Wizyty w Narodowym Muzeum Kolejnictwa Pietrarsa, Centrum Nauki Citta della Scienza, Planetarium, Muzeum Starożytnego Miasta Pompeje oraz w szkole branżowej – to najważniejsze punkty programu wizyty grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Dzierżoniowie w Italii.
Sześcioro uczniów pod opieką dwóch nauczycielek uczestniczyło w ostatniej mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Young Scientists Discover the World”. Uczestnicy mobilności poznali w ubiegłym tygodniu listopada włoską szkołę partnerską IC 47° Sarria-Monti – Napoli, która była gospodarzem wizyty. Wspólnie z jej uczniami i rówieśnikami z Grecji i Hiszpanii uczniowie z Polski brali udział w zajęciach muzyki, plastyki i przyrody. Uczniowie tworzyli kopie prac Leonarda da Vinci, żywe obrazy „Człowieka witruwiańskiego” i „Ostatniej wieczerzy” oraz modele helikoptera. Odwiedzili szkołę branżową, gdzie samodzielnie przygotowali tradycyjne włoskie potrawy, a potem mogli zasiąść przy stoliku w szkolnej restauracji i spróbować tego, co zrobili pod okiem włoskich nauczycieli uczących przyszłych kucharzy, kelnerów, recepcjonistów i hotelarzy. Był również czas na zwiedzanie zabytkowej części Neapolu, wyjazd do Sorrento oraz przechadzki po porcie Granatello i miejscowych parkach.
Podczas pracy nad projektem uczniowie poznali cztery wybitne postaci z krajów szkół partnerskich: Marię Skłodowską-Curie z Polski, Marię Blasco z Hiszpanii, Arystotelesa z Grecji i Leonardo da Vinci z Włoch. Na długo w pamięci uczestników projektu zostaną wspólne działania online, a przede wszystkim spotkania stacjonarne w każdej szkole partnerskiej.
Warto dodać, że projekt Erasmus+ „Young Scientists Discover the World”, mimo trudnej sytuacji (początek projektu to 1 grudnia 2020 roku, była więc pandemia, a potem polityczne zawirowania we Włoszech), udało się doprowadzić do końca bez wydłużania czasu jego trwania.