„Jutrzenka” jest teatralną adaptacją dramatu Zmierzch Wojciecha Stamma. Sztuka przy udziale lalek w konwencji teatru marionetkowego opowiada losy XVII-wiecznej historii Polski, a dokładnie okolic Krzeczyna, Księstwa Oleśnickiego i Śląska.

Widowisko jest kompilacją historii, intryg, konfliktów na tle religijnym oraz walki o władzę. Dzieje postaci historycznych: Księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberskiego, Angelusa Silesiusa, Marii Kunic, wplecione w walkę między katolikami i protestantami, osadzone są w XVII-wiecznej przestrzeni mistyków, poetów, filozofów, w tle czai się zaraza, która dotyka niewiernych. Wzajemne niesnaski, niezgody i dążenia do przejęcia władzy, doprowadzają do procesów o czary, o które oskarżone są kobiety. Sztuka symbolicznie nawiązuje do czasów współczesnych, zarówno poprzez poruszane wątki jak i identyfikację twórców z miejscem i przestrzenią.

Spektakl „Jutrzenka” – sobota – 19 grudnia 2020 – godz. 16:00 – w reżyserii Pawła Pawlika – Świdnicki Ośrodek Kultury – online: www.sok.com.pl i fanpage’u ŚOK-u na portalu Facebook

Komentarze

Zostaw swój komentarz