Trzeci już dzień prologu Światowych Dni Młodzieży, jaki przeżywamy na Ziemi Ząbkowickiej, był wypełniony od rana do późnego wieczora. Młodzi Czesi i Polacy przeżyli go razem, aby wzajemnie dzielić się wiarą i radością. Kulminację wczorajszego dnia stanowiła Droga Krzyżowa na ząbkowickim Rynku, a następnie czuwanie modlitewne w kościele Sióstr Klarysek.
Początkiem piątkowych przeżyć była Msza św. (w Ząbkowicach Śląskich i Bardzie). Następnie prawie cały dzisiejszy dzień upłynął – dosłownie i w przenośni – na raftingu w Bardzie i koniecznym po tej wodnej eskapadzie odpoczynku. Zmagania z wartkim strumieniem Nysy Kłodzkiej i opanowanie zawirowań na jej przełomach sprawiły wszystkim bez wyjątku sporo emocji i wymagały dużego wysiłku fizycznego (KLIKNIJ i zobacz fotoreportaż). Odpoczynek był za to świetną okazją do polsko-czeskiej integracji. Duszpasterz Czechów ksiądz Josef uczył polskie wolontariuszki czytania w języku czeskim, po czym one swoich nowo poznanych czeskich znajomych uczyły polszczyzny. Gitara przechodziła z rąk do rąk i trwało wielkie wspólne śpiewanie „hitów” z obu krajów. Posileni, wypoczęci i bardzo już zżyci ze sobą młodzi Polacy i Czesi wieczorem z Barda udali się do Ząbkowic Śląskich.
Jako że to był piątek, na Rynku miała miejsce Muzyczna Droga Krzyżowa. Ząbkowiczanie to, co działo się na scenie, znają z okresu tegorocznego Wielkiego Tygodnia (relacjonowaliśmy to wydarzenie w naszym portalu). Jednak dla Czechów i wielu osób spoza lokalnej społeczności, ta niecodzienna formuła wielkopostnego nabożeństwa, tym bardziej w samym środku lata i to jeszcze w centrum miasta, stanowiła zapewne zaskoczenie. Rozważania kolejnych stacji Męki Pańskiej prowadzili wychowankowie Szkoły Muzycznej Cassio Agnieszki i Michała Bartkiewiczów. Inscenizacje kolejnych etapów Drogi Krzyżowej Pana Jezusa i oczywiście śpiew potęgowały wymowę poszczególnych opisów, jakie znamy z Ewangelii. Dla czeskich gości wszystkie teksty wyświetlano w ich języku ojczystym na specjalnym ekranie, poza tym mieli je w ręku w postaci drukowanej. Po wykonywanych pieśniach wiele osób przyjmowało je oklaskami, ale też wiele osób było skupionych, akcentując modlitewny charakter wydarzenia artystycznego. Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, którego przesłanie stało się mocnym podsumowaniem tej części piątkowego programu.
Z Rynku wszyscy udali się do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W świątyni tej – nieprzerwanie od 1946 r. – trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu podtrzymywana przez kontemplacyjny Zakon Sióstr Klarysek. Wyciszając się, młodsi i starsi wypełnili zabytkową świątynię i zaczął się Wieczór Uwielbienia. Teksty i rozważania biblijne obracały się wokół potrzeby nawiązania osobistej relacji człowieka z Panem Jezusem. „Od adoracji własnych łez trzeba przejść do adoracji Zmartwychwstałego Pana, który chce do nas mówić po imieniu” – tak brzmiało (w skrócie) przesłanie medytacji prowadzonych po czesku i po polsku. Śpiewom przewodziły – znana już wszystkim z czwartkowego koncertu (zobacz relację naszego portalu) czeska formacja wokalno-instrumentalna „ETC” oraz polski zespół „Spotkanie” z Wrocławia, który imponował mocnymi wokalami i bogatym instrumentarium. Kapłan prowadzący czuwanie, na czas rozważań, przybliżył monstrancję z Najświętszym Sakramentem ustawiając ją na ołtarzu mszalnym. Następnie ujmując monstrancję, krok po kroku przeszedł przez całą nawę, błogosławiąc wiernym. To był szczególnie intensywny duchowo moment, gdyż każdy człowiek znalazł się dosłownie na wyciągnięcie dłoni przed Jezusem obecnym w Eucharystii. Nieprzerwanie trwał śpiew w obu językach. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem ogólnym. Rzecz jasna, nie mogło się obyć bez zaśpiewania pieśni „Błogosławieni miłosierni” i podziękowania gościnnym Siostrom Klaryskom. Od czasu spotkania modlitewnego we wrześniu 2014 r., gdy odbyło się wielogodzinne nabożeństwo charyzmatyczne w obecności relikwii Świętego Charbela Makhloufa (to wydarzenie relacjonowaliśmy w naszym portalu), nie było w Ząbkowicach Śląskich tak wielkiego i przejmującego zgromadzenia modlitewnego. Wiele osób trwało jeszcze na modlitwie osobistej, a po wyjściu z kościoła dzieliło się wrażeniami.
Dzisiaj, czyli w sobotę, młodzież czeska i polska po porannej Mszy św. zwiedzać będzie Twierdzę w Srebrnej Górze. Po południu wszyscy udadzą się do Dzierżoniowa, gdzie zjadą się wszyscy przebywający w Diecezji Świdnickiej pielgrzymi z różnych krajów. Będą razem do późnego wieczora na tamtejszym Rynku. Z kolei jutro, czyli w niedzielę, dzień rozpocznie się Pieszą Pielgrzymką z Ząbkowic Śląskich do Barda – początek o godz. 8:30 pod Krzywą Wieżą. Do celu na ulicę Skalną pątnicy dotrą ok. godz. 14:30, skąd razem z mieszkańcami Barda przejdą w orszaku do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. W bardzkiej Bazylice odprawiona zostanie o godz. 15:00 Msza św. Po liturgii, czyli ok. godz. 16:00 na Rynku Miasta Cudów odbędzie się Międzynarodowa Biesiada (KLIKNIJ i zobacz szczegółowy program), w trakcie której wystąpią zespoły z Hiszpanii, Czech i Polski. Po Apelu Jasnogórskim na wszystkich czeka niesamowity spektakl „światło – dźwięk” oraz pokaz sztucznych ogni. Bądźmy razem / Buďme spolu 🙂