Rozpoczął się rok szkolny, upały przestały nam doskwierać i coraz szybciej robi się ciemno. Zbliżająca się jesień nasuwa wiele pytań. Kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy? Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatni raz? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
Nasze zegarki przestawiamy dwukrotnie w ciągu roku, ustawiając czas letni lub zimowy. Coraz więcej urządzeń robi to już całkowicie automatycznie, ale czasomierze analogowe nadal trzeba wyregulować ręcznie.
Idea dotycząca zmiany czasu została zapoczątkowana przez Benjamina Franklina, Williama Willeta oraz Georga Hudsona. Pierwszym, który postulował, aby obywatele kładli się spać później i wstawali wcześniej był Franklin. Miało to pozwolić na zaoszczędzenie świec, które w XVIII w. stanowiły wartościowy materiał i jedyne źródło światła. Willet nie znosił jazdy konnej po zmroku. W swojej broszurze „The Waste of Daylight” opiewał koncepcję czasu letniego. Ostatni z ojców tego pomysłu, George Hudson, był znany z zamiłowania do chwytania rzadkich owadów, które najchętniej wychodziły z ukrycia właśnie po zmroku.
Pionierami w zastosowaniu zmiany czasu byli Niemcy, którzy w 1916 roku po raz pierwszy przestawili swoje zegarki. W ślad za nimi poszli Brytyjczycy i Amerykanie. W Polsce zmiana czasu weszła w życie na stałe dopiero w 1977 r.
Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?
Ostatnia zmiana czasu miała miejsce w ostatnią niedzielę marca o godzinie 1:00 AM czasu uniwersalnego. Nadchodząca zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 października), również o godzinie 1:00 AM czasu uniwersalnego.
Zmiana czasu z letniego na zimowy może wywoływać pozytywne skojarzenia. Oznacza bowiem cofnięcie wskazówek o godzinę, a w konsekwencji pozwala nam spać o godzinę dłużej.
Czy to ostatnia zmiana czasu?
Zmiana czasu ma wielu przeciwników. Od wielu lat mówi się o zakończeniu przestawiania zegarków i zmiany czasu. Ten pomysł nie wszedł jednak jeszcze w życie. Jednocześnie opublikowano rozporządzenie „w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026”. Oznacza to, że zmiana czasu zostanie utrzymana w Polsce co najmniej do 2026 roku.