Świdnica otrzymała nagrodę za konsekwentną realizację polityki turystycznej, dzięki której miasto staje się coraz bardziej zauważalnym produktem turystycznym wśród touroperatorów krajowych i turystów indywidualnych. 

Jak już informowaliśmy w naszym portalu, w tym roku Świdnica jako jedna z pierwszych gmin w Polsce, tuż po zakończeniu lockdownu, zorganizowała wizytę studyjną dla czołowych polskich dziennikarzy turystycznych i blogerów, aby jak najszybciej przypomnieć o sobie turystom i podkreślić, że świdnicka branża i atrakcje turystyczne czekają na nich, spełniając wszelkie standardy bezpieczeństwa związane z COVID-em.

Miasto rozpoczęło także szereg innych intensywnych działań promocyjnych ukierunkowanych na turystów i wycieczkowiczów. W sierpniu zmodernizowana została prowadzona od ponad 20 lat Informacja Turystyczna. Jej siedziba przeniesiona została do nowocześnie wyposażonego lokalu, w którym oprócz materiałów turystycznych kupić można pamiątki, a także dzieła sztuki, wytworzone w Świdnicy i na ziemi świdnickiej przez lokalnych producentów i artystów.

W ciągu ostatnich pięciu lat w mieście przeprowadzonych zostało szereg inwestycji i prac, dzięki którym Świdnica staje się piękniejsza i bardziej przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających ją turystów. Rewitalizacja Starówki, renowacja kamienic i małej architektury, odrestaurowanie barokowych XVIII-wiecznych fontann w Rynku, budowa ścieżek rowerowych, zmodernizowana hala sportowa, stadion miejski, czy rewitalizacja Parku Centralnego i Parku Sikorskiego. To także edukacja regionalna, nowe atrakcje i produkty turystyczne, Międzynarodowy Turniej Rycerski, replika samolotu Fokker asa przestworzy „Czerwonego Barona” wraz z trasą turystyczną w aplikacji mobilnej szlakiem pilota – to tylko niektóre z projektów.

W pierwszym dniu konferencji „Sieciowe produkty polsko-czeskiego pogranicza” wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2020”. Nagrodzono także najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku. Przyjazna Gmina to ogólnopolski program, który redakcja „Forum Biznesu” po raz dwunasty skierowała do polskich miast i gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocja gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.

Statuetki Przyjazna Gmina 2020 otrzymały:

  • Gmina Ciasna, woj. śląskie – gmina wiejska o charakterze rolniczym
  • Gmina Nowa Wieś Wielka – tytuł Przyjazna Eko Gmina w kategorii gmina wiejska o charakterze wielobranżowym

Za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2020 roku nagrodzono w kategorii „Turystyczny Produkt”:

  • Młyn Hilberta w Dzierżoniowie – zabytkowy, jeden z największych na Dolnym Śląsku, olbrzymi młyn z czerwonej cegły, wybudowany przez rodzinę Hilbert w latach 40. XIX w. zakończył swoją pracę w 2016 roku. Dziś Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, przekształca go w muzeum techniki młynarskiej XIX w. Odwiedzający będą też mogli wziąć udział w pasjonujących warsztatach edukacyjnych. Fundacja opiekuje się już takimi obiektami, jak Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach, a w planach jest udostępnienie do zwiedzania m.in. Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Dzierżoniowie.
  • Podziemne Miasto Osówka – podziemia udostępnione do zwiedzania dzielą się na 3 sztolnie, z których najdłuższa ma około 450 metrów. Zarządca tej części obiektu dba o to, by trasy zwiedzania rozwijać i uatrakcyjniać, po to, by lekcja trudnej historii, która się odbywa podczas zwiedzania była zrozumiała dla różnych grup wiekowych. W tym celu w ubiegłym roku trasę rozbudowano w urządzenia multimedialne, dzięki którym jeszcze bardziej można poczuć historię. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na ziemi wałbrzyskiej.
  • Zamek Grodno – ten „produkt” ma ponad 700 lat. 7 wieków historii, którą zapoczątkowali Piastowie Świdnicy, budując w malowniczej Dolinie Bystrzycy, na szczycie Góry Choina warownię, która miała pełnić funkcje obronne dla tej części potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Dziś jest to jedna z ważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska, z fragmentami dobrze zachowanych średniowiecznych murów i przebudowanych w renesansowym stylu pomieszczeń. W ostatnich latach na terenie obiektu przeprowadzono kilka inwestycji proturystycznych. Jedną ważniejszych jest otwarcie na jego terenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą poświęconą Rezerwatowi Przyrody „Góra Choina” i salą kinową.
  • Ponadto spoza subregionu sudeckiego: Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu za Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Ostrów Mazowiecka

Za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2020 roku nagrodzono w kategorii „Turystyczna Usługa Roku”:

  • Sieć Hoteli Historycznych Wrocławia za jedną z najdłużej trwających usług hotelarskich we Wrocławiu. Hotel Europejski, który otwarto w 1876 roku, Hotel Piast, który rozpoczął przyjmować gości w 1908 roku i Hotel Polonia, który rozpoczął działalność w 1911 oraz remontowany Hotel Grand. Obiekty te zlokalizowane na tej samej ulicy – Piłsudskiego, tworzą grupę Historycznych Hoteli Wrocławia, stanowiącą jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, dziś nagrodzonej za zachowanie tych zabytkowych obiektów oraz pełnioną misję gościnności i świadczony pakiet usług hotelarskich.
  • Ponadto: Gmina Nowa Wieś Wielka, woj. kujawsko-pomorskie za Szlaki Historyczno-Przyrodnicze.
Poprzez: pap-mediaroom.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz