W polskiej tradycji kolędy i pastorałki śpiewamy do 2 lutego, chociaż liturgiczny okres Bożego Narodzenia jest już za nami. Melodyjność tych śpiewów sprawia, że chętnie je nucimy i słuchamy.
Dobrze, że są zespoły ludowe i śpiewacze, które poświęcają swój czas, by kultywować piękne tradycje. Swoim śpiewem pokazujecie bogactwo kolęd i pastorałek. Śpiewajcie jak najdłużej, aby zachować te piękne, bożonarodzeniowe tradycje i przekazać je młodemu pokoleniu – mówiła ze wzruszeniem wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek do zespołów ludowych podczas X jubileuszowego Przeglądu Kolędniczego w Witoszowie Dolnym. Wykonawcy zaśpiewali nie tylko polskie kolędy czy pieśni bożonarodzeniowe, ale także specjalne napisaną „Kolędę Wojcieszowską”. Utwór wykonał zespół Wojcieszowianie, w skład którego wchodzi m.in. emerytowany ks. proboszcz i dwaj organiści.
Na scenie, w strojach ludowych zaprezentowało się pięć zespołów: „Jarzębina” – z gminy Kobierzyce, „Kądziołeczka” z gminy Świdnica, „Ale Babki” zespół ludowy z „Kapelą Zdzicha” także z gminy Świdnica, „Dobromierzanie” z gminy Dobromierz oraz „Wojcieszowianie” gmina Wojcieszów. Członkowie zespołu „Ale Babki” wraz z „Kapelą Zdzicha” – współgospodarze dorocznego kolędowania w Witoszowie Dolnym zachęcali zaproszonych gości do wspólnego śpiewu kolęd i pastorałek. Byli wśród nich: wójt gminy Teresa Mazurek, zastępca wójta Bartłomiej Strózik, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Beata Szyszka, radna Rady Gminy Świdnica Jagoda Wicher, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Krzysztof Jas, a przede wszystkim licznie zgromadzona publiczność.
Dobrze, że w tym zagonionym świecie był taki czas, gdzie potrafiliśmy się zatrzymać na chwilę refleksji. Zespoły folklorystyczne pokazały nam bogactwo kolęd i pastorałek. To był piękny czas wspólnego kolędowania za który serdecznie dziękujemy – mówili prowadzący uroczystość dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas i Halina Wiśniewska.
Poprzez: gmina.swidnica.pl