Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest prawie gotowa, jest projekt budowlany i opracowywane są dokumenty przetargowe na trzy duże zadania, które będą realizować Wody Polskie w powiecie kłodzkim, a które mają zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców dziewięć miast.
W ostatnim kwartale bieżącego roku mają być ogłoszone przetargi, a prace rozpocząć się powinny wiosną 2022 roku i potrwają mniej więcej dwanaście miesięcy. Wszystkie zaplanowane inwestycje ruszą równocześnie. Obejmą dolinę Nysy Kłodzkiej na wysokości: Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola-Zdrój i Międzylesia. Dotyczyć też będą biegi rzeki Biała Lądecka i potoku Morawka na wysokości Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego oraz doliny rzek Bystrzyca Dusznicka i Kamienny Potok w obrębie Polanicy-Zdroju, Szczytnej, Dusznik-Zdroju.
Wczoraj w Kłodzku przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o szczegółach planowanego przedsięwzięcia. Podkreślali, że całe zadanie jest etapem poprawiania ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej. Prace w każdym z wymienionych ciągów polegać będą na umocnieniu brzegów narzutem kamiennym w miejscach podatnych na erozję brzegową i umocnieniu dna gurtami w miejscach podatnych na erozję denną. Wycinane będą drzewa w tzw. „wąskich gardłach”, a niektóre „wąskie gardła” mają być eliminowane w celu zwiększenia przepływu wód powodziowych w miejscach, gdzie istnieje taka możliwość. Przewidywane są remonty, odbudowa lub przebudowa murów oporowych, udrożnianie koryt, wykonanie murów regulacyjnych, udrożnienie mostów lub/i zabezpieczanie dna pod mostami, remont jazów i progów oraz budowa zapór przeciwrumowiskowych. Zapowiedziano ponadto budowę otwartego kanału ulgi w Dusznikach-Zdroju, przepławek przy jazie w Kłodzku i kanale młynówki w Lądku-Zdroju.
Przedstawiciele Wód Polskich zapewniali wczoraj, że już na etapie opracowywania planu prac ograniczona została ingerencja we własność prywatną. Uprzedzili jednocześnie, że w niektórych miejscowościach, ze względu na ciasną zabudowę oraz specyfikę remontowanych obiektów, część prac będzie wykonywana w warunkach czasowego (lub trwałego) zajęcia terenów prywatnych zlokalizowanych bezpośrednio przy rzekach, na potrzeby realizacji robót. W takich przypadkach wszystkim właścicielom nieruchomości z tego tytułu będą przysługiwały odszkodowania.
Poza opisanymi wyżej pracami, w trakcie realizacji są także zbiorniki przeciwpowodziowe w Szalejowie Dolnym, Krosnowicach, Boboszowie i Roztokach. Ten ostatni zostanie oddany do eksploatacji już w sierpniu bieżącego roku. Łącznie to 18 mln sześciennych wody, jaką będziemy w stanie zretencjonować, płaszcząc falę powodziową. Całość inwestycji jest realizowana ze środków Banku Światowego, Banku Rady Rozwoju Europy, niektóre zadania także ze środków unijnych i budżetu państwa.
Wszystkie zadania realizowane i planowane do realizacji w ramach pierwszego i drugiego etapu ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej to około 1 mld zł – podkreślił zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś.
Najwięcej prac w ramach rewitalizacji koryt rzek będzie wykonanych w mieście Kłodzku i tutaj też pójdzie najwięcej środków – na wszystkie planowane w tym mieście zadania ma zostać wydatkowanych ok. 40 mln zł. Oprócz prac związanych z przywróceniem i poprawą stanu obiektów wodnych, będą również działania mające na celu poprawienie ich funkcjonowania pod kątem ichtiofauny. Będą likwidowane przeszkody które uniemożliwiają przedostawanie się ichtiofauny przez progi, będą również pogłębione koryta, które umożliwią podczas niżówki przemieszczenie się ryb, będą usuwane przeszkody w postaci starych filarów mostów, po to, żeby zwiększyć przepustowość rzeki, będą również budowane nowe mury oporowe i wzmocnienia z ciężkiego kamienia, które zabezpieczą podmywanie i wyeliminują zagrożenia obsunięciami, będzie także minimalna wycinka drzew – tych, które są chore, ale również kilku drzew, które są zdrowe, ale trzeba będzie je wyciąć, żeby udrożnić koryto rzeki – informował zastępca dyrektora Wód Polskich RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Dariusz Karkos.
Wody Polskie podczas realizacji tej inwestycji współpracują z władzami lokalnymi – zarówno na etapie konsultacji, przygotowywania projektów czy uwzględniania potrzeb mieszkańców. W Kłodzku, równolegle do prowadzonej inwestycji w korytach rzek, miasto współpracując z Wodami Polskimi zamierza wyremontować promenadę, na której pojawi się m.in. nowa nawierzchnia, oświetlenie i mała architektura.
Wspaniała wiadomość. Podczas konferencji zorganizowanej przez Wody Polskie potwierdzono inwestycje w korycie Nysy m.in. w obrębie Kłodzka. Po tylu latach próśb, rozmów, wymiany pism w końcu miasto będzie zabezpieczone przed powodziami – napisał na portalu społecznościowym burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
Foto: wroclaw.wody.pl
Komentowane 1