Staniszów to dawna wieś rycerska, o której pierwsze informacje pojawiły się w XIV wieku. Najbardziej reprezentacyjny majątek – w Staniszowie Górnym – pełnił funkcję rezydencji rodu von Reuss aż do zakończenia II Wojny Światowej. Zabytkowy pałac w Staniszowie w pobliżu Jeleniej Góry to #MiejsceKultury Dolnego Śląska, o którym dziś opowiemy trochę więcej.
Pierwsza wzmianka o wsi Staniszów datowana jest na 1395 rok. Miejscowość była wtedy własnością książąt Reuss.
Pałac w Staniszowie zbudowano na zlecenie hrabiego Henryka von Reuss w latach 1784-1787. Powstała wówczas imponująca rezydencja, otoczona parkiem o powierzchni blisko 200 hektarów, w którym znajdowały się również sztuczna grota, pustelnia i wiszące skały.
Podczas przebudowy pałacu nastąpiła także zmiana wyposażenia wnętrz, w których utworzono m.in. galerię obrazów. Budynkowi nadano późnobarokowy wystrój, a w 1818 r. pałac przebudowano w stylu klasycystycznym.
W roku 1887 powiększono budowlę o skrzydło wschodnie, natomiast przybudówka południowo-wschodnia to skutek XX-wiecznej renowacji całego budynku.
We wnętrzu pałacu zachowano bogate boazerie i parkiety, a także kominki, posadzki czy sufity. Uwagę przykuwają również malowidła ścienne w saloniku ogrodowym.
Od początku XIX wieku Staniszów należał do najczęściej odwiedzanych miejsc rozrywki dla mieszkańców Jeleniej Góry i cieplickich kuracjuszy. Kiedyś Pałac Staniszów słynął też z prestiżowej kolekcji obrazów, a do końca II wojny światowej miejscowość ta uznawana była za najpiękniejszą osadę w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Pałac jest własnością prywatną i obecnie mieści się w nim hotel.
W 2012 r. obiektowi przyznano tytuł Pomnika Historii.
Sara Hass Opracowanie na podstawie: palacstaniszow.pl, dolnyslask.travel, Dolnośląska Organizacja Turystyczna