• Ponad 12,3 mln zł otrzyma samorząd Bielawy na adaptację budynku poprzemysłowego, w którym powstać ma Dolnośląski Inkubator Przedsiębiorczości. Inkubatory przedsiębiorczości będą też budowane w Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, a obecnie budowany jest taki obiekt w Stoszowicach.

Bielawski inkubator przedsiębiorczości będzie sprofilowany pod działalności z tzw. branży „ICT” (Information and Communication Technologies) oraz dziedzinami pokrewnymi oraz firmami stosującymi rozwiązania teleinformatyczne. Specjalizacja ta pozwolić ma precyzyjnie ukierunkować przyszły inkubator na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw informatycznych, telekomunikacyjnych, dostawców operatorów telefonii komórkowej, teleinformatycznych, czy firm internetowych świadczących e-usługi.

Dotacja wpłynie do budżetu samorządu Bielawy po tegorocznym rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020. Projekt Gminy Bielawa został wybrany do dofinansowania kwotą 12.345.256,65 zł. Uzyskane wsparcie stanowić będzie aż 80 % wartości całego zadania, oszacowanego na kwotę prawie 15,5 mln zł. Wskaźnik ten jest najwyższy spośród czterech nagrodzonych projektów, a do konkursu zgłoszono w sumie 10 wniosków, których łączne zapotrzebowanie na dotacje przekraczało prawie 4-kronie kwotę przeznaczoną na dofinansowanie projektów.

Dzięki dofinansowaniu zmodernizowany i wyposażony zostanie budynek po byłych zakładach „Bielbaw” przy ul. Piastowskiej. Układ pomieszczeń biurowych pozwoli na wygodną pracę indywidualną i zespołową. Do dyspozycji oddane zostaną pokoje biurowe o różnej powierzchni, kameralne sale spotkań, recepcja, pomieszczenia kuchenne i sanitarne. Inkubator będzie dysponował łącznie 26 biurami oraz wielofunkcyjną salą multimedialną o łącznej powierzchni 441,14 m2. Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku – zapowiadają autorzy projektu. Inwestycja ma być zrealizowana wiosną 2023 r.

Inkubator Przedsiębiorczości ICT w Bielawie ma się stać komplementarnym ośrodkiem dla Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości, który znajduje się w dwóch pobliskich budynkach. Równocześnie miasto jeszcze w tym roku planuje modernizację ulic: Władysława Grabskiego, Teatralnej, Strażackiej i Cmentarnej. Wszystkie działania mają doprowadzić do rewitalizacji obszaru związanego z upadłymi zakładami włókienniczymi „Bielbaw” i na nowo ożywić gospodarczo Bielawę.

Bielawa

  • 8,6 mln zł otrzyma samorząd miejski Kłodzka, który w tzw. Koszar Białych zamierza umiejscowić swój inkubator przedsiębiorczości. Cały projekt ma kosztować 13 mln zł.

Wybudowane zostaną przyłącza wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej. Wyremontowana zostanie istniejąca historyczna droga do obiektu, a w sąsiedztwie koszar powstaną miejsca parkingowe, uporządkowana zostanie zieleń, staną również latarnie. Obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dostęp na piętro umożliwi winda, a zarówno na parterze, jak i na piętrze przewidziano toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

W znajdujących się także na terenie fortu Owcza Góra Koszarach Czerwonych projekt przewiduje wykonanie prac zabezpieczających obiekt przed dalszym niszczeniem, co ma zapewnić też bezpieczeństwo użytkowników inkubatora. Projektowanie i dostosowywanie obiektu do nowych funkcji odbywać się będzie się pod okiem naukowców oraz specjalistów od architektury fortecznej, a także konserwatora zabytków.

Kłodzko

  • Ponad 3,1 mln zł – także Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 otrzyma gmina Ząbkowice Śląskie.

W obrębie Ząbkowickiej Podstrefy Ekonomicznej WSSE „Invest-Park” przy ulicy Cukrowniczej do I kwartału 2023 r. wybudowany ma być obiekt dla mikro, małych i średnich firm. Wartość inwestycji to kwota ponad 4,5 mln zł. Inkubator przygotowany będzie pod działalność minimum dziewięciu firm. Wśród pomieszczeń znajdzie się część biurowa, wyposażona w meble oraz sprzęt komputerowy z możliwością skorzystania z infrastruktury informatycznej i Internetu.

Jak piszą urzędnicy ząbkowickiego magistratu w tamtejszym inkubatorze zaplanowane są zaplecza socjalne, aneksy kuchenne, sala dla małego dziecka, sala usługowa wyposażona w profesjonalne urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3D, skanery 3D oraz plotery. Powstanie także nowoczesna serwerownia oferująca firmom dostęp do serwerów, dysków, UPS oraz posiadająca nowoczesne zabezpieczenia sieci i danych. Ponadto korzystający z inkubatora będą mieć możliwość przeprowadzenia profesjonalnych szkoleń i konferencji dzięki sali konferencyjnej na pierwszym piętrze, wyposażonej w nowoczesny multimedialny sprzęt oraz 10 sztuk laptopów (sala z własnym zapleczem kuchennym z możliwością przygotowania i przechowania drobnego poczęstunku). Inkubator posiadać będzie także halę magazynową wyposażoną w dwie chłodnie, szafy i półki magazynowe, podzieloną na boksy z mobilnych płyt, co oznacza możliwość dostosowywania powierzchni każdego boksu dla potrzeb danej firmy.

Ząbkowice Śląskie

  • Ponad 5 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie 85% z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, kosztować będzie inkubator przedsiębiorczości już budowany w Budzowie (gmina Stoszowice – powiat ząbkowicki). Ten projekt powstaje w oparciu o wsparcie przyznane rok temu.

Projekt „Akademia nowoczesnego przedsiębiorcy – budowa inkubatora przedsiębiorczości w Gminie Stoszowice” realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. W powstającym obecnie budynku będzie 15 lokali, warsztat z wyposażeniem, sala konferencyjną z zapleczem socjalnym.

Budzów

 

Foto: materiały promocyjne gmin / pixabay.com

1 Komentarze

  1. […] W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o kilku projektach związanych z tworzeniem lokalnych inkubatorów przedsiębiorczości. Budowany jest już taki obiekt w Budzowie (powiat ząbkowicki), mają powstać inkubatory w Bielawie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich. Do tej listy dołączyły Ziębice. […]

Zostaw swój komentarz