Priorytetem Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-27 są termomodernizacje budynków, ekologia i innowacje – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP członek zarządu województwa Krzysztof Maj. Pierwsze nabory zgodnie z planem mają wystartować w maju.
Krzysztof Maj przypomniał, że po długich, zakończonych w grudniu zeszłego roku negocjacjach z Komisją Europejską, w obecnej perspektywie unijnej, na Dolny Śląsk ma trafić rekordowe 11 mld zł. Samorząd województwa we wtorek ogłosił program naborów do konkursów na dofinansowania z UE.
Pierwsze nabory uruchomimy w maju 2023 roku, sukcesywnie do końca roku plan naborów już został ogłoszony. Chcemy dofinansować w pierwszej kolejności te projekty, które mają największą szansę na realizację, głównie termomodernizacja, ekologia oraz innowacje – te nabory organizujemy w pierwszej kolejności – zaznaczył członek zarządu województwa Krzysztof Maj.
Wyjaśnił, że chodzi tu m.in. o dokończenie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej i walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Ważnym obszarem wsparcia unijnego będzie też turystyka i gastronomia, szczególnie na dawnych obszarach wydobycia węgla. Dolny Śląsk jest przepięknym regionem, zwłaszcza subregion wałbrzyski z dodatkowymi pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (2,6 mld zł – PAP). Chcemy go przebranżowić z ciężkiego przemysłu w turystykę, żeby ta dziedzina gospodarki się ożywiła. Poza tym dla nas bardzo ważne są innowacje, nowe technologie – mamy bardzo zdolną młodzież na uczelniach. Planujemy dużo wsparcia dla tzw. startupów poprzez inkubatory przedsiębiorczości, poprzez programy na innowacje, współpracę biznesu z naukowcami, żebyśmy byli gospodarką, która jest nowoczesna i która wyznacza kierunki rozwoju – dodał Krzysztof Maj.
Dolny Śląsk przekroczył próg dochodu 75% średniej unijnej PKB na mieszkańca, co spowodowało, że województwo znalazło się wśród najlepiej rozwijających się obszarów wspólnoty. To oznacza, że m.in. wymagany przy dofinansowanych inwestycjach wkład własny wzrósł z 15% do 30%.
Każdy medal ma dwie strony i ta ogromna radość, że wyszliśmy już z tej puli regionów ubogich w Unii Europejskiej do tych rozwijających się lepiej powoduje, że dużo większe wkłady własne należy przewidzieć do programów unijnych. Dlatego mocne stanowisko naszego zarządu z prośbą do rządu polskiego o wsparcie w tym obszarze. Otrzymaliśmy ponad miliard złotych właśnie na wyrównanie tych wkładów własnych do programów unijnych – powiedział członek zarządu województwa Krzysztof Maj.
- Szczegóły programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-27 można sprawdzić tutaj.
Poprzez: PAP MediaRoom / Serwis Samorządowy PAP