Zbudowany z sosny, bez użycia gwoździ, obowiązkowa pozycja na mapie turystów odwiedzających region. Kościół Górski Naszego Zbawiciela to zlokalizowany w Karpaczu ewangelicki kościół znany powszechnie jako Świątynia Wang.
To #MiejscaKultury Dolnego Śląska położone w Karkonoszach, swoją popularną nazwę wzięło od norweskiej miejscowości nad jeziorem, w której pierwotnie znajdował się kościół – Vang.
Historia Świątyni Wang w Karpaczu
Ten kościół słupowy został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku i przez wieki służył jako miejsce nabożeństw, jednak w XIX wieku stał się niewystarczający dla potrzeb miejscowej ludności. Sprzedaż miała umożliwić spłatę pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Mieszkający w Dreźnie norweski malarz Johan Christian Dahl nakłonił króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, by ten wykupił budynek za 427 marek.
Kościół, po sporządzeniu szczegółowej dokumentacji, rozebrano w 1841 roku i przetransportowano statkiem do Szczecina, a następnie Berlina. Król zrezygnował z postawienia budowli w tym mieście, jednak dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, podjęto decyzję o przeniesieniu kościoła do Karpacza. 2 sierpnia 1842 roku król Fryderyk osobiście położył kamień węgielny pod budowę obiektu, a już dwa lata później, 28 lipca 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie świątyni.
Architektura Kościoła Wang
Wykonane z sosny norweskiej elementy konstrukcji połączone są przy pomocy złączy ciesielskich, bez użycia gwoździ. Ta odmiana sosny, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Kościół został zbudowany na wzór skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego. Świątynia ta stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej.
Kolumny stojące przed ołtarzem zostały zrekonstruowane przez Jakuba z Janowic i przedstawiają zwycięstwo proroka Daniela w jaskini lwów oraz Dawida nad Goliatem. Na północnym portalu podziwiać można pismo runiczne. Kościół posiada 3 dzwony: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi. Wieża, zbudowana ze śląskiego granitu, chroni świątynię przed ostrymi podmuchami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki.
Szczegółowy opis wnętrza świątyni dostępny tutaj
Na cmentarzu znajdującym się przy kościele znajdują się m.in. groby artystów, którzy na stałe wpisali się w karty polskiej i światowej kultury. W Karpaczu pochowany jest reżyser teatralny, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryk Tomaszewski czy poeta Tadeusz Różewicz.
Sara Hass Opracowanie na podstawie tekstu autorstwa ks. Edwina Pecha - wang.com.pl, polska-org.pl/516333,Karpacz,Kosciol_ewangelicko_augsburski_Wang.html, źródła zdjęć: Wikimedia Commons i Urząd Miejski Karpacza, zdjęcie autorstwa Piotra Krzaczkowskiego