Od ponad dwóch lat mówi się w Stroniu Śląskim o utworzeniu w tym mieście Muzeum Hutnictwa. To efekt zamknięcia działalności Huta Szkła Kryształowego „Violetta”, która przemożnie wpływała na życie gospodarcze i społeczne lokalnej społeczności.

Gmina ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej w celu rewitalizacji i adaptacji dwóch budynków byłej huty właśnie na cele ekspozycyjne. Komplet na papierze ma być gotowy do sierpnia 2021 r. Sama inwestycja miałaby być zrealizowana w 2023 r. W hali byłej szlifierni powstać mają pawilony muzealne ukazujące proces wytapiania i obróbki szkła.

Tak jest teraz…

Będą też zaplanowane kawiarnia, sklepik z pamiątkami i galerie. W części muzealnej ma też znaleźć prezentacja o historii Huty Szkła Kryształowego „Violetta”. W planie jest też ścieżka edukacyjna o metodach formowania szklanych precjozów poprzez dmuchanie, formowanie, prasowanie i dalszą obróbka w procesie szlifowania i nanoszenia zdobień. Zrewitalizowany ma zostać także teren przyległy do budynków. Będzie to obszar przeznaczony dla dzieci, plac z fontanną, miejsce wypoczynku seniorów, z zielenią, ścieżkami i ławkami oraz z funkcjami integracyjnymi dla mieszkańców i gości Stronia Śląskiego.

Tak ma być…

Samorząd Stronia Śląskiego ma już spore doświadczenie w dziedzinie rewitalizowania starych budynków na nowe cele. Przykładem są dworzec kolejowy przekształcony w ośrodek kultury czy poniemiecki budynek szkolny przekształcony w hotel lub budynek urzędu gminy, który był dawniej letnią rezydencją księżnej Marianny Orańskiej).

Poprzez: bip.stronie.dolnyslask.pl

3 Komentarze

  1. Kto wypisuje takie bzdury . Hotel był po Niemiecki ale był po 1945 r. hotelem robotniczym nazywał się go Dom Młodego Robotnika czyli DMR .

  2. W DMR mieszkałem jakiś czas w 1961 roku. Pracowałem wtedy w hucie w zespole majstra Madejaka. W hotelu prowadziłem społecznie klub dla młodzieży. Na fajfach grał zespół złożony z pracowników huty.

  3. Czy obiekt musi być tak udziwniony, powinno się odnowić przy zachowaniu aktualnej struktury budowli.
    Turyści z zewnątrz pomyślą, że w tak pięknych obiektach pracowali hutnicy szkła. Już nam zafundowano szklany blender na Śnieżniku.

Zostaw swój komentarz