Spróbowaliśmy nietypowego (nieprzewidzianego w ustawie o ochronie zabytków) narzędzia – złożyliśmy wniosek o upadłość spółki. Tymczasowy Nadzorca Sądowy w prowadzonym postępowaniu zaprasza do nabycia zespołu zamkowego w Ratnie Dolnym – podał urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zabytkowy obiekt kilka lat po transformacji ustrojowej trafił w prywatne ręce i obecnie ulega kompletnej destrukcji.

Właścicielem całego obiektu usytuowanego niedaleko Wambierzyc jest spółka z Wrocławia. Kary nakładane przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozostają bez echa ze strony właściciela i zamek nadal straszy. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody od lat stara się poruszyć opinię publiczną i decydentów losem zabytku. Także samorząd Radkowa jest skłonny podjąć się renowacji zamku, ale nie będąc jego właścicielem, może jedynie apelować do właściciela czy rozmaitych instytucji, aby uchronić obiekt.  Jak informuje 24Klodzko na portalach związanych z nieruchomościami pojawiła się oferta sprzedaży zamku za 1 mln zł, a więc bajońską wartość.

Tymczasowy nadzorca sądowy prowadzący postępowanie upadłościowe spółki, która jest właścicielem zabytkowego obiektu oczekuje na oferty nabycia zamku w Ratnie do 4 czerwca br. Oferty muszą opiewać na kwotę nie niższą niż 450 tys. zł netto i zawierać deklarację pokrycia kosztów operatu szacunkowego o wartości 5,5 tys. zł netto. W ogłoszeniu wskazano, że prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje gminie Radków, na terenie której zlokalizowany jest kompleks zamku Ratno. Treść ogłoszenia udostępniona jest w serwisie społecznościowym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 • Pierwsze wzmianki o dworze w Ratnie sięgają 1368 r.
 • Najstarszą część budowli wzniesiono na przełomie XV i XVI w.
 • W 1563 r. rozbudowany na dwór dla Reichenbachów, spalony został w 1645 r. przez Szwedów.
 • W 1679 r. przebudowano skrzydło południowe i rozbudowano dwór w kierunku wschodnim.
 • Około 1872 r. gruntownie został przebudowany na zamek o formach neorenesansu berlińskiego.
 • Od południa znajdują się ogrody tarasowe z XVII-XIX w., obok dawny zwierzyniec, przekształcony po 1854 r. na park krajobrazowy.
 • W latach 1971 – 1972 zamek zaadaptowano na dom dziecka.
 • Zamek uległ pożarowi w 1998 r. i od tego czasu popada w ruinę.

foto: Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Facebook

2 Komentarze

 1. Kupiłbym, tylko razem z “folwarkiem” i drogą. Folwark jest używany przez ogromne maszyny rolnicze, a droga jest rozjeżdżana przez te same maszyny.

 2. Znam te miejsce od ponad 40 lat, dużo bym mógł powiedzieć, ale po jak i tak ktoś napisze co innego,
  Zamek ten wymaga ogromnych nakładów, ale jak ktoś tam zainwestuje będzie zbierał z czasem obfite plony, jest tam olbrzymi potencial.

Zostaw swój komentarz