Już w dwa piątkowe wieczory bardzka bazylika wypełniała się spragnionymi muzycznej ochłody melomanami. Niespokojna pogoda na zewnątrz zderzała się ze splotem łagodnych i energetycznych brzmień, jakie prezentowali zaproszeni do Barda wirtuozi.

Pierwszym koncertem, który miał miejsce 5 lipca 2019 r., zainaugurowano VI Międzynarodowe Forum Muzyczne – Bardzkie Lato Organowe. Przed bardzo liczną publicznością koncertowali prof. Andrzej Chorosiński (na organach) oraz maestro Konstanty Andrzeja Kulkę (na skrzypcach) z udziałem Andrzeja Gębskiego (skrzypce) i prof. Andrzeja Wróbla (wiolonczeli).

W repertuarze pierwszego koncertu znalazły się utwory znanych kompozytorów. We wnętrzach bardzkiej bazyliki rozbrzmiewały „Toccata d moll” Jana Sebastiana Bacha, „Wiosną” Antonio Vivaldiego, „Polonezem” Karola Lipińskiego, „Nokturn Es dur Op. 9” Fryderyka Chopina oraz „Toccata G dur” Theodorea Dubois.

Fragment tego koncertu relacjonowaliśmy w naszym serwisie #dzieje_się_teraz

Jeszcze przed koncertem głos zabrali proboszcz bardzkiej parafii ojciec Mirosław Grakowicz, burmistrz Barda Krzysztof Żegański oraz dyrektor artystyczny Bardzkiego Lata Organowego i zarazem Honorowy Obywatel Barda prof. Andrzej Chorosiński. Wyrażali radość, że Bardo po raz szósty gromadzi osoby poszukujące harmonii doznań estetycznych i duchowych.

Drugi tegoroczny koncert odbył się 19 lipca br. Tym razem czas muzycznego wieczoru wypełniły Małgorzata Klorek (organy) i Ewa Rułka (flet). To zaskakujące i jak się okazało także fascynujące, zestawienie instrumentów było dla zebranych w bardzkiej bazylice melomanów, niesamowitym doznaniem i przyjęte było rzęsistymi brawami. Repertuar stanowiły kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethowena, Gerarda Bunka, Marcela Dupre, Feliksa Borowskiego, Mendelssohna i Christopha Glucka. Wychodzący z koncertu dzielili się wrażeniami zauważając, że każdy z kolejnych wieczór jest inny i zapowiada następne pasjonujące kulturalne wydarzenia w Bardzie.

Przed nami jeszcze trzy spotkania – wszystkie o godz. 19:00:
  • 2 sierpnia: Johannes Skudlik (Niemcy) – organy, Bartłomiej Pacan – wiolonczela.
  • 10 sierpnia: Giulio Marcati (Włochy) – organy, Lidia Basterretxea Vila (Hiszpania) – sopran.
  • 24 sierpnia: Giampaolo Di Rosa (Włochy) – organy.

1 Komentarze

  1. […] Bardzkie Lato Organowe to wydarzenie, które od szeregu lat przyciąga do położonego nad Nysą Kłodzką Miasta Cudów, melomanów spragnionych żywej i wielkiej muzyki kreowaną przez wirtuozów szlachetnego instrumentu, jakim są organy Bazyliki w Bardzie. Działa też magnetycznie na wszystkich spragnionych spotkania z wokalistami i aktorami niosącymi wartościowe treści. Wiele poprzednich edycji Bardzkiego Lata Organowego relacjonowaliśmy w naszym portalu. […]

Zostaw swój komentarz