Twierdza Kłodzko stanie się areną ćwiczeń pod nazwą „Manewry Napoleońskie” dla grup rekonstrukcji historycznej. Rekonstruktorzy – szykując się do sezonu imprez rekonstrukcyjnych – dokonają w Twierdzy przeglądu swojego wyposażenia obozowego i broni historycznej, a w grupach do 5 żołnierzy będą ćwiczyć musztrę.

To wszystko od 1 do 3 maja br. W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników Twierdzy, zwiedzanie będzie odbywać się samodzielnie: każdy przy zakupie biletu otrzyma papierowy przewodnik z opisem dziesięciu najbardziej charakterystycznych miejsc w Twierdzy Kłodzko. Twierdza Kłodzko będzie czynna w godz. 9:00 – 18:00. Ostatnie wejście z możliwością zwiedzenia Twierdzy i labiryntu o godz. 17:00.

Zwiedzający w tych dniach Twierdzę Kłodzko będą mogli obserwować działania rekonstruktorów. Niekwestionowaną atrakcją „Manewrów Napoleońskich” będzie możliwość zwiedzenia dwóch historycznych obozów. Na wałach Bastionu Alarmowego będzie znajdował się obóz miejscowej grupy rekonstrukcji historycznej – 47 Pułku Piechoty Królestwa Prus, natomiast przy końcu głównej trasy turystycznej po Twierdzy Kłodzko – na wałach Bastionu Ludmiła, odwiedzający zobaczą kontr obóz stacjonujących tu gościnnie (i łatwo popadających w konflikt z Prusakami) żołnierzy 4 Pułku Księstwa Warszawskiego. Raczej pewne jest, że dojdzie również do niespodziewanych potyczek pomiędzy żołnierzami pruskimi a żołnierzami napoleońskimi, albowiem można powiedzieć o nich, że na swój widok reagują salwą.

W trakcie majówki odwiedzając Twierdzę Kłodzko na głównej trasie turystycznej spacerowicz czy turysta napotka patrole. Zadaniem żołnierzy patrolujących Twierdzę będzie sprawdzanie biletów i kontrola zachowania dystansu w związku z ogłoszonymi obostrzeniami. Między innymi, bo obowiązki żołnierzy obejmują również weryfikowanie żołnierskiej dyscypliny w Twierdzy Kłodzko.

Co kwadrans planowane są także wejścia z przewodnikiem do wyjątkowych na skalę Polski chodników kontrminowych Twierdzy Kłodzko, zwanych popularnie „Labiryntem”. Zwiedzanie odbywać się będzie w małych grupach, a o przeciwskazaniach do ich zwiedzania szczegółowo informuje Regulamin zwiedzania, dostępny na stronie internetowej Twierdzy Kłodzko. W obecnym sezonie trasa została uatrakcyjniona o nowe elementy ekspozycyjne, które na pewno warto zobaczyć.

Komentarze

Zostaw swój komentarz