Najlepsze schroniska w regionie, kultowe miejsca w dolnośląskich górach, najpiękniejsze szlaki, spotkania na stokach, porady GOPR-owców i atrakcje idealne na ferie. Samorząd Dolnego Śląska, ze wsparciem GOPR-owców, prowadzi akcję, dzięki której szczyt sezonu będzie nie tylko atrakcyjny, ale i bardziej bezpieczny. Jednocześnie zbliża się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych, której gospodarzem będzie nasze województwo. Otwarcie odbędzie się 15 lutego na Stadionie Lekkoatletycznym im. Wiesława Kiryka w Szklarskiej Porębie.
Od poniedziałku w Polsce rozpoczęły się ferie, dlatego wiele obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku przygotowało specjalne oferty dla turystów. Dziecięcy Puchar Orlicy w Zieleńcu, kolej grawitacyjna, morsowisko i 3-kilometrowa trasa saneczkowa w Czarnej Górze, nocne zwiedzanie w Kopalni Uranu w Kletnie czy półkolonie w znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Hydropolis. Informacje na temat specjalnych ofert na zimowy wypoczynek do końca lutego pojawiają się na oficjalnych profilach społecznościowych Dolnego Śląska oraz na stronie www.dolnyslask.travel .
Schronisko w Pasterce, Samotnia, Jagodna, Szrenica czy Kochanówka – to tylko przykłady regionalnych schronisk. W ramach kampanii samorząd regionu zachęca do odwiedzenia kultowych obiektów w dolnośląskich górach. Na dniach pojawi się materiałów informacyjnych o najciekawszych miejscach regionu, przedstawiających położenie i historię obiektów, szlaki turystyczne w jego okolicach czy atrakcje, które można zobaczyć, wybierając się na szczyty.
Dolny Śląsk jest regionem bogatym w trasy krajoznawcze dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Osobiście polecam wejść na Kalenicę, szczyt w Górach Sowich o dosyć łagodnym podejściu, z poniemiecką wieżą, z której widok rozciąga się od Pradziada po Śnieżkę. To idealna opcja dla rodzinnej eskapady. Przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki gwarantowane. Co ciekawe, można spotkać tam muflony, a po wędrówce dobrze zjeść i odpocząć w urokliwym schronisku PTTK Zygmuntówka – zachęca członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.
W ramach kampanii odbędą się spotkania z turystami i przedstawicielami atrakcji turystycznych z regionu na dolnośląskich stokach, które zainspirują amatorów białego szaleństwa do odkrywania Dolnego Śląska. Planowane są również darmowe warsztaty z przedstawicielami GOPR. Pojawi się cykl publikacji pod hasłem: „Kultowe miejsca w dolnośląskich górach”. „Dolny Śląsk poleca się na ferie”, materiały filmowe dotyczące najpiękniejszych miejsc w regionie na zimowy wypoczynek oraz cykl edukacyjny na temat przygotowania do górskich wycieczek.
W tym roku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi 70. rocznicę powstania. W związku z tym radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2022 „Rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach”. W całej Polsce pracuje 7 grup GOPR, dwie z nich – Grupa Sudecka (obszar działania: Sudety Wschodnie i Środkowe) oraz Grupa Karkonoska (Sudety Zachodnie), dbają o bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku i przypominają o głównych zasadach rozsądnego spędzania czasu na szlakach i na stokach: cel dostosowany do doświadczenia, warunków pogodowych i kondycji, zaplanowana wycieczka, odpowiedni ekwipunek i zainstalowana w telefonie aplikacja RATUNEK.
Przed nami ferie zimowe, które co roku przyciągają w nasze dolnośląskie góry rzesze turystów z całej Polski. Dlatego w ramach kampanii #GóryBezBrawury nie tylko zapraszamy do poznania najpiękniejszych kurortów w regionie i pokazujemy ofertę przygotowaną przez dolnośląskie atrakcje, ale chcemy przede wszystkim przypominać o zasadach bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
Wspomniana na wstępie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych jest rozgrywaną corocznie imprezą sportową, adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników z całej Polski. Zawody na Dolnym Śląsku rozpoczną się od uroczystego otwarcia 15 lutego w Szklarskiej Porębie, a cała impreza potrwa do 15 marca.
W programie tegorocznych zawodów znajdzie się 14 dyscyplin: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie (tor długi i short track), narciarstwo (alpejskie, klasyczne – biegi, skoki i kombinacja norweska), sporty saneczkowe, snowboard. W gronie zimowych dyscyplin znalazła się także koszykówka – jej obecność wynika z cyklu szkolenia i kalendarza rozgrywek w tym sporcie.
Na Dolnym Śląsku sportowcy będą rywalizować w Jakuszycach, Karpaczu, Zieleńcu, Dusznikach-Zdroju, Świdnicy, Jeleniej Górze, Stroniu Śląskim, Świdnicy i Wałbrzychu. Poza województwem dolnośląskim rozgrywane będą zawody łyżwiarzy szybkich na nowym torze w Tomaszowie Mazowieckim. Skoki narciarskie i kombinację norweską ugości Zakopane, a hokeiści spotkają się Tychach i Bytomiu.
Na starcie stanie ponad 1100 zawodników i zawodniczek, w tym przedstawiciele Dolnego Śląska. Łącznie z sędziami i trenerami w zawodach weźmie udział ponad 1800 osób. Zawody przeprowadzone zostaną zgodnie z regulaminami poszczególnych związków sportowych i zatwierdzonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Budżet na organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży wynosi 3 mln zł, z czego Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 700 tys. zł.
Rywalizacja o medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jest równoznaczna z rywalizacją o tytuły mistrzów Polski juniorów młodszych oraz juniorów. Dla większości uczestników jest to debiutancki start w zawodach o randze ogólnopolskiej i jednocześnie szansa na zdobycie doświadczenia i włączenie się do bezpośredniej walki o tytuł mistrza Polski. Cieszę się, że będziemy mogli gościć tu młodych mistrzów – relacjonuje członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.
-
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się regularnie od 1995 r. jako krajowe zawody sportowe dla dzieci i młodzież.
-
Wcześniej była ona organizowana przez miasta, jednak od 2000 roku gospodarzami zawodów są samorządy wojewódzkie.
-
Województwo dolnośląskie, w 27-letniej historii tego wydarzenia, zimową olimpiadę organizuje już po raz szósty.
Komentowane 1