Rak piersi to najczęstszy typ nowotworu u kobiet, a zachorowalność stale wzrasta. Na szczęście medycyna cały czas idzie do przodu i rośnie także wyleczalność.
Obecnie lekarze nie tylko skutecznie walczą o życie pacjentek, ale też przeprowadzają operacje profilaktyczne i dbają o minimalizację skutków radykalnego leczenia. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu regularnie organizuje wyjątkowe warsztaty dla chirurgów z całej Polski, które pozwalają im poznawać najnowsze techniki i udoskonalać swoje umiejętności. Warsztaty onkoplastyczne w Wałbrzychu mają długą historię i cieszą się dużym uznaniem wśród specjalistów. Co roku przyjeżdżają na nie chirurdzy z całej Polski.
Specyfika naszych warsztatów polega na tym, że nie organizujemy konferencji na kilkaset osób, ale spotykamy się w małym gronie na sali operacyjnej. To praktyczne szkolenie typu masterclass, gdzie wszyscy uczestnicy w trakcie zabiegów mogą z bliska zobaczyć prezentowane techniki, przyjrzeć się detalom, na bieżąco zadawać pytania i wymieniać się doświadczeniami – wyjaśnia organizator warsztatów ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu dr n. med. Paweł Pyka.
- Inwestycja w młodość i wymiana doświadczeń
W tym roku na XIV warsztaty onkoplastyczne do Wałbrzycha szkolić się przyjechało 8 młodych chirurgów. Edukacja młodych lekarzy to nasza przyszłość i szansa na dalszy rozwój chirurgii. Sami uczyliśmy się w różnych częściach świata od wspaniałych ekspertów i teraz chcemy się tą wiedzą i zdobytym doświadczeniem podzielić się z młodszym pokoleniem, pokazać im ten chirurgiczny warsztat od kuchni – podkreśla gość specjalny warsztatów specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej Przemysław Jasnowski z Częstochowy.
Bardzo nas cieszy fakt, że przyjechali do nas młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w chirurgię piersi. Mają otwarte głowy, zadają mądre pytania, my również możemy się od nich uczyć. Pokazaliśmy im kilka praktycznych rozwiązań, które będą mogli sami bez trudu stosować po powrocie do swoich szpitali. Półtora miesiąca wcześniej zaprosiliśmy natomiast do Wałbrzycha dziesięciu bardziej doświadczonych chirurgów, których szkolił jeden z najlepszych chirurgów plastycznych w Polsce, w technice przywiezionej ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla dr n. med. Paweł Pyka.
Tegoroczne kwietniowe warsztaty poświęcone były operacjom profilaktycznym zastosowanym u pacjentek z obciążeniem genetycznym. Przeprowadzono dwa zabiegi usunięcia obu piersi z ich jednoczasową rekonstrukcją. W trakcie tych operacji pokazaliśmy dwie techniki przez nas opracowane. Zaprezentowaliśmy autorską technikę doktora Pyki pozwalającą na redukcję nadmiaru skóry, a także moją technikę usunięcia brodawki z jej jednoczesnym odtworzeniem. Nasze wieloletnie doświadczenie przenieśliśmy na pewien prosty schemat, który się sprawdza. Nie są to skomplikowane metody, uczestnicy warsztatów będą mogli bez trudu je powtórzyć, a pozwalają poprawić efekt estetyczny – opowiada chirurg Przemysław Jasnowski.
- Lekarze coraz skuteczniejsi w walce z chorobą
Specjaliści podkreślają, jak dużo zmieniło się w ostatnim czasie, zarówno w kwestii skuteczności leczenia, jak i minimalizowania jego skutków ubocznych. Kiedy studiowałem, wyleczalność raka piersi w Polsce była na poziomie 40 procent, w Europie był to poziom średnio 60 procent. Dziś Polska osiągnęła europejski standard, który obecnie wynosi około 80 procent. Przez te lata poprawiliśmy więc naszą skuteczność dwukrotnie. Ten olbrzymi postęp jest możliwy zarówno dzięki rozwojowi chirurgii, jak i chemioterapii oraz radioterapii, a także profilaktyki – mówi dr n. med. Paweł Pyka. Doskonalimy także onkoplastykę, a więc połączenie chirurgii onkologicznej i plastycznej. Obecnie chirurgia onkologiczna piersi nie polega już jedynie na usunięciu piersi, ale daje możliwość jednoczesnej ich rekonstrukcji. Nie tylko ratujemy życie pacjentek, ale też dbamy o jego jakość po operacji – dodaje specjalizujący się w tej dziedzinie Przemysław Jasnowski.
Co więcej od niedawna w Polsce refundowane są operacje profilaktyczne, a więc u kobiet zdrowych, ale genetycznie obciążonych wysokim ryzkiem zachorowania. Profilaktyczne usunięcie tkanki gruczołowej pozwala na zmniejszenie tego ryzyka z 90% procent zaledwie do 10%. A dzięki jednoczasowej rekonstrukcji kobiety wracają do domu z piersiami, które wyglądają tak samo dobrze, a czasem nawet lepiej. W Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu rocznie wykonuje się prawie 500 operacji piersi, z tego ok. połowa u pacjentek z nowo rozpoznanym rakiem.
Poprzez: Biuro Prasowe Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu