Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
19 °c
Wałbrzych
12 ° śr.
12 ° czw.
13 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

„Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco” – czyja jest Polska 17 września 2023 roku?

KK przez KK
17 września 2023
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
0
Home Aktualności

Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco 

a droga którą Jaś Małgosia dreptali do szkoły 

nie rozstąpi się w przepaść 


Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską rozpoczęła się 17 września 1939 roku tuż po godz. 3:00.  Był to drugi śmiercionośny cios zadany Polsce po tym, gdy 1 września 1939 roku po godz. 4:00 nasz kraj zaatakowała Rzesza Niemiecka. Doszło w rzeczywistości do czwartego rozbioru Polski.

Sowieci skierowali na całą liczącą 1400 kilometrów linię granicy pond 640 tys. żołnierzy różnych formacji, niemal 5 tys. dział i moździerzy, 4,7 tys. czołgów, 760 samochodów pancernych i 3,2 tys. samolotów. Obrona wschodnich rubieży II Rzeczypospolitej została zdana – o czym nie wolno zapomnieć – na tę resztę potencjału polskich sił zbrojnych i społeczeństwa, które nie zostały związane walką obronną przed najazdem niemieckim trwającym już ponad dwa tygodnie. Do rangi symbolu oporu, jaki Rosjanom stawiali Polacy przeszła obrona Grodna. Zorganizowano tam heroiczną obronę miasta i do 22 września broniono się przed sowieckimi jednostkami pancernymi. Gdy ostatecznie Rosjanie wdarli się do miasta zemścili się i rozstrzelali ponad 300 mieszkańców i obrońców Grodna. Inaczej stało się we Lwowie, gdzie 22 września zdecydowano poddać miasto. W tle było polecenie Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, aby „jeśli możliwe, unikać walki z Sowietami”.

Polska była osamotniona – Polacy znaleźli się w potrzasku pomiędzy dwiema narodowo-socjalistycznymi dyktaturami. Obaj agresorzy działali w porozumieniu uzgodnionym 23 sierpnia 1939 r., które historia zna jako pakt Ribbentrop-Mołotow. W rzeczywistości tajny protokół podpisano na Kremlu z polecenia i w obecności Stalina i Hitlera. To oni wydali wyrok śmierci na Polskę. Trzeba jeszcze dodać, że Związek Sowiecki anektował w kolejnych miesiącach część Finlandii, a wiosną 1940 r. Litwę, Łotwę, Estonię, a z początkiem lata przejął kontrolę nad Besarabią i północną Bukowiną, czyli częścią Królestwa Rumunii. Dla Józefa Stalina to miał być i był – jak się później okazało – prolog do uzależnienia kolejnych państw i narodów od hegemonii kremlowskiej. Zapędy imperialne dyktatora sięgały przecież już od 1920 r. po Lizbonę! Wtedy do Polska zatrzymała bolszewicką nawałę, co upamiętniamy Świętem Wojska Polskiego obchodzonym w rocznicę pamiętnego Cudu nad Wisłą z 15 sierpnia 1920 r.

 

Zbigniew Herbert napisał wiersz „17 IX”, z którego cytaty stanowią osnowę niniejszego rozważania. Poetycki zapis powstał w 1983 r., więc długo po tym, jak Polska znalazła się w okowach sowieckich i jeszcze w czasie, gdy Warszawa była politycznym i gospodarczym satelitą Moskwy. Tym bardziej zaskakiwać może utrwalone w strofach przekonanie, iż władza wschodniego reżimu nad Polakami i nad Polską będzie mieć swój koniec. Weźmy pod uwagę, że o ile niemieccy żołnierze ostatecznie zostali zmuszeni do opuszczenia okupowanego terytorium Polski w 1945 r., o tyle czerwonoarmiści wyjechali z podbitej Polski dopiero w 1993 r. (podkreślam: tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym trzecim, czyli zaledwie 30 lat temu!).

 

Rzeki nazbyt leniwe nieskore do potopów 

rycerze śpiący w górach będą spali dalej 

więc łatwo wejdziesz nieproszony gościu 

Ale synowie ziemi nocą się zgromadzą 

śmieszni karbonariusze spiskowcy wolności 

będą czyścili swoje muzealne bronie 

przysięgali na ptaka i na dwa kolory 

 

Nim jednak na horyzoncie dziejów znanym nam współcześnie pojawiły się coraz realniejsze szanse na odzyskanie wolnej Polski, 84 lata temu zaczął się dramatyczny dla milionów Polaków czas okupacji sowieckiej. Od początku Rosjanie dążyli do zastraszenia i podporzadkowania sobie Polaków, by jakikolwiek opór był niemożliwy. Przeprowadzono między innymi tzw. „paszportyzację”, co polegało na przymusowym nadawaniu obywatelstwa sowieckiego, co było alternatywą dla represji czy wywózki. Na porządku dziennym były rabunki, gwałty, tortury i niekontrolowane przez przełożonych akty agresji, częstokroć pijanych sołdatów, kończące się cierpieniem lub śmiercią niezależnie od wieku, płci czy kondycji ofiar.

 

Jednocześnie tylko we wrześniu 1939 r. żołnierze Armii Czerwonej oraz członkowie różnych sowieckich formacji policyjnych wymordowali ok. 2,5 tys. jeńców oraz setki cywilów. Różnym formom represji tylko na obszarze anektowanym przez siły sowieckie poddano ponad 800 000 osób, w tym jeńców wojennych, imiennie zesłanych do łagrów oraz bezimiennie i masowo deportowanych w głąb terytorium sowieckiego, zmobilizowanych pod przymusem do Armii Czerwonej oraz osób, które zdecydowały się na podjęcie pracy w Związku Sowieckim czy ewakuowanych, gdy w czerwcu 1941 r. doszło do wojny pomiędzy stalinowskimi Sowietami i hitlerowskimi Niemcami. Wciąż niepełne są statystyki dotyczące śmiertelności w czasie wywózek, w miejscach osiedlenia i obozach pracy. W latach 1939 – 1941 doszło bowiem do czterech masowych deportacji ludności cywilnej w głąb Związku Sowieckiego. Kulminacją represji sowieckich przeciwko obywatelom Polski było ludobójstwo znane w historii jako Zbrodnia Katyńska. Wiemy o tym tragicznym masowym mordzie dokonanym na ponad 22 000 polskich oficerów (w tym jednej kobiety – podporucznik lotnictwa Janiny Lewandowskiej) stosunkowo dużo dzięki determinacji rodzin ofiar, polskich historyków i patriotycznie usposobionych polityków. Wciąż jednak większość dokumentów i list pomordowanych strzałem w tył głowy obywateli Rzeczypospolitej jest trzymana pod kluczem w Moskwie. Ciała pomordowanych spoczywają po części na terytorium Rosji i Białorusi, gdzie od ponad roku nie można uczcić ich pamięci. Są też cmentarze na Ukrainie, gdzie toczy się wojna.

Zdecydowanie w cieniu Katynia jest inna, podobna do katyńskiej, zbrodnia Rosjan dokonana na polskich oficerach – Mord w Mokranach. Po 1 września 1939 r. marynarze Flotylli Rzecznej, którzy na Polesiu strzegli ówczesnej polsko-sowieckiej granicy, zdecydowali o ewakuacji. Zatopili większość jednostek pływających, aby nie dostały się w ręce czerwonoarmistów. Utworzony mały oddział zamierzał dołączyć do Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie”, dowodzonej przez gen. bryg. Franciszka Kleeberga. Z 25 na 26 września licząca niemal 200 osób grupa marynarzy wpadła w ręce Rosjan, którzy zmusili Polaków do przemarszu w kierunku miejscowości Mokrany. Tam wybrali osiemnastu najwyższych rangą oficerów i podoficerów, których zamordowali strzałem w tył głowy. Ich ciała pochowano we wspólnej mogile, a pozostałych marynarzy wywieziono w głąb Związku Sowieckiego.

Mundurowi i cywilni funkcjonariusze państwa sowieckiego dokonywali zbrodni wojennych na Polakach przez cały czas okupacji sowiecko-niemieckiej. Gdy w połowie stycznia 1945 r. rozpoczęła się rosyjska ofensywa, Armia Czerwona zatrzymała się pod Bytomiem. Batalia o to miasto i sąsiadujące z nim Miechowice trwały kilka dni. Łącznie, w ciągu niespełna trzech dni Rosjanie zabili tam około 380 osób, w większości cywili – Polaków i Niemców. Można byłoby kontynuować powyższe wątki ukazujące dzikość i bezwzględność sowieckiej hordy, która przed i po 1945 r. tyranizowała Polskę (i inne kraje).

Działo się tak do przełomu lat 1989 i 1990, o czym niedawno pisałem w nawiązaniu do 43. rocznicy Solidarności. Ponad pół wieku deptania polskiej ziemi rosyjskim butem zakończyło się wyjazdem ostatnich oddziałów Armii Czerwonej z Polski 17 września 1993 r., gdy symbolicznie żegnał ich przed Belwederem prezydent RP Lech Wałęsa. „Symboliczność” tego pożegnania i sam fakt fetowania Rosjan przez głowę państwa polskiego to odrębny wątek, bo jest tajemnicą poliszynela, że Lech Wałęsa nie był zwolennikiem jednoznacznego odcięcia się od Federacji Rosyjskiej. Wyjazd Rosjan z Polski to był raczej rezultat zabiegów rządu Jana Olszewskiego, który jako pierwszy podjął działania na rzecz wstąpienia Polski do NATO i blokował na wszelkie możliwe sposoby te operacje polityczne, które miały na celu utrzymanie sieci zależności naszego kraju od struktur decyzyjnych ulokowanych na Kremlu.

 

A potem tak jak zawsze – łuny i wybuchy 

malowani chłopcy bezsenni dowódcy 

plecaki pełne klęski rude pola chwały 

krzepiąca wiedza że jesteśmy – sami 

 

 

Nosimy pamięć o hekatombie naszego narodu, do jakiej doszło po 1 i 17 września 1939 r. Jednocześnie nie chcemy tkwić w matni geograficznej i politycznej pułapce kompleksów wobec obu ciemiężców. Dodać do tego wszystkiego musimy aktualny kontekst inwazji Rosji na Ukrainę, ujawniane konszachty biznesowo-polityczne Rosji i Niemiec oraz drzemiący nadal w części struktur naszego państwa, ale też i w pewnych grupach społeczeństwa potencjał wpływów rosyjskich lub podatności na nie. Są nawet politycy, którzy nie tają, że należy wrócić do dobrych (czytaj: wasalnych) relacji z Rosją ze względów – jak twierdzą – gospodarczych lub, co frapuje jeszcze bardziej – historycznych. O ile w Polsce takie ekstremalnie pozycjonujące się opinie są w mniejszości, o tyle im bardziej jesteśmy zwróceni na Zachód, tym więcej – być może z racji braku wiedzy czy doświadczeń historycznych lub pod wpływem rozmaitych zależności ekonomicznych – stosunek do Rosji bywa daleko bardziej spolegliwy. Na tym tle niepokoją nawet wypowiedzi papieża Franciszka, którego stosunek do Rosji i jej historii jest miejscami daleki od typowej dla Watykanu dyplomatycznej ostrożności w relacjach z Moskwą.

 

Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco 

i da ci sążeń ziemi pod wierzbą – i spokój 

by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu 

najtrudniejszego kunsztu – odpuszczania win 

 

Herbert Zbigniew, w stanowiącym osnowę tego rozważania wierszu pod znamiennym tytułem „17 IX”, nie zatrzymuje się na potwornościach sowieckich zbrodni, których ofiarami padli Polacy. Wznosi się niejako ponad bezkres katorgi zadanej Polakom. Nie wzywa do pospolitego ruszenia. Demonstruje nasz narodowy – arcypolski – charakter, w który jest w nim miejsce dla wolności. Najeźdźca nie jest w stanie objąć wyobraźnią czy tym bardziej uczynić ją regułą swego życia. Jest też nieskrywana przestroga dla agresorów…

 

…Polacy nigdy nie zrezygnują z wolności i nie będą o nią prosić. Przywróconej wolności będą bronić, a odebraną są gotowi odzyskać za wszelką cenę. Nie w zemście, nie w odwecie jest sposób na pokonanie agresora, bo stalibyśmy się jak on. Dla znalezienia takiego miejsca Polski, na jakie zasługuje nasze państwo i my, jako naród, niezbędne są pamięć i prawda. 17 września 2023 roku to dzień pamięci o tragicznej przeszłości, ale także dzień prawdy o tym, czyja jest teraz i czyja będzie Polska w przyszłości… Od tej odpowiedzi zależy czy jest i będzie wolna.

 

 

Krzysztof Kotowicz 
napisane 1 września 2023

 

Źródła:

  • wojsko-polskie.pl
  • ipn.gov.pl
  • przystanekhistoria.pl
  • polskieradio.pl
  • polska1918-89.pl
  • niezlomni.com

Grafika:

  • portal Polska Zbrojna
Tagi: edukacjaspołeczeństwopolitykaRzeczpospolita PolskaBliżej Słowa
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Zamek Książąt Głogowskich

Następny wpis

Przetarg na usługę pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu dla Inwestycji pn. Strefa inwestycji EURO-PARK Ząbkowice Śląskie. Termin składania ofert: 29/09/2023

Następny wpis
Przetarg na usługę pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu

Przetarg na usługę pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu dla Inwestycji pn. Strefa inwestycji EURO-PARK Ząbkowice Śląskie. Termin składania ofert: 29/09/2023

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

2 października 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich

Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich – „Invest-Park” otworzył ważny punkt na gospodarczej mapie Dolnego Śląska [FOTO]

26 września 2023
Czy istnieją miejsca

Czy istnieją miejsca, w których Homo waldenbergensis odnajdą samych siebie – „KarboLand”

30 września 2023
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Kotliny Kłodzkiej – zbiornik Roztoki jest już gotowy

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Kotliny Kłodzkiej – zbiornik Roztoki jest już gotowy

1
Powstanie nowe zagłębie aktywnego wypoczynku

Powstanie nowe zagłębie aktywnego wypoczynku – gmina Świdnica wdraża plany inwestycji w obiekty turystyczne

1
Mega boisko pod giga balonem

Mega boisko pod giga balonem – unikatowy obiekt sportowy już czynny w Dzierżoniowie

1
Wraca połączenie kolejowe Jedliny

Wraca połączenie kolejowe Jedliny-Zdroju i Głuszycy ze Świdnicą – podróż potrwa około 30 minut

3
Hala balonowa w Dzierżoniowie

Hala balonowa w Dzierżoniowie z ogólnopolskim wyróżnieniem – w kategorii „Budowa XXI Wieku”

2 października 2023
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

2 października 2023
420 kilometrów S3 już do dyspozycji kierowców

420 kilometrów S3 już do dyspozycji kierowców – drogowe połączenie Sudetów z Bałtykiem

2 października 2023
Aktywna Wieś Krzyżowa

„Aktywna Wieś” Krzyżowa – 700 zawodników X Międzypokoleniowego Przełajowego Biegu Pojednania [FOTO]

2 października 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Hala balonowa w Dzierżoniowie
Dzierżoniów

Hala balonowa w Dzierżoniowie z ogólnopolskim wyróżnieniem – w kategorii „Budowa XXI Wieku”

2 października 2023
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego
Wałbrzych

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

2 października 2023
420 kilometrów S3 już do dyspozycji kierowców
Jelenia Góra

420 kilometrów S3 już do dyspozycji kierowców – drogowe połączenie Sudetów z Bałtykiem

2 października 2023
Aktywna Wieś Krzyżowa
Świdnica

„Aktywna Wieś” Krzyżowa – 700 zawodników X Międzypokoleniowego Przełajowego Biegu Pojednania [FOTO]

2 października 2023
Miliard złotych na ciepłe mieszkania
Dolny Śląsk

Miliard złotych na ciepłe mieszkania – Dolny Śląsk przykładem dobrych praktyk

2 października 2023
Młodzi biegacze z gminy Ziębice
INFORMACJE GMINY ZIĘBICE

Młodzi biegacze z gminy Ziębice spędzili weekend w Austrii

2 października 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Co wspólnego z Henrykiem Sienkiewiczem ma mała w Co wspólnego z Henrykiem Sienkiewiczem ma mała wieś w pobliżu Legnicy? Jak lektura polskiego pisarza wpłynęła na pewnego pruskiego oficera? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie Państwo w dzisiejszej odsłonie cyklu #miejscakulturydolnegośląska , w którym przybliżymy historię Pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-palac-w-warmatowicach-sienkiewiczowskich/ 
#pałac #pałacwormątowicesienkiwiczowskie #warmątowicesienkiewiczowskie #gminakrotoszyce #powiatlegnicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #zabytekarchitektury #zabytki #turystyka
Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo ra Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo radości wszystkim, którzy przybyli na błonia w Kamieńcu Ząbkowickim.
#mariannaorańska #pałacmariannyorańskiej #palackamieniecząbkowicki #kamieniecząbkowicki #czaswolny #turystyka #zabytki #zabytekarchitektury #parkpałacowy #rekreacja #powiatząbkowicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #klubsportowyzamek
w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum Biznesu. Obiekt powstał pod wynajem i jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/lokalne-centrum-biznesu-w-zabkowicach-slaskich-invest-park-otworzyl-wazny-punkt-na-gospodarczej-mapie-dolnego-slaska-foto/
#biznes #przedsiębiorczość #rynekpracy #lokalnecentrumbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #ząbkowiceśląskie #mikrofirma #małafirma #średniafirma
Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rower Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rowerowych w Przełęczy Kłodzkiej (gmina Złoty Stok), z inicjatywy środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek”, w rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych 94 Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/dwie-daty-17-wrzesnia-1939-i-10-kwietnia-2010-inicjatywa-stowarzyszenia-pamiec-i-szacunek-foto/
#patriotyzm #pamięćhistoryczna #stowarzyszeniepamięćiszacunek #inwazjasowiecka #inwazjasowieckanapolskę #17września1939 #tragediasmoleńska #10kwietnia2010 #przełęczkłodzka
Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i piel Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. Teren ten jest fascynujący zarówno pod względem geograficznym, jak i w związku ze swoją burzliwą historią oraz różnorodnością etniczną oraz kulturową. W cyklu #miejscakulturydolnegośląska przedstawiamy Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-muzeum-ziemi-klodzkiej/
#muzeum #ziemiakłodzka #muzeumziemikłodzkiej #kłodzko #powiatkłodzki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #historia #kultura
Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbi Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Inwestycja Wód Polskich została zrealizowana w latach 2018-2023, za kwotę blisko 238 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie inwestycje o wartości 1,2 mld złotych.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wody-polskie-zakonczyly-budowe-zbiornika-boboszow-to-ochrona-dla-mieszkancow-ziemi-klodzkiej/
#inwestycje #hydroinzynieria #bezpieczeństwopowodziowe #boboszów #retencja
Hala balonowa w Dzierżoniowie

Hala balonowa w Dzierżoniowie z ogólnopolskim wyróżnieniem – w kategorii „Budowa XXI Wieku”

2 października 2023
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2024 – LISTA dofinansowań dla gmin i powiatów subregionu wałbrzyskiego

2 października 2023
420 kilometrów S3 już do dyspozycji kierowców

420 kilometrów S3 już do dyspozycji kierowców – drogowe połączenie Sudetów z Bałtykiem

2 października 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT