Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
14 °c
Wałbrzych
13 ° niedz.
16 ° pon.
18 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie

Miasto czytane nocą [FOTO – ALBUM]

Info Zabkowice4YOU przez Info Zabkowice4YOU
30 września 2017
w Ząbkowice Śląskie, Aktualności
0

Około 100 uczestników, 4 etapy na trasie liczącej mniej więcej 2 kilometry, w czasie ponad 4 godzin: 4 prelekcje, 2 prezentacje, 1 koncert – to statystyka mobilnego spotkania z historią i duchowością jakie po raz pierwszy odbyło się w Ząbkowicach Śląskich Nie był to zwyczajny spacer, bo mimo niewielkich odległości, tempo było zawrotne, zarówno jeśli chodzi o bogaty program, jak i intensywność oraz różnorodność każdej jego pozycji.

Ząbkowicka Noc Kościołów 2017, bo o tym (zapowiadanym przez nasz portal) wydarzeniu mowa, okazała się niewątpliwie trafną odpowiedzią na zapotrzebowanie ząbkowiczan szukających pogłębionej wiedzy o swoim mieście i istotnych ogniwach historii naszej społeczności lokalnej. Na co dzień, a przynajmniej raz w tygodniu wielu z nas nawiedza świątynie, aby brać udział w doświadczaniu wspólnoty wiary. Są też osoby przychodzące do kościołów okazjonalnie (wydarzenie rodzinne, koncert, wystawa, zwiedzanie). Można też spotkać ludzi szukających w ciszy kościoła ukojenia lub odpowiedzi na trudne egzystencjalne pytania. Tym razem jednak, te miejsca można było zobaczyć w inny sposób. Pryzmat historii ludzi, którzy tworzyli miejsca kultu, perspektywa twórczej inwencji architektów, malarzy, rzeźbiarzy, ale też nakładające się w wyniku okoliczności historycznych ślady obecności naszych poprzedników, ale też współczesny wkład w przestrzenie przeznaczone do modlitwy, medytacji, skupienia i odnajdowania życiowych dróg. Te wszystkie składniki kreujące duchowy i architektoniczny szkielet Ząbkowic Śląskich, które można było zobaczyć i dosłownie dotknąć w trakcie, uczestnicy przemieszczającego się po mieście spotkania widzieli w innym formacie.

ZOBACZ WPIS NA TEN TEMAT NA BLOGU KOTOWICZ.PL

Ząbkowicką Noc Kościołów 2017 poprowadzili Kamil Pawłowski i Ewa Pazdioara. Na początku trasy znalazł się Dom Księży i Braci Pallotynów przy ul. Piastowskiej. Tam spotkanie zaczęło się od podziału uczestników na dwie grupy, przyszło bowiem znacznie więcej osób, niż spodziewali się organizatorzy. Wszystkich powitał Ksiądz Mariusz Marszałek, po czym cześć osób udała się na prelekcję poświęconą historii obecności Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach. Mówił o tym Kamil Pawłowski i wzbogacił swoje wystąpienie archiwalnymi zdjęciami, ale też udostępnił zainteresowanym egzemplarze dokumentów relacjonujących m.in. okres zmiany, jaka miała miejsce w pallotyńskim domu po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. Druga grupa, którą zajmował się ks. Mariusz, wysłuchała informacji o Św. Wincentym Pallottim – założycielu wspólnoty i promotorze apostolstwa świeckich, a także o charyzmacie realizowanym przez księży i braci pallotynów, w tym o organizowaniu specjalnych form rekolekcji, prowadzonych właśnie w Ząbkowicach Śląskich. Po kilkudziesięciu minutach obie grupy wymieniły się i dopiero wówczas już wszyscy udali się do na co dzień zamkniętej kaplicy – rotundy. Znajduje się ona obok kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej centralnym elementem jest kopia wizerunku Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z Szensztat. W tym niemieckim mieście powstał światowy ruch apostolski zainicjowany przez pallotyna śp. ks. Józefa Kentenicha, który również przebywał w latach 20. ubiegłego wieku w Ząbkowicach. Na ścianach tej kaplicy, wśród wizerunków świętych i błogosławionych, ktoś domalował postać Papieża Jana Pawła, gdy jeszcze nie był ogłoszony przez Kościół świętym.

Następny przystanek to kościół pw. Św. Józefa Robotnika, którego piastunami są Ojcowie Bonifratrzy. Przybyłych powitał Brat przeor Doroteusz Bukowski, który opisał rodowód swojego zgromadzenia zakonnego i mówił o misji jego członków wśród chorych. Nawiązał także do problemów, jakie przez 60 lat napotykali bonifratrzy w dostępie do założonego przez nich i wybudowanego szpitala i klasztoru w Ząbkowicach. Ich fundatorem na przełomie XVIII i XIX w. był skarbnik miejski Erdmann Joseph Tschirsch (nota bene pochowany na starym cmentarzu, gdzie jego grób istnieje do dzisiaj). Lata komunizmu były okresem, w którym nie tylko odebrano zakonnikom prawo do posługi wśród pacjentów szpitala, ale też ich majątek. Przez długi czas, chcąc opiekować się kościołem i być blisko chorych, bracia wynajmowali małe lokum, za które płacili czynsz, choć byli prawowitymi właścicielami całego gmachu położonego przy ul. 1 Maja. Od kilku lat i dzięki odzyskaniu nieruchomości, pracują nad przywracaniem jej funkcji opiekuńczo-leczniczych, co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Od połowy 2017 r. wykonują pewne usług opiekuńcze (o czym informowaliśmy w naszym portalu). Druga sekwencja pobytu u Ojców Bonifratrów poświęcona była walorom architektonicznym kościoła oraz wybitnym dziełom malarstwa, jakie można podziwiać szczególnie w prezbiterium. O tych skarbach opowiedział Kamil Pawłowski. Wszyscy obecni dowiedzieli się też, że zakonnicy  chcą świątyni przywrócić wezwanie Św. Józefa Opiekuna, którego zresztą obraz znajduje się w centrum ołtarza.

Miejscem trzecim, do jakiego dotarli uczestnicy Ząbkowickiej Nocy Kościołów, był (znajdujący się vis a vis klasztoru bonifraterskiego) kościół pw. Św. Mikołaja. Dawna kaplica cmentarna zlokalizowana w obrębie zabytkowej nekropolii jest obecnie miejscem kultu sprawowanego przez Kościół Polskokatolicki RP. Miejscowa parafia jest bardzo uboga, a jej duszpasterz Ksiądz Antoni Kłonicki nie był obecny. O historii tego, zazwyczaj niedostępnego, kościółka opowiedział Kamil Pawłowski. Szczególną uwagę słuchaczy skierował na ołtarz główny, który – co jest bardzo prawdopodobne – pochodzi z dawnego kościoła bożogrobców (obecnej cerkwi prawosławnej Św. Jerzego) przy ul. Kłodzkiej. Gołym okiem widać było, że świątynia wymaga olbrzymich nakładów, bo choć jest zabytkiem, brakuje od wielu lat realnych działań konserwatorskich.

Finalnym miejscem wędrówki był kościół parafialny pw. Św. Jadwigi. Jedna z najstarszych ząbkowickich świątyń, położona na wzgórzu przy ul. Bolesława Chrobrego, stanowi architektoniczną perłę. Dzięki systematycznie prowadzonym od prawie 30 lat pracom zabezpieczającym i restauratorskim, jakie zainicjowali niedawni duszpasterze tej parafii, tj. ks. Bogdan Wolniewicz i ks. Jan Sroka, kościół i jego bezpośrednie otoczenie, stało się modelowym przykładem troski o dobra kultury materialnej – pisaliśmy o tym w naszym portalu. Przede wszystkim jednak parafia stała się oazą aktywności laikatu i punktem licznych ambitnych wydarzeń kulturalnych. Wszystkich, którzy dotarli na wzgórze jadwiżańskie powitał obecny proboszcz parafii Ksiądz Dariusz Sakaluk. Następnie Kamil Pawłowski zaanonsował koncert organowy. Wykonawcą doskonale dobranego repertuaru był Tomasz Kmita-Skarsgård – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w latach 2007–2010 organista pomocniczym Rzymsko-katolickiej katedry wrocławskiej a od 2010 r. dyrektor muzyczny parafii ewangelicko-augsburskiej Św. Krzysztofa we Wrocławiu. W kwietniu br., podczas (relacjonowanej przez nasz portal) konferencji naukowej z okazji 730-lecia Ząbkowic Śląskich, artysta ten wygłosił interesujący referat na temat instrumentów organowych we wszystkich ząbkowickich kościołach. Już wtedy mówił, że organy kościoła pw. Św. Jadwigi imponują brzmieniowo i są doskonale utrzymane. Tego wieczoru udowodnił to, grając przez prawie godzinę utwory wybitnych kompozytorów. Instrument rzeczywiście wydawał piękne muzyczne frazy, chociaż jego potencjał jest znany wiernym dzięki pracy miejscowej organistki Małgorzaty Przyjemskiej. Przysłuchiwała się ona występowi artysty i jak nam powiedziała „jest pod wrażeniem”, bo przecież na co dzień słyszy te organy w inny sposób.

Za zakończenie Ząbkowickiej Nocy Kościołów oboje prowadzący, czyli Kamil Pawłowski i Ewa Pazdioara podziękowali wszystkim uczestnikom niezwykłego i pasjonującego spaceru. Słowa wdzięczności skierowali także do gospodarzy kolejnych przystanków i zapowiedzieli zamiar zorganizowania kolejnej i nie mniej ciekawej Nocy Kościołów w przyszłym roku. Z opinii osób wychodzących z kościoła i wracających już do swoich domów, można wywnioskować, że idea spotkała się z doskonałym przyjęciem i pozostaje mieć nadzieję na jej kontynuację. Niniejsza relacja jest podziękowaniem za udaną inicjatywę i jedynie namiastką wszystkiego, co było dane przeżyć, zobaczyć i usłyszeć tym, którzy od początku do końca przeszli całą trasę.

Miasto czytane nocą (5)
Miasto czytane nocą (4)
Miasto czytane nocą (2)
Miasto czytane nocą (3)

Miasto czytane nocą (1)
Miasto czytane nocą (6)
Miasto czytane nocą (8)
Miasto czytane nocą (7)

Miasto czytane nocą (9)
Miasto czytane nocą (10)
Miasto czytane nocą (11)
Miasto czytane nocą (12)

Miasto czytane nocą (13)
Miasto czytane nocą (14)
Miasto czytane nocą (15)
Miasto czytane nocą (16)

Miasto czytane nocą (17)
Miasto czytane nocą (18)
Miasto czytane nocą (19)
Miasto czytane nocą (20)

Miasto czytane nocą (21)
Miasto czytane nocą (23)
Miasto czytane nocą (22)
Miasto czytane nocą (24)

Miasto czytane nocą (25)
Miasto czytane nocą (26)
Miasto czytane nocą (27)
Miasto czytane nocą (28)

Miasto czytane nocą (29)
Miasto czytane nocą (30)
Miasto czytane nocą (36)
Miasto czytane nocą (37)

Miasto czytane nocą (31)
Miasto czytane nocą (32)
Miasto czytane nocą (33)
Miasto czytane nocą (34)

Miasto czytane nocą (35)
Miasto czytane nocą (38)
Miasto czytane nocą (39)
Miasto czytane nocą (40)

Miasto czytane nocą (41)
Miasto czytane nocą (42)
Miasto czytane nocą (43)
Miasto czytane nocą (44)

Miasto czytane nocą (45)
Miasto czytane nocą (46)
Miasto czytane nocą (47)
Miasto czytane nocą (48)

Miasto czytane nocą (49)
Miasto czytane nocą (50)
Miasto czytane nocą (51)
Miasto czytane nocą (52)

Miasto czytane nocą (53)
Miasto czytane nocą (54)
Miasto czytane nocą (55)
Miasto czytane nocą (56)

Miasto czytane nocą (57)
Miasto czytane nocą (61)
Miasto czytane nocą (64)
Miasto czytane nocą (67)

Miasto czytane nocą (63)
Miasto czytane nocą (65)
Miasto czytane nocą (66)
Miasto czytane nocą (68)

Miasto czytane nocą (69)
Miasto czytane nocą (70)
Miasto czytane nocą (71)
Miasto czytane nocą (73)

Miasto czytane nocą (88)
Miasto czytane nocą (72)
Miasto czytane nocą (74)
Miasto czytane nocą (75)

Miasto czytane nocą (76)
Miasto czytane nocą (77)
Miasto czytane nocą (78)
Miasto czytane nocą (79)

Miasto czytane nocą (80)
Miasto czytane nocą (81)
Miasto czytane nocą (82)
Miasto czytane nocą (83)

Miasto czytane nocą (84)
Miasto czytane nocą (85)
Miasto czytane nocą (86)
Miasto czytane nocą (87)

Miasto czytane nocą (91)
Miasto czytane nocą (92)
Miasto czytane nocą (60)
Miasto czytane nocą (58)

Miasto czytane nocą (59)
Miasto czytane nocą (89)
Miasto czytane nocą (90)
Miasto czytane nocą (62)

Miasto czytane nocą (93)
Miasto czytane nocą (94)
Miasto czytane nocą (95)
Miasto czytane nocą (96)

Miasto czytane nocą (97)
Miasto czytane nocą (98)
Miasto czytane nocą (99)
Miasto czytane nocą (100)

Miasto czytane nocą (101)
Miasto czytane nocą (102)
Miasto czytane nocą (103)
Miasto czytane nocą (104)

Miasto czytane nocą (105)
Miasto czytane nocą (106)
Miasto czytane nocą (107)
Miasto czytane nocą (108)

Miasto czytane nocą (109)
Miasto czytane nocą (110)
Miasto czytane nocą (111)
Miasto czytane nocą (112)

Miasto czytane nocą (113)
Miasto czytane nocą (114)
Miasto czytane nocą (115)
Miasto czytane nocą (116)

Miasto czytane nocą (117)
Miasto czytane nocą (118)
Miasto czytane nocą (119)
Miasto czytane nocą (120)

Miasto czytane nocą (121)
Miasto czytane nocą (122)
Miasto czytane nocą (123)
Miasto czytane nocą (124)

Miasto czytane nocą (125)
Miasto czytane nocą (126)
Miasto czytane nocą (127)
Miasto czytane nocą (128)

Miasto czytane nocą (131)
Miasto czytane nocą (132)
Miasto czytane nocą (133)
Miasto czytane nocą (134)

Miasto czytane nocą (135)
Miasto czytane nocą (136)
Miasto czytane nocą (137)
Miasto czytane nocą (140)

Miasto czytane nocą (141)
Miasto czytane nocą (129)
Miasto czytane nocą (139)
Miasto czytane nocą (138)

Miasto czytane nocą (142)
Miasto czytane nocą (143)
Miasto czytane nocą (144)
Miasto czytane nocą (145)

Miasto czytane nocą (130)
Miasto czytane nocą (146)
Miasto czytane nocą (148)
Miasto czytane nocą (149)

Miasto czytane nocą (147)
Miasto czytane nocą (150)
Miasto czytane nocą (151)
Miasto czytane nocą (152)

Miasto czytane nocą (153)
Miasto czytane nocą (154)
Miasto czytane nocą (156)
Miasto czytane nocą (157)

Miasto czytane nocą (158)
Miasto czytane nocą (159)
Miasto czytane nocą (160)
Miasto czytane nocą (161)

Miasto czytane nocą (162)
Miasto czytane nocą (163)
Miasto czytane nocą (164)
Miasto czytane nocą (165)

Miasto czytane nocą (155)
Miasto czytane nocą (166)
Miasto czytane nocą (167)
Miasto czytane nocą (168)

Miasto czytane nocą (169)
Miasto czytane nocą (170)
Miasto czytane nocą (171)
Miasto czytane nocą (172)

Miasto czytane nocą (173)
Miasto czytane nocą (182)
Miasto czytane nocą (174)
Miasto czytane nocą (176)

Miasto czytane nocą (177)
Miasto czytane nocą (178)
Miasto czytane nocą (179)
Miasto czytane nocą (180)

Miasto czytane nocą (181)
Miasto czytane nocą (183)
Miasto czytane nocą (175)
Miasto czytane nocą (184)

Miasto czytane nocą (192)
Miasto czytane nocą (185)
Miasto czytane nocą (186)
Miasto czytane nocą (187)

Miasto czytane nocą (188)
Miasto czytane nocą (189)
Miasto czytane nocą (190)
Miasto czytane nocą (193)

Miasto czytane nocą (194)
Miasto czytane nocą (191)
Miasto czytane nocą (195)
Miasto czytane nocą (197)

Miasto czytane nocą (198)
Miasto czytane nocą (196)
Miasto czytane nocą (199)
Miasto czytane nocą (200)

Miasto czytane nocą (201)
Miasto czytane nocą (202)
Miasto czytane nocą (203)
Miasto czytane nocą (204)

Miasto czytane nocą (205)
Miasto czytane nocą (206)
Miasto czytane nocą (207)
Miasto czytane nocą (208)

Miasto czytane nocą (209)
Miasto czytane nocą (210)
Miasto czytane nocą (211)
Miasto czytane nocą (212)

Miasto czytane nocą (213)
Miasto czytane nocą (214)
Miasto czytane nocą (215)
Miasto czytane nocą (216)

Miasto czytane nocą (217)
Miasto czytane nocą (218)
Miasto czytane nocą (219)
Miasto czytane nocą (220)

Miasto czytane nocą (221)
Miasto czytane nocą (222)
Miasto czytane nocą (223)
Miasto czytane nocą (225)

Miasto czytane nocą (226)
Miasto czytane nocą (224)
Miasto czytane nocą (227)
Miasto czytane nocą (228)

Miasto czytane nocą (229)
Miasto czytane nocą (230)
Miasto czytane nocą (231)
Miasto czytane nocą (232)

Miasto czytane nocą (233)
Miasto czytane nocą (234)
Miasto czytane nocą (235)
Miasto czytane nocą (236)

Miasto czytane nocą (237)
Miasto czytane nocą (238)
Miasto czytane nocą (239)
Miasto czytane nocą (240)

Miasto czytane nocą (251)
Miasto czytane nocą (250)
Miasto czytane nocą (252)
Miasto czytane nocą (241)

Miasto czytane nocą (242)
Miasto czytane nocą (243)
Miasto czytane nocą (244)
Miasto czytane nocą (245)

Miasto czytane nocą (246)
Miasto czytane nocą (247)
Miasto czytane nocą (248)
Miasto czytane nocą (249)

Miasto czytane nocą (253)
Miasto czytane nocą (254)
Miasto czytane nocą (255)
Miasto czytane nocą (256)

Miasto czytane nocą (257)
Miasto czytane nocą (258)
Miasto czytane nocą (259)
Miasto czytane nocą (260)

Miasto czytane nocą (261)
Miasto czytane nocą (262)
Miasto czytane nocą (263)
Miasto czytane nocą (264)

Miasto czytane nocą (265)
Miasto czytane nocą (266)
Miasto czytane nocą (267)
Miasto czytane nocą (268)

Miasto czytane nocą (270)
Miasto czytane nocą (271)
Miasto czytane nocą (269)
Miasto czytane nocą (274)

Miasto czytane nocą (273)
Miasto czytane nocą (272)

Tagi: edukacjaspołeczeństwokulturaKościół
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Ochrona środowiska to pasjonujący temat

Następny wpis

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Następny wpis

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich

Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich – „Invest-Park” otworzył ważny punkt na gospodarczej mapie Dolnego Śląska [FOTO]

26 września 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
Hej zbudziły się po kryptach króle

Hej, zbudziły się po kryptach króle, Sam marszałek się w trumnie obrócił, Gdy gwizdnęły nasze pierwsze kule, I któryś filipinką rzucił…

1 sierpnia 2023
W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski

„W niebezpieczeństwie jest nie tylko istnienie narodowe Polski, lecz całej Europie grożą okropności nowej wojny” – nadszedł czas bitwy!

15 sierpnia 2023
S3 Bolków

S3: Bolków / Kamienna Góra / Lubawka – za rok w pełni przejezdna (ma być)

1
Pierwszy etap Rządowego Programu

Pierwszy etap Rządowego Programu Odbudowy Zabytków rozstrzygnięty – LISTA beneficjentów w subregionie wałbrzyskim ma wartość ponad 55 milionów złotych

2
Opozycja w sejmiku blokuje kluczowe projekty

LISTA kluczowych projektów, które blokuje opozycja w Sejmiku Dolnośląskim – SPRAWDŹ, którzy radni mówią „nie”, bo „nie”

3
Roman Kaczmarczyk Idziemy na całość

Roman Kaczmarczyk: Idziemy „na całość” w kierunku samowystarczalności energetycznej gminy Lądek-Zdrój

2
Kasia Kowalska / Unplugged

Kasia Kowalska / Unplugged

29 września 2023
Koncertowy tydzień gwiazd

Koncertowy tydzień gwiazd – zaprasza Stara Kopalnia

29 września 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
SOR będzie nowocześniejszy

SOR będzie nowocześniejszy – to warunek skuteczniejszej pomocy pacjentom w nagłych stanach

29 września 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Kasia Kowalska / Unplugged
Dzierżoniów

Kasia Kowalska / Unplugged

29 września 2023
Koncertowy tydzień gwiazd
Wałbrzych

Koncertowy tydzień gwiazd – zaprasza Stara Kopalnia

29 września 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy
Kłodzko

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
SOR będzie nowocześniejszy
Dolny Śląsk

SOR będzie nowocześniejszy – to warunek skuteczniejszej pomocy pacjentom w nagłych stanach

29 września 2023
Plac zabaw w Gogołowie
Świdnica

Plac zabaw w Gogołowie i altana w Miłochowie – małe i miłe projekty dla mieszkańców

29 września 2023
Codzienne połączenie kolejowe
Wałbrzych

Codzienne połączenie kolejowe do Jedliny-Zdroju i Głuszycy – wraca po 30 latach

29 września 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo ra Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo radości wszystkim, którzy przybyli na błonia w Kamieńcu Ząbkowickim.
#mariannaorańska #pałacmariannyorańskiej #palackamieniecząbkowicki #kamieniecząbkowicki #czaswolny #turystyka #zabytki #zabytekarchitektury #parkpałacowy #rekreacja #powiatząbkowicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #klubsportowyzamek
w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum Biznesu. Obiekt powstał pod wynajem i jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/lokalne-centrum-biznesu-w-zabkowicach-slaskich-invest-park-otworzyl-wazny-punkt-na-gospodarczej-mapie-dolnego-slaska-foto/
#biznes #przedsiębiorczość #rynekpracy #lokalnecentrumbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #ząbkowiceśląskie #mikrofirma #małafirma #średniafirma
Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rower Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rowerowych w Przełęczy Kłodzkiej (gmina Złoty Stok), z inicjatywy środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek”, w rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych 94 Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/dwie-daty-17-wrzesnia-1939-i-10-kwietnia-2010-inicjatywa-stowarzyszenia-pamiec-i-szacunek-foto/
#patriotyzm #pamięćhistoryczna #stowarzyszeniepamięćiszacunek #inwazjasowiecka #inwazjasowieckanapolskę #17września1939 #tragediasmoleńska #10kwietnia2010 #przełęczkłodzka
Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i piel Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. Teren ten jest fascynujący zarówno pod względem geograficznym, jak i w związku ze swoją burzliwą historią oraz różnorodnością etniczną oraz kulturową. W cyklu #miejscakulturydolnegośląska przedstawiamy Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-muzeum-ziemi-klodzkiej/
#muzeum #ziemiakłodzka #muzeumziemikłodzkiej #kłodzko #powiatkłodzki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #historia #kultura
Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbi Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Inwestycja Wód Polskich została zrealizowana w latach 2018-2023, za kwotę blisko 238 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie inwestycje o wartości 1,2 mld złotych.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wody-polskie-zakonczyly-budowe-zbiornika-boboszow-to-ochrona-dla-mieszkancow-ziemi-klodzkiej/
#inwestycje #hydroinzynieria #bezpieczeństwopowodziowe #boboszów #retencja
Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Po Inwazja Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską rozpoczęła się 17 września 1939 roku tuż po godz. 3:00.  Był to drugi śmiercionośny cios zadany Polsce po tym, gdy 1 września 1939 roku po godz. 4:00 nasz kraj zaatakowała Rzesza Niemiecka. Doszło w rzeczywistości do czwartego rozbioru Polski. 🇵🇱
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/moja-bezbronna-ojczyzna-przyjmie-cie-najezdzco-czyja-jest-polska-17-wrzesnia-2023-roku/
#rzeczpospolitapolska🇵🇱 #polska #17września1939 #inwazjasowiecka #czwartyrozbiórpolski #iiwojnaświatowa #2ww #bliżejsłowa #patriotyzm
Kasia Kowalska / Unplugged

Kasia Kowalska / Unplugged

29 września 2023
Koncertowy tydzień gwiazd

Koncertowy tydzień gwiazd – zaprasza Stara Kopalnia

29 września 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT