Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
-6 °c
Wałbrzych
-6 ° niedz.
-1 ° pon.
-1 ° wt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Świdnica

Liderzy polityki turystycznej: Miasto Świdnica, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy

KK przez KK
16 października 2020
w Świdnica
0
Liderzy polityki turystycznej: Miasto Świdnica, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy

Świdnica otrzymała nagrodę za konsekwentną realizację polityki turystycznej, dzięki której miasto staje się coraz bardziej zauważalnym produktem turystycznym wśród touroperatorów krajowych i turystów indywidualnych. 

Jak już informowaliśmy w naszym portalu, w tym roku Świdnica jako jedna z pierwszych gmin w Polsce, tuż po zakończeniu lockdownu, zorganizowała wizytę studyjną dla czołowych polskich dziennikarzy turystycznych i blogerów, aby jak najszybciej przypomnieć o sobie turystom i podkreślić, że świdnicka branża i atrakcje turystyczne czekają na nich, spełniając wszelkie standardy bezpieczeństwa związane z COVID-em.

Miasto rozpoczęło także szereg innych intensywnych działań promocyjnych ukierunkowanych na turystów i wycieczkowiczów. W sierpniu zmodernizowana została prowadzona od ponad 20 lat Informacja Turystyczna. Jej siedziba przeniesiona została do nowocześnie wyposażonego lokalu, w którym oprócz materiałów turystycznych kupić można pamiątki, a także dzieła sztuki, wytworzone w Świdnicy i na ziemi świdnickiej przez lokalnych producentów i artystów.

W ciągu ostatnich pięciu lat w mieście przeprowadzonych zostało szereg inwestycji i prac, dzięki którym Świdnica staje się piękniejsza i bardziej przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających ją turystów. Rewitalizacja Starówki, renowacja kamienic i małej architektury, odrestaurowanie barokowych XVIII-wiecznych fontann w Rynku, budowa ścieżek rowerowych, zmodernizowana hala sportowa, stadion miejski, czy rewitalizacja Parku Centralnego i Parku Sikorskiego. To także edukacja regionalna, nowe atrakcje i produkty turystyczne, Międzynarodowy Turniej Rycerski, replika samolotu Fokker asa przestworzy „Czerwonego Barona” wraz z trasą turystyczną w aplikacji mobilnej szlakiem pilota – to tylko niektóre z projektów.

W pierwszym dniu konferencji „Sieciowe produkty polsko-czeskiego pogranicza” wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2020”. Nagrodzono także najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku. Przyjazna Gmina to ogólnopolski program, który redakcja „Forum Biznesu” po raz dwunasty skierowała do polskich miast i gmin. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocja gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej.

Statuetki Przyjazna Gmina 2020 otrzymały:

  • Gmina Ciasna, woj. śląskie – gmina wiejska o charakterze rolniczym
  • Gmina Nowa Wieś Wielka – tytuł Przyjazna Eko Gmina w kategorii gmina wiejska o charakterze wielobranżowym

Za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2020 roku nagrodzono w kategorii „Turystyczny Produkt”:

  • Młyn Hilberta w Dzierżoniowie – zabytkowy, jeden z największych na Dolnym Śląsku, olbrzymi młyn z czerwonej cegły, wybudowany przez rodzinę Hilbert w latach 40. XIX w. zakończył swoją pracę w 2016 roku. Dziś Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, przekształca go w muzeum techniki młynarskiej XIX w. Odwiedzający będą też mogli wziąć udział w pasjonujących warsztatach edukacyjnych. Fundacja opiekuje się już takimi obiektami, jak Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach, a w planach jest udostępnienie do zwiedzania m.in. Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Dzierżoniowie.
  • Podziemne Miasto Osówka – podziemia udostępnione do zwiedzania dzielą się na 3 sztolnie, z których najdłuższa ma około 450 metrów. Zarządca tej części obiektu dba o to, by trasy zwiedzania rozwijać i uatrakcyjniać, po to, by lekcja trudnej historii, która się odbywa podczas zwiedzania była zrozumiała dla różnych grup wiekowych. W tym celu w ubiegłym roku trasę rozbudowano w urządzenia multimedialne, dzięki którym jeszcze bardziej można poczuć historię. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na ziemi wałbrzyskiej.
  • Zamek Grodno – ten „produkt” ma ponad 700 lat. 7 wieków historii, którą zapoczątkowali Piastowie Świdnicy, budując w malowniczej Dolinie Bystrzycy, na szczycie Góry Choina warownię, która miała pełnić funkcje obronne dla tej części potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego. Dziś jest to jedna z ważniejszych i najlepiej zachowanych warowni na terenie Dolnego Śląska, z fragmentami dobrze zachowanych średniowiecznych murów i przebudowanych w renesansowym stylu pomieszczeń. W ostatnich latach na terenie obiektu przeprowadzono kilka inwestycji proturystycznych. Jedną ważniejszych jest otwarcie na jego terenie Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą poświęconą Rezerwatowi Przyrody „Góra Choina” i salą kinową.
  • Ponadto spoza subregionu sudeckiego: Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu za Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Ostrów Mazowiecka

Za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2020 roku nagrodzono w kategorii „Turystyczna Usługa Roku”:

  • Sieć Hoteli Historycznych Wrocławia za jedną z najdłużej trwających usług hotelarskich we Wrocławiu. Hotel Europejski, który otwarto w 1876 roku, Hotel Piast, który rozpoczął przyjmować gości w 1908 roku i Hotel Polonia, który rozpoczął działalność w 1911 oraz remontowany Hotel Grand. Obiekty te zlokalizowane na tej samej ulicy – Piłsudskiego, tworzą grupę Historycznych Hoteli Wrocławia, stanowiącą jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, dziś nagrodzonej za zachowanie tych zabytkowych obiektów oraz pełnioną misję gościnności i świadczony pakiet usług hotelarskich.
  • Ponadto: Gmina Nowa Wieś Wielka, woj. kujawsko-pomorskie za Szlaki Historyczno-Przyrodnicze.
Poprzez: pap-mediaroom.pl

Tagi: samorząd
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Bezpieczeństwo seniorów to nasza wspólna odpowiedzialność – mimo zmęczenia obostrzeniami bądźmy solidarni

Następny wpis

IRONMANI wspierają Fundację „POTRAFIĘ POMÓC” – możesz wesprzeć CENTRUM DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNE CHORÓB RZADKICH

Następny wpis

IRONMANI wspierają Fundację „POTRAFIĘ POMÓC” – możesz wesprzeć CENTRUM DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNE CHORÓB RZADKICH

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

PILNE: Zabiła siebie i 3-letniego synka pod Śnieżką – pierwsze ustalenia tragedii w Karkonoszach

3 stycznia 2023

Wolność

12 lipca 2020
22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

22-letni piłkarz Bielawianki Bielawa nie żyje. To było morderstwo?

8 sierpnia 2022
Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna

Z nowym rokiem jest nowa atrakcja turystyczna – z Trojaka można już oglądać piękną panoramę

2 stycznia 2023

KANDYDACI DLA ZIĘBIC 2014 – 2018

29

Dwoje na jednego

23
W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

W Wałbrzychu szczepienia będą obowiązkowe – tak chce prezydent miasta i większość radnych

13
OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

OPINIA: Była przeszłość, jest teraźniejszość i będzie przyszłość – historia nie skończyła się!

13
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Bolesławiec – królestwo ceramiki

28 stycznia 2023
IO z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles

„IO” z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles – film powstał na Dolnym Śląsku i ma nominację do Oscara

27 stycznia 2023

Ostatnie aktualności

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”
Aktualności

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane
Kłodzko

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki
Dolny Śląsk

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Bolesławiec – królestwo ceramiki

28 stycznia 2023
IO z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles
Świdnica

„IO” z Zagórza Śląskiego przez Cannes do Los Angeles – film powstał na Dolnym Śląsku i ma nominację do Oscara

27 stycznia 2023
Tego weekendu nie można przegapić
Kłodzko

Tego weekendu nie można przegapić! Moc zimowych atrakcji na Dolnym Śląsku przez całą zimę!

27 stycznia 2023
Ziębiczanka gra w Portugalii
Ziębice

Ziębiczanka gra w Portugalii – Krysia Flis w reprezentacji Polski

27 stycznia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki oraz Dolnego Śląska. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
To największa drewniana budowla sakralna na świe To największa drewniana budowla sakralna na świecie! Wybudowana została na mocy porozumień pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią w 1648 r. Arcydzieło cieśli śląskich od 22 lat wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół Pokoju w Jaworze to kolejne niesamowite miejsce! 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-kosciol-pokoju-w-jaworze/ 
#zabytki #kościół #kosciolpokojuwjaworze #jawor #MiejsceKulturyDolnegoŚląska #turystyka #dolnyślask #dolnyśląskjestpiękny
Otwarto nową siedzibę SP ZOZ „Pomoc Doraźna”. Ratownicy mogą już pracować w optymalnych warunkach, a ich baza jest zlokalizowana w bezpośredniej bliskości kompleksu Państwowej Straży Pożarnej i przy drodze krajowej 8. Cała inwestycja kosztowała ponad 7,1 mln zł.  Atutem projektu jest także możliwość profesjonalnego szkolenia ratowników w Ząbkowicach Śląskich.
📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowickie-pogotowie-ratunkowe-ma-nowa-siedzibe-jest-nowoczesna-i-bedzie-osrodkiem-doskonalenia-sluzb-ratowniczych-foto/ 
#pogotowieratunkowe #pogotowieratunkoweząbkowiceśląskie #stacjapogotowiaratunkowego #inwestycja #inwestycjawzdrowie #funduszerządowe #polskiład #ząbkowiceśląskie #powiatząbkowicki
Nie zapominajcie o Nich. Pamiętajcie o Nich codz Nie zapominajcie o Nich. 
Pamiętajcie o Nich codziennie!
#babcia #dziadek #rodzicerodziców #dzieńbabci #dzieńdziadka #rodzina #rodzinawielopokoleniowa
Aktualnie to miejsce z wielką radością podziwia Aktualnie to miejsce z wielką radością podziwiają najmłodsi turyści w towarzystwie rodziców lub babć i dziadków.  Ruchoma szopka jest częścią Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary zlokalizowaną pod zabytkową Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/szopka-w-bardzie-do-ogladania-i-podziwiania-w-sam-raz-video/ 
#szopka #ruchomaszopka #ruchomaszopkabardo #ruchomaszopkabożonarodzeniowa #bardo #atrakcjaturystyczna #atrakcjaturystycznadolnegośląska #powiatząbkowicki #bazylikabardo #redemptoryści #atrakcjadladzieci
Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu ul Fabryka Porcelany „Krzysztof” w Wałbrzychu ulegnie likwidacji, a większość pracowników otrzyma lub już otrzymała wypowiedzenia. Fakt ten potwierdził Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. W tym samym czasie, choć nie bez zawirowań, nadal funkcjonuje podobna firma w Jaworzynie Śląskiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/porcelana-krzysztof-przechodzi-do-historii-jeden-z-filarow-przemyslowej-tozsamosci-walbrzycha-w-likwidacji/ 
#przemysł #fabryka #fabrykaporcelany #fabrykaporcelanywałbrzych #fabrykaporcelanykrzysztof #likwidacja #tradycjamiasta #wałbrzych #strata #porcelana
25 marca 2004 roku, na mocy bulli Totus Tuus Polon 25 marca 2004 roku, na mocy bulli Totus Tuus Poloniae Populus papieża Jana Pawła II, ustanawiającej diecezję świdnicką, kościół św. Stanisława i św. Wacława stał się katedrą. W 2017 roku, rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, katedra została wpisana na listę Pomników Historii. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-katedra-sw-stanislawa-i-sw-waclawa-w-swidnicy/ 
#katedra #katedraswidnicka #świdnica #miejscakultury #miejscakulturyDolnegoŚląska #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #modlitwa #miejscemodlitwy #diecezjaświdnicka #zabytki
Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

Ćwiczenie dla wyobraźni – „Kongres futurologiczny”

28 stycznia 2023
Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane

Wszystkie są wściekłe i zdeterminowane – „Babski przekręt”

28 stycznia 2023
miejscakultury-dolnego-slaska-boleslawiec-krolestwo-ceramiki

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Bolesławiec – królestwo ceramiki

28 stycznia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT