Rozpoczął się Festiwal Twórczej Wyobraźni w industrialnych przestrzeniach kopalni w Wałbrzychu. Wyjątkowy klimat koncertów i spotkań potrwa od 16 do 18 czerwca. Pojawi się wielu fantastycznych artystów. Dzisiaj także odbędzie się cykl wydarzeń, związanych z szeroko pojętą dziedziną prac wykopaliskowych. Na warsztaty dla dzieci i młodzieży, kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz kawiarenkę naukową w ramach obchodów Europejskich Dni Archeologii, zaproszeni są wszyscy chętni.
Po ubiegłorocznym sukcesie I edycji zupełnie nowej propozycji festiwalowej w Wałbrzychu, organizatorzy dość długo czekali z deklaracją ogłoszenia gości tegorocznej II edycji Festiwalu Twórczej Wyobraźni, który w piątek rozpocznie się w Starej Kopalni. Jak się okazuje – warto było czekać i rezerwować najbliższy weekend na twórcze spotkania w Wałbrzychu. Dyrektor artystyczny i pomysłodawca festiwalu – aktor Jacek Bończyk – honorowy obywatel miasta, wraz ze wszystkimi organizatorami wydarzenia przygotowali kolejny raz bardzo interesujący program, na którym pojawią się wybitni goście. Już w piątek 16 czerwca na scenie w Starej Kopalni gościć będziemy Artura Andrusa. Najpierw jeden z najpopularniejszych artystów kabaretowych, prezenter, konferansjer i autor tekstów spotka się z fanami na spotkaniu prowadzonym przez Jerzego Kisielewskiego w kopalnianej Kuźni, by o godz. 21:00 dać koncert w wyjątkowych plenerach instytucji.
To jednak tylko część piątkowego programu, jaki został przygotowany. Po godz. 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Deszcz, upał, śnienie…Kolekcja Sztuki Współczesnej” w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, której przestrzeń po byłej kopalnianej kotłowni sąsiaduje z terenem epicentrum festiwalowych wydarzeń. Wydarzenia uzupełni koncert, będącego obecnie w trasie koncertowej z projektem „Post-Punk Pianist” Remigiusza Knapika. Połączenie jazzu, progresywnego rocka, muzyki współczesnej oraz postpunku to dla tego artysty niemal znak rozpoznawczy. Nieprzewidywalne aranżancje dobrze znanych przebojów, to sposób patrzenia muzyka na świat, w którym łączy gatunki muzyki, literatury i sztuki. To wszystko zapowiada się bardzo ciekawy wieczór w przestrzeniach Starej Kopalni.
Nie mniej twórczo będzie w sobotę 17 czerwca wydarzenia rozpocznie wernisaż wystawy fotografii Jacka Rybitwy, który zaprezentowany zostanie w Galerii na Piętrze Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, godzinę później w Kuźni rozpocznie się spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, które poprowadzi Jerzy Kisielewski. Orbitowski to głównie autor powieści i opowieści grozy i fantastyki, laureat Paszportu Polityki 2015 roku za „Inną duszę”. Spod jego pióra wyszły tak znane tytuły jak: „Widma”, „Lśnienie”, czy „Szczęśliwa ziemia”. O godz. 19:00 publika zostanie zaproszona do sali Kuźni, gdzie wśród prawdziwych przemysłowych maszyn rozpocznie się koncert Dymitra Maklakova – aktora Teatru im. Wysockiego w Kijowie. Dzień zakończy jeden z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych zespołów z Wrocławia. Na plenerowej scenie pojawi się Natalia Grosiak z zespołem. Mikromusic w wersji akustycznej zagra o godz. 21:00 swoje największe przeboje. Publika będzie miała okazja zaśpiewać wraz z artystką „Takiego chłopaka”, czy „Tak mi się nie che”.
Niedzielę 18 czerwca, ostatni dzień festiwalu rozpocznie spotkanie z wałbrzyszanką Joanną Bator, autorką m.in. „Piaskowej Góry”, „Ciemno, prawie noc”, za którą otrzymała literacką nagrodę NIKE, czy najnowszej jej powieści „Ucieczka niedźwiedzicy”. Rozmowę w sali Kuźni prowadzić będzie Jerzy Kisielewski od godz. 16:00. O godz. 18:00 rozpocznie się w Kuźni spektakl z Joanną Brodzik i Beaty Kawki „Wstydź się” (wstęp od 16 roku życia). A festiwal zakończy jubileuszowy koncert dyrektora artystycznego Jacka Bończyka. „Licencja na lirykę” rozpocznie się około godz. 20:30 na plenerowej scenie.
Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne. Udział może wziąć każdy. Serdecznie zapraszamy. Szykują się wyjątkowy weekend na terenie byłej kopalni węgla kamiennego. Organizatorami wydarzenia są Miasto Wałbrzych, Wałbrzyski Ośrodek Kultury i Stara Kopalnia.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Archeologii dzisiaj, czyli w piątek 16 czerwca o godz. 16:30odbędzie się, dedykowane dla wszystkich chętnych, bezpłatne – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Przetrwały ukryte w Ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”. Ta nowa wystawa, prawdziwego skarbu znalezionego kilka lat temu na terenie lasu w Boguszowie Gorcach, to prawdziwa archeologiczna perełka, która na stałe została zaprezentowana w jednej z sal nadszybia szybu Julia. Od otwarcia cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko fanów numizmatyki i archeologii. Oryginalne monety groszy praskich pochodzące z przełomu XIV i XV wieku w ilości ponad 1300 sztuk mają wartość archeologiczną nie do przeceniania i wzbudzają ciekawość turystów zwiedzających kopalnię. Na wystawie będzie można również zobaczyć – wraz z opowieścią kuratorki wystawy – archeolog Anny Kowalskiej, przedmioty wykopane z ziemi podczas różnych prac archeologicznych prowadzonych na terenie dzisiejszych ziem regionu Wałbrzyskiego. Przedmioty codziennego użytku pochodzą z czasów od II stulecia p.n.e. aż po współczesność.
Uczestnicy oprowadzania będą mieli okazję dowiedzieć się do czego służyły, gdzie zostały odnalezione i w jakim okresie ludność z nich korzystała. Na zakończenie obchodów Europejskiego Dnia Archeologii w Starej Kopalni, organizatorzy zapraszają na popołudniowe spotkanie w Sztygarówce. O godz. 17:30 rozpocznie się kawiarenka naukowa, której gościem będzie Marek Kowalski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu – delegatura w Wałbrzychu. Tematem poruszonym przez prelegenta będzie „Sytuacja prawna zabytku archeologicznego w Polsce oraz najnowsze strategie badań”. Wstęp na kawiarenkę, podobnie jak na pozostałe wydarzenia, dla wszystkich zainteresowanych będzie bezpłatny.