Jesteśmy pełni nadziei, że tak się stanie. Byłoby to zwieńczenie wieloletniej, wytężonej pracy lokalnej społeczności, połączonej ze wsparciem ze strony środowiska naukowego. A jednocześnie ogromny prestiż.
Kolejny polski geopark dołączyłby do elitarnego grona geoparków UNESCO Cieszymy się, że jako państwowa służba geologiczna również możemy wspierać tę inicjatywę, od zeszłego roku formalnie współpracując z geoparkiem – powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.
Szanse na to, że Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się na nowej liście UNESCO, oceniane są jako bardzo duże. Jak poinformował PIG-PIB, wspomniany geopark, położony w Sudetach Zachodnich, przeszedł już długą drogę certyfikacji i uzyskał pozytywną ocenę komisji.
Przekonamy się, czy Kraina Wygasłych Wulkanów dołączy do międzynarodowej rodziny geoparków. Nie tylko zjawiska wulkaniczne, ale także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe sięgające wczesnego średniowiecza predestynują go do tego idealnie – podał na stronie internetowej Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.
- Więcej na ten temat:Kraina Wygasłych Wulkanów może trafić na listę Światowych Geoparków UNESCO | Nauka w Polsce
Poprzez: PAP MediaRoom / Nauka w Polsce Foto: Zamek Grodziec z lotu ptaka / ze zbiorów PIG-PIB