w trumnie obrócił, Gdy gwizdnęły nasze pierwsze kule, I któryś filipinką rzucił…

1 sierpnia 2023
Ponad 17 500 000 zł na 7 projektów

Ponad 17 500 000 zł na 8 projektów na południu Dolnego Śląska – jest LISTA pierwszej edycji rządowego programu „Olimpia”

1
Wraca połączenie kolejowe Jedliny

Wraca połączenie kolejowe Jedliny-Zdroju i Głuszycy ze Świdnicą – podróż potrwa około 30 minut

3
S3 Bolków

S3: Bolków / Kamienna Góra / Lubawka – za rok w pełni przejezdna (ma być)

1
Pierwszy etap Rządowego Programu

Pierwszy etap Rządowego Programu Odbudowy Zabytków rozstrzygnięty – LISTA beneficjentów w subregionie wałbrzyskim ma wartość ponad 55 milionów złotych

2
Dwie różne osoby

Dwie różne osoby – „Znachor”

30 września 2023
Czym jest przyjemność

Czym jest przyjemność – „WoW”

30 września 2023
Audiowizualne misterium

Audiowizualne misterium – malarstwo Nowosielskiego w rytmie jazzu

30 września 2023
Symfonia Pokoju

„Symfonia Pokoju” – prawykonanie w Kościele Pokoju w Świdnicy

30 września 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Dwie różne osoby
Jelenia Góra

Dwie różne osoby – „Znachor”

30 września 2023
Czym jest przyjemność
Kłodzko

Czym jest przyjemność – „WoW”

30 września 2023
Audiowizualne misterium
Wałbrzych

Audiowizualne misterium – malarstwo Nowosielskiego w rytmie jazzu

30 września 2023
Symfonia Pokoju
Świdnica

„Symfonia Pokoju” – prawykonanie w Kościele Pokoju w Świdnicy

30 września 2023
Festiwal piszących i czytających
Ząbkowice Śląskie

Festiwal piszących i czytających – „Czas na książki”

30 września 2023
Kasia Kowalska / Unplugged
Dzierżoniów

Kasia Kowalska / Unplugged

29 września 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo ra Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo radości wszystkim, którzy przybyli na błonia w Kamieńcu Ząbkowickim.
#mariannaorańska #pałacmariannyorańskiej #palackamieniecząbkowicki #kamieniecząbkowicki #czaswolny #turystyka #zabytki #zabytekarchitektury #parkpałacowy #rekreacja #powiatząbkowicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #klubsportowyzamek
w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum Biznesu. Obiekt powstał pod wynajem i jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/lokalne-centrum-biznesu-w-zabkowicach-slaskich-invest-park-otworzyl-wazny-punkt-na-gospodarczej-mapie-dolnego-slaska-foto/
#biznes #przedsiębiorczość #rynekpracy #lokalnecentrumbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #ząbkowiceśląskie #mikrofirma #małafirma #średniafirma
Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rower Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rowerowych w Przełęczy Kłodzkiej (gmina Złoty Stok), z inicjatywy środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek”, w rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych 94 Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/dwie-daty-17-wrzesnia-1939-i-10-kwietnia-2010-inicjatywa-stowarzyszenia-pamiec-i-szacunek-foto/
#patriotyzm #pamięćhistoryczna #stowarzyszeniepamięćiszacunek #inwazjasowiecka #inwazjasowieckanapolskę #17września1939 #tragediasmoleńska #10kwietnia2010 #przełęczkłodzka
Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i piel Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. Teren ten jest fascynujący zarówno pod względem geograficznym, jak i w związku ze swoją burzliwą historią oraz różnorodnością etniczną oraz kulturową. W cyklu #miejscakulturydolnegośląska przedstawiamy Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-muzeum-ziemi-klodzkiej/
#muzeum #ziemiakłodzka #muzeumziemikłodzkiej #kłodzko #powiatkłodzki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #historia #kultura
Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbi Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Inwestycja Wód Polskich została zrealizowana w latach 2018-2023, za kwotę blisko 238 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie inwestycje o wartości 1,2 mld złotych.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wody-polskie-zakonczyly-budowe-zbiornika-boboszow-to-ochrona-dla-mieszkancow-ziemi-klodzkiej/
#inwestycje #hydroinzynieria #bezpieczeństwopowodziowe #boboszów #retencja
Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Po Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską rozpoczęła się 17 września 1939 roku tuż po godz. 3:00.  Był to drugi śmiercionośny cios zadany Polsce po tym, gdy 1 września 1939 roku po godz. 4:00 nasz kraj zaatakowała Rzesza Niemiecka. Doszło w rzeczywistości do czwartego rozbioru Polski. 🇵🇱
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/moja-bezbronna-ojczyzna-przyjmie-cie-najezdzco-czyja-jest-polska-17-wrzesnia-2023-roku/
#rzeczpospolitapolska🇵🇱 #polska #17września1939 #inwazjasowiecka #czwartyrozbiórpolski #iiwojnaświatowa #2ww #bliżejsłowa #patriotyzm
Dwie różne osoby

Dwie różne osoby – „Znachor”

30 września 2023
Czym jest przyjemność

Czym jest przyjemność – „WoW”

30 września 2023
Audiowizualne misterium

Audiowizualne misterium – malarstwo Nowosielskiego w rytmie jazzu

30 września 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT