Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
3 °c
Wałbrzych
-1 ° pon.
-1 ° wt.
-1 ° śr.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty
Home Ząbkowice Śląskie

Jak mówić po polsku, aby być rozumianym? [FOTO – ALBUM]

KK przez KK
26 października 2018
w Ząbkowice Śląskie, Aktualności
0

Nadmiar słów, zbyt skomplikowane zdania i utrata komunikacyjnych funkcji języka zamiast przystępnej polszczyzny – to główne wątki wykładu dr Marty Śleziak. Ukryte znaczenia w tekstach kultury masowej – to tematy referatów Michaliny Jaworskiej i Huberta Jankowskiego. Podczas wczorajszych zajęć Dolnośląskiego Festiwalu Nauki uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich przybliżyli sobie dobre cechy języka polskiego. Przyjrzeli się też sposobom docierania z ukrytym przekazem w literaturze i reklamie.

21. Dolnośląski Festiwal Nauki w powiecie ząbkowickim trwa od 24 października 2018 r. Podobnie jak w latach minionych obfituje w wykłady, prelekcje, wystawy i warsztaty z rozmaitych dziedzin wiedzy. Prelegenci i organizatorzy dwoją się i troją, aby zapewnić różnorodne i pobudzające do myślenia spotkania, prowadzone przez ekspertów i pasjonatów z wielu sfer teorii czy praktyki.

HUMANISTYKA KLUCZEM DO ROZUMIENIA ŚWIATA

Naszej redakcji udało się obserwować wczorajszą serię zajęć z zakresu humanistyki. Miały one miejsce w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły.

Dr Marta Śleziak jest absolwentką ząbkowickiego LO i pracownikiem naukowym Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jedną z jej specjalności jest praca nad upraszczaniem urzędowej odmiany języka polskiego. Ta swoista misja polega na „tłumaczeniu” skomplikowanego i naszpikowanego żargonem kancelaryjnym stylu wypowiedzi pisanych i ustnych. Osobną kwestią jest wpajanie reguł zrozumiałej polszczyzny osobom pracującym w administracji. Studenci Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego Michalina Jaworska i Hubert Jankowski rozmawiali z młodymi słuchaczami o wybranych zjawiskach kultury masowej. Być może bliskość pokoleniowa, a być może tematyka ich prelekcji, sprawiły, że licealistki i licealiści nie tylko wsłuchani byli w oba wystąpienia, ale też włączali się w dyskurs.

PROSTA POLSZCZYZNA

Marta Śleziak przekonywała i zachęcała młodzież do stosowania na co dzień prostej polszczyzny. Zanim licealiści wysłuchali wykładu, obejrzeli dwa filmiki.

W oparciu o te filmiki, szukając wraz z dziewczętami i chłopcami definicji wspomnianej odmiany języka ojczystego, wskazała na „przystępność” jako określenie najtrafniejsze. Elementem warsztatowym tych zajęć były analizy dwóch prawdziwych dokumentów urzędowych. Ich odmienna pod względem przejrzystości i przystępności konstrukcja unaoczniła zasadność praktykowania prostej polszczyzny. Wykładowczyni z dydaktyczną perfekcją wydobywała z obserwacji i doświadczeń słuchaczy przykłady sytuacji, w których posługiwanie się językiem polskim w sposób nieskomplikowany, przyjazny dla innych, znaczenie lepiej / skuteczniej służy wzajemnej wymianie informacji, opinii czy uczuć. Zachęcała przy tym do wykorzystywania słowników drukowanych i aplikacji internetowych ułatwiających formułowanie wypowiedzi lub tekstów tak, by były przystępne nawet wtedy, gdy opisują złożone zjawiska lub skomplikowane treści.








UKRYTE ZNACZENIA W TEKSTACH KULTURY

Michalina Jaworska w oparciu o „Baśnie” Hansa Christiana Andersena podjęła tematykę tego, co w literaturze nie jest napisane „wprost”. 

Przedmiotem ćwiczeń była analiza jednej z baśni w oparciu o trzy różne koncepcje interpretacyjne: feminizm, psychoanalizę i gender. Prelegentka zwracała uwagę młodzieży na zjawisko wpisywania w popularne teksty treści natury światopoglądowej. Jest to kwestia o tyle ważna, że nawet niezależnie od (znanych lub nieznanych) intencji autorów tekstów kultury, utwory literackie mogą być poddawane „obróbce” objaśniającej w myśl przekonań osób czy środowisk kreujących owe opinie. Po zwięzłym zaprezentowaniu rodowodu feminizmu, psychoanalizy i gender młodzież podzieliła się na trzy grupy tematyczne. Na podstawie lektury fragmentów „Małej Syrenki” Hansa Christiana Andersena i spiętych z nimi interpretacji grupy samodzielnie formułowały punkt widzenia wynikający z danego poglądu filozoficznego. W trakcie dyskusji młodzi w niekonwencjonalny sposób odkrywali różne możliwości odczytywania dzieł literackich. Na ich tle natomiast uświadamiali sobie fakt, iż na przykład czytane przez nich książki niosą nie tylko treść „wprost”, ale i tę „pomiędzy zdaniami”.
















CO MÓWIĄ OBRAZY?

Hubert Jankowski skupił się na części świata reklamy, jaką określa się mianem „marketingu społecznie zaangażowanego”.

Poruszył na wstępie przykład tzw. „płytki Pioneera” – wysłanej w amerykańskiej sondzie kosmicznej z 1971 r. plakietki z symbolami ludzkości. Przesyłka, w zamierzeniu nadawców, skierowana była do obcych cywilizacji. Prelegent zwrócił uwagę na wysokie ryzyko niezrozumienia lub interpretacji sprzecznej z intencjami nadawców tabliczki. Wspomniał też o zastrzeżeniach do obrazków ukazujących dwoje ludzi, które według niektórych środowisk deprecjonują rolę kobiet. Kontynuując ten wątek, mówca omówił problematykę tzw. „semiotyki deprecjacji”. Rzecz dotyczy używania słów, fraz lub innych niewerbalnych sygnałów, których celem jest obniżenie wartości człowieka w oczach innych ludzi czy wręcz jego uprzedmiotowienie. Dzieje się tak szczególnie często w reklamach, z których pokaźna część ma charakter seksistowski i operuje na stereotypach głównie wobec kobiet, ale i mężczyzn.

Część praktyczna zajęć zaczęła się od obejrzenia krótkich filmów dostępnych w sieci. Ich tematem jest pozycja kobiety w społeczeństwie na przykładach dziewczynek reprezentujących poniekąd różne sfery kulturowe świata.

Jak się szybko okazało, bohaterki obu reklam zderzają się z tym samym problemem. Jednak diametralnie inna narracja filmików, będących w istocie reklamami marek „Barbie” i „Nike”, wprowadzają widza najpierw we wciągające i jednocześnie mocno nasycone ideologicznie przesłania, zanim zorientuje się, że jest odbiorcą reklamy. Oba czynniki – można rzec – niosą się wzajemnie i uwiarygadniają w oczach i myślach obserwatora. W krótkiej ankiecie młodzież mogła dokonać opisu formalnego, analizy semantycznej oraz interpretacji obu tekstów kultury. Wywołało to dyskusję wokół wpływu reklam na potoczną świadomość ludzi. Czy polemika zainspirowała do samodzielnej oceny podatności na reklamę i wkomponowane w nią treści ideologiczne? To już pytanie do nastolatków…








ZNAWCY JĘZYKA POLSKIEGO NAGRODZENI

Miłym akcentem drugiego dnia Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich było podsumowanie wcześniej zorganizowanych w LO konkursów polonistycznych.

Laureatami III Konkursu wiedzy o języku polskim zostali:

  • I miejsce – Kacper Bieńka (klasa I b),
  • II miejsce – Mikołaj Zapotoczny (klasa III a),
  • III miejsce – Wojciech Strycharczyk (klasa III c).

Laureatami II Dyktanda zostali:

  • I miejsce – Marcin Petko (klasa I c),
  • II miejsce – Katarzyna Siembab (klasa II c),
  • III miejsce – Katarzyna Kulaczenko (klasa III c).

Dyplomy i nagrody wręczyła zwycięzcom i wszystkim uczestnikom obu konkursów dr Marta Śleziak wraz ze swoimi studentami. Podziękowania za organizacje festiwalowej sesji humanistycznej w ząbkowickim LO trafiły do pań polonistek: mgr Jolanty Depczyńskiej, mgr Magdaleny Kotowicz i mgr Urszuli Zachary. Nie obyło się także bez upominków dla pani Marty Śleziak, która jako absolwentka liceum podtrzymuje ciepłe kontakty ze swoją macierzystą szkołą. Pamiątki z pobytu w Ząbkowicach otrzymali również Michalina Jaworska i Hubert Jankowski – studenci polonistyki z Wrocławia. Wszyscy wyrażali nadzieję na ponowne spotkanie na niwie humanistyki w gościnnych murach Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły Ząbkowicach Śląskich.











Tagi: edukacja
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

„Jestem Polakiem – a więc mam obowiązki polskie…”

Następny wpis

Strach przed myśleniem na własny rachunek

Następny wpis

Strach przed myśleniem na własny rachunek

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Bramy czasu w Pałacu Marianny Orańskiej

„Bramy czasu” w Pałacu Marianny Orańskiej – to już jest metalowy hit! [VIDEO]

20 marca 2023
Kultura jest naszym naturalnym środowiskiem

„Kultura jest naszym naturalnym środowiskiem” – afirmuje lub kontestuje, ale musi być oryginalna

26 marca 2023
Konserwator zabytków sypnął groszem

Konserwator zabytków sypnął groszem – LISTA dotacji na dolnośląskie zabytki

24 marca 2023
Wieczór wymiany darów

Wieczór wymiany darów – dołącz, aby pomóc Amelce [VIDEO / FOTO]

26 marca 2023
Tomasz Kot o roli Bogdana Zdrojewskiego i Powodzi Tysiąclecia [STUDIO FAKTY]

Tomasz Kot o roli Bogdana Zdrojewskiego i Powodzi Tysiąclecia [STUDIO FAKTY]

2
Sportowiec z wielkim sercem

Sportowiec z wielkim sercem – Medal św. Alberta dla Piotra Zielińskiego

1
Piotr Wojtyczka Nie bijcie w Polskę

Piotr Wojtyczka: „Nie bijcie w Polskę, bo pomimo podziałów Polska to nasz wspólny dom” – merytoryczna odpowiedź na propagandę polityków Platformy Obywatelskiej [VIDEO i KOMENTARZ]

1
17 gmin wybuduje 900 mieszkań – dzięki wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości powołano „SIM Sudety”

17 gmin wybuduje 900 mieszkań – dzięki wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości powołano „SIM Sudety”

1
Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz

Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz – „Moje NIEidealne życie” można zmieniać [VIDEO / FOTO]

2 kwietnia 2023
#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

1 kwietnia 2023
Choć minęło sto lat

Choć minęło sto lat… – „Zmierzch – świtem…”

1 kwietnia 2023
Hiszpania w gitarowych brzmieniach

Hiszpania w gitarowych brzmieniach – „Spanish Night”

1 kwietnia 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz
Ząbkowice Śląskie

Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz – „Moje NIEidealne życie” można zmieniać [VIDEO / FOTO]

2 kwietnia 2023
#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot
Aktualności

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

1 kwietnia 2023
Choć minęło sto lat
Aktualności

Choć minęło sto lat… – „Zmierzch – świtem…”

1 kwietnia 2023
Hiszpania w gitarowych brzmieniach
Kłodzko

Hiszpania w gitarowych brzmieniach – „Spanish Night”

1 kwietnia 2023
Jest głośno i śmiesznie
Świdnica

Jest głośno i śmiesznie – „Klimakterium 2…”

1 kwietnia 2023
Jubileusz 50 lat na estradzie
Dzierżoniów

Jubileusz 50 lat na estradzie – Andrzej Sikorowski

1 kwietnia 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Mówiąc o charakterystycznych destynacjach, do ja Mówiąc o charakterystycznych destynacjach, do jakich wylatują samoloty z Wrocławia, szef Wrocław AirPort Dariusz Kuś, wymienia najbardziej popularne kierunki wyjazdów wakacyjnych i turystycznych. Wśród tych krajów są Turcja i Egipt, a ostatnio Tunezja. Nie brak także lotów do głównych ośrodków wypoczynku w Europie. Rozmowa obraca się również wokół kwestii odtwarzania rynku podróży lotniczych załamanego najpierw przez pandemię, a ostatnio przez wojnę na Ukrainie i wynikające z niej zamknięcie niektórych tras.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/dariusz-kus-destynacje-podrozy-lotniczych-zmieniaja-sie-a-wroclawskie-lotnisko-znow-bije-rekordy-studio-fakty/
#samoloty #lotnisko #podróżelotnicze #airport #aiportwroclaw #turystyka #destynacje #studiofakty
W 2014 roku – u schyłku rządów PO – Wałbrz W 2014 roku – u schyłku rządów PO – Wałbrzyska Strefa ekonomiczna odnotowała stratę w wysokości aż 5,5 mln zł. Tak się składa, że ubiegły rok zamknęliśmy zyskiem w wysokości 37 mln zł – przypomniał prezes WSSE Piotr Wojtyczka ustosunkowując się do przekazów wygłoszonych przez polityków Platformy Obywatelskiej.
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/piotr-wojtyczka-nie-bijcie-w-polske-bo-pomimo-podzialow-polska-to-nasz-wspolny-dom-merytoryczna-odpowiedz-na-propagande-politykow-platformy-obywatelskiej-video/
#biznes #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #investparkwałbrzych #piotrwojtyczka #opozycja #politycyopozycji #totalnaopozycja #platformaobywatelska #tomaszsiemoniak #katarzynamrzygłocka #agnieszkakołaczleszczyńska
Reprezentacja Polski pokonała Albanię na PGE Nar Reprezentacja Polski pokonała Albanię na PGE Narodowym 1:0. To pierwsze zwycięstwo Fernando Santosa w roli selekcjonera drużyny narodowej. Mecz nie był porywającym widowiskiem, kibice marzli i cierpieli. 
Zobacz kulisy meczu 🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/kibice-marzli-i-cierpieli-kulisy-meczu-polska-albania-video/
#mecz #meczpiłkinożnej #meczpiłkinożnej⚽ #sport #bliżejsportu #filipmacuda
100-minutowe zbliżenie sztuki, modlitwy i dobrocz 100-minutowe zbliżenie sztuki, modlitwy i dobroczynności. Starannie wybrane i wykonane teksty recytacji i piosenek, z delikatną „ścieżką” muzyczną we wnętrzu zabytkowej świątyni stały się dla bardzo licznie zebranych słuchaczy dobrym przeżyciem. To dobro wzmocniła jeszcze zbiórka na rzecz chorej Amelki. Do zbiórki można dołączyć teraz❗️
🎥📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wieczor-wymiany-darow-dolacz-aby-pomoc-amelce-video-foto/ 
#wielkipost #wielkipost2023 #medytacja #rozważania #piosenki #recytacje #modlitwa #dobroczynność #cantumlaudis #ząbkowiceśląskie
Macie dość pustych naparzanek polityków w media Macie dość pustych naparzanek polityków w mediach publicznych i publicznie dostępnych, w których argumenty są zbyt często wypierane pustymi frazami lub demagogiczną retoryką; czujecie zmęczenie zgiełkiem ideologicznego zacietrzewienia w słowach i gestach, które przesłaniają rzeczywiste wartości wyłaniające się z faktów i ich rzetelnych (choćby nawet subiektywnych) opisów; gdy rozglądacie się we własnych refleksjach i macie gotowość ich konfrontowania z myślącymi i widzącymi świat inaczej – zapraszamy na bardzo niecodzienne spotkanie. To będzie autentyczna agora przełomu XX i XX wieku.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/cywilizacja-ma-przeszlosc-czlowiek-ma-przyszlosc/
#polityka #społeczeństwo #globalizm #liberalizm #konserwatyzm #bliżejsłowa #dobraksiążka #bronisławwildstein
Jej początki sięgają połowy XIII wieku i są ściśle związane z Zakonem Benedyktynów. „Madonna z Dzieciątkiem” z ołtarza głównego jest najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. Nie bez przyczyny nazywana „europejską perłą baroku” Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie to kolejne #miejscekulturydolnegośląska. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-bazylika-wniebowziecia-nmp-w-krzeszowie/
#klasztor #sanktuarium #bazylika #bazylikakrzeszów #świątynia #kościół #zabytek #barok #krzeszów #kamiennagóra #powiatkamiennogórski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka
Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz

Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz – „Moje NIEidealne życie” można zmieniać [VIDEO / FOTO]

2 kwietnia 2023
#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

#LudzieDolnegoŚląska – Tomasz Kot

1 kwietnia 2023
Choć minęło sto lat

Choć minęło sto lat… – „Zmierzch – świtem…”

1 kwietnia 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT