Budowa lotniska w Świebodzicach jest we wnioskach, jakie samorząd tej gminy złożył w ramach programu Polski Ład. Obiekt ma służyć celom sportowym i dyspozycyjnym.

Obecnie lądowisko z trawiastym pasem startowym o długości 750 m obsługuje przede wszystkim operacje sportowo-szkoleniowe szybowników i spadochroniarzy oraz ruch małych statków powietrznych. Wyposażone jest w trzy hangary, małą gastronomię i parking. Odbywają się tutaj atrakcyjne imprezy animowane przez Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach. Z lotniska korzystają także służby ratownicze i gaśnicze.

Jak podano w oficjalnym komunikacie magistratu docelowo lotnisko ma spełniać funkcje sportowe i szkoleniowe oraz obsługiwać ruch turystyczny. Sprzyjać temu mają m.in. dogodne położenie i rozbudowana infrastruktura obejmująca drogi, parkingi, oświetlenie, pas startowy i płytę postojową będzie czynić je atrakcyjnym zarówno dla przedsiębiorców i inwestorów z czterech pobliskich stref przemysłowych, jak i turystów. Według zapewnień urzędników w Zespole Szkół w Świebodzicach utworzona ma być klasa o profilu mechanik lotniczy. Uczniowie mogliby odbywać praktyki zawodowe właśnie na świebodzickim lotnisku.

Gmina Świebodzice złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych w ramach Programu Polski Ład. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie wniosku i otrzymanie dofinansowania na realizację budowy, gdyż inwestycja ta ma znaczenie ponadregionalne – poinformował burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.

Wczoraj włodarz Świebodzic spotkał się z zaproszonymi dziennikarzami i przedstawił swoją inicjatywę. W prezentacji brali też udział prezes Towarzystwa Lotniczego Świebodzice Dariusz Błaszczyk oraz pełnomocnik burmistrza ds. budowy lotniska Grzegorz Glegoła.

Dosłownie dzień wcześniej, czyli w minioną sobotę, służby pożarnicze korzystały z lądowiska gminnego w Świebodzicach. Płonął bowiem las na Raduni w Masywie Ślęży. W akcji brały udział trzy samoloty typu Dromader, które w Świebodzicach zaopatrywały się w wodę, konieczną do gaszenia pożaru. Dostarczyły ją wozy PSP z Wałbrzycha i jednostki w Świebodzicach. Samoloty pobrały 25 tys. litrów wody.

Przebieg akcji fotograficznie udokumentował wiceburmistrz Świebodzic Tobiasz Wysoczański

Komentarze

Zostaw swój komentarz