Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
8 °c
Wałbrzych
10 ° śr.
10 ° czw.
11 ° pt.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

KK przez KK
19 marca 2023
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
0
Home Aktualności

Dla myślących z jednej strony, dla bezrefleksyjnych ze strony drugiej, świat zasługuje na prześwietlenie albo nie jest wart wysiłku innego niż zaspokojenie własnych potrzeb. Człowiek czymś się kieruje i jest gotów iść pod prąd, nawet cierpieć lub… poddaje się nurtowi, bo tak jest łatwiej i przyjemniej.

Chociaż obie postawy co do istoty wykluczają się, to w praktyce człowiek doświadcza ich splotu. Rozpięci jesteśmy intelektualnie i moralnie pomiędzy dwoma modelami życia. Rano budzimy się z przeświadczeniem gotowości do mierzenia się z wyzwaniami, zaś wieczorem orientujemy się, iż znów popłynęliśmy nie tam, gdzie powinniśmy się znaleźć.

  • Bóg obliczył, że świat zamieszkały przez bezgrzeszne automaty wytworzyłby znacznie mniej dobra, niż ten, w którym ludzkie istoty obdarzone swobodą wyboru, mogą często wybierać zło. Bóg musiał niejako rozwiązać dość skomplikowane równanie różniczkowe (w istocie równanie nieskończone), by wyliczyć, w którym spośród wszystkich możliwych światów suma zła będzie najmniejsza w porównaniu z sumą dobra; i jest to świat, w którym żyjemy.

Tak w rozdziale „Bóg pokonanych przez życie…”, nawiązując do tez niemieckiego bibliotekarza, filozofa i prawnika Gottfrieda Wilhelma Leibniza, kreśli kluczowy dylemat każdego myślącego i wrażliwego człowieka Leszek Kołakowski. Ów rozdział to część słynnej jego książki „Jeśli Boga nie ma”, wydanej po raz pierwszy po angielsku w 1982 r. Autor nigdy nie określił się jako człowiek wierzący, ale twierdził konsekwentnie, że „osoba i nauka Jezusa nie mogą zostać usunięte z naszej kultury ani unieważnione, jeśli kultura ta ma istnieć i tworzyć się nadal”.     

Zarówno droga polityczna, jak i naukowa Leszka Kołakowskiego jest jedną z typowych dla intelektualistów w Polsce. Od zaangażowania w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą po usunięcie z jej szeregów. Od kariery naukowej w dziedzinie socjologii i filozofii oraz profesurę na Uniwersytecie Warszawskim, po pozbawienie stanowiska nauczyciela akademickiego. Jedno i drugie związane z było z zarzutami „odchodzenia od marksizmu”. Gdy włącza się w protesty w marcu 1968 roku, traci stanowisko profesorskie. Wyjeżdża wtedy z Polski i zostaje wykładowcą między innymi na uniwersytetach w Oxfordzie i Berkeley. Zostaje też członkiem kilku europejskich i amerykańskich akademii naukowych. Z pozycji emigranta sprzeciwia się narzucaniu Polsce zmian ustrojowych pogłębiających zależność naszego kraju od Związku Sowieckiego. Dopiero po 1990 r. wraca do aktywności naukowej i publicystycznej w Polsce, pozostając jednak na emigracji. Umiera w Oxfordzie w 2009 r., ale pochowany jest na warszawskich Powązkach.

Wróćmy do postawionego na początku dylematu. Nawet gdy nie przyznajemy się przed innymi ludźmi do tego, że miotamy się pomiędzy wiarą a niewiarą, to w ciszy swego wnętrza (o ile tę ciszę uszanujemy wbrew zgiełkowi codzienności), czasem pod wpływem okoliczności (jeśli nie podchodzimy do nich biernie) wraca pytanie o to, co przesądza o moim „być” albo „nie być”. Zazwyczaj pierwszym poziomem szukania odpowiedzi jest rzeczywistość, rzec można: fizyczna – mierzalna, matematyczna – dająca się obliczyć, chemiczna – wyczuwalna zmysłami.  

  • W nauce niewątpliwie nie ma niczego, co uniemożliwiałoby fizykowi wiarę w Boga, a jego wiara może nawet znaleźć psychologiczną podbudowę w refleksji nad zawiłą maszynerią natury. Jednak nie ma on podstaw, aby traktować swoje wierzenia jako hipotezę wyjaśniającą w naukowym sensie słowa (…). Nie jest zresztą, jako fizyk, z konieczności lepiej wyposażony, by rozwiązać pytanie o Boga.
  • Nawet gdyby istniało logicznie prawomocne przejście od naukowego obrazu świata do Wielkiego Rachmistrza, to ten ostatni nie byłby z pewnością Bogiem wiary chrześcijańskiej (czy jakiejkolwiek innej religii) – dobrotliwym opiekunem, który dba o nas wszystkich i o każdego z osobna. Przypominałby raczej jakiś gigantyczny komputer, który zapewne pracuje z największą precyzją, lecz jest całkowicie obojętny wobec ludzkich losów.
  • Nie ma bowiem dowodów, które poczynając od „wszystkiego” lub „niczego” wykazują, że„wszystko”, jakie znamy z doświadczenia, jest w gruncie rzeczy niczym, jeśli zakładamy, że jest wszystkim.

Pytam, szukam, słucham, wypatruję, ale wciąż nie mam odpowiedzi, nie słyszę głosów i nie widzę znaków. Masz tak? Ja tak mam! W procesie myślowym, opierającym się z natury na empirycznych doświadczeniach, mogę się przesuwać pomiędzy determinizmem… a determinacją. Mogę / możesz / możemy zdać się na bezrefleksyjność i wyrok tzw. „ślepego losu”. Mogę / możesz / możemy wdać się w drążenie skały prawdy i nawet dowiercić się do wody pitnej, ale i wtedy pojawi się pytanie o jej… źródło. O tym źródle będzie jeszcze słowo na koniec niniejszego rozważania.

Nie od dzisiaj, nie od kilku lat, ale zawsze, odkąd myślenie i wiara stawały naprzeciw siebie, okazywało się, że ich lokowanie na antypodach ludzkich decyzji redukowało horyzont indywidualnego i zbiorowego rozwoju. Konfliktowanie nauki i wiary w potocznym pojmowaniu stosunkowo często kojarzy się ze sporem ludzi Kościoła z ludźmi spoza Kościoła. Co więcej, w samym Kościele jest na tym tle sporo problemów.

  • W świecie katolickim kryzys modernistyczny z przełomu poprzedniego i obecnego stulecia był tym wydarzeniem, które w drastyczny sposób odsłoniło konflikt pomiędzy aspiracjami teologii naturalnej i zwycięskim marszem scjentyzmu (…).
  • Nauka nie dostarcza nam prawdy w tym sensie, w jakim zwykle ją rozumiemy. Jest ona pewną wygodną schematyzacją danych empirycznych w teoretycznych konstrukcjach (…). Prawdy religijnej nie da się nigdy bez uszczerbku wtłoczyć w formy intelektualne (…). Jedyny godny zaufania dostęp do prawdy religijnej prowadzi przez doświadczenie prywatne, którego w intersubiektywnym dyskursie nie sposób zadowalająco odtworzyć.
  • Fundamentalny dla chrześcijaństwa obrządek Eucharystii jest tu dobitnym przykładem, choćby dlatego, że tak często był ulubionym obiektem szyderstwa racjonalistów. Chrześcijanie nie utrzymywali nigdy, że jakoby słowa „oto ciało moje” sugerowały tajemniczy proces chemiczny, w który chleb zamienia się w ciało (…), zawsze wiedzieli, że nie ma tu miejsca żadna empiryczna przemiana tego rodzaju. Zawsze wierzyli, że sens rytuału nie sprowadza się po prostu do rozpamiętywania męki Chrystusa, ale że uzyskują przezeń prawdziwą komunię z pełnym życiem Odkupiciela, z ludzkimi i boskimi Jego przymiotami.

Perfekcyjny dobór słów, jakiego dokonał Leszek Kołakowski w wyżej cytowanych wywodach, nie zaprowadził go jednak do afirmacji Boga przez wiarę. Tak więc nie w znaczeniach słów – nawet pisanych teraz przeze mnie i czytanych za chwilę przez Ciebie – mieści się rzeczywistość wiary. Wiara wykracza poza wiedzę. Pytanie, co „jeśli Boga nie ma”, należy stawiać, aby zbliżyć się do odpowiedzi na kwestię co, „jeśli Bóg jest”. Autor tym razem sięga po wątki, które wyraziście formułował francuski myśliciel Blaise Pascal.

  • Skoro tak, to wydaje się, że stajemy wobec alternatywy: albo świat pełen sensu, kierowany przez Boga, okaleczony przez człowieka, uzdrowiony przez Odkupiciela – albo świat absurdalny, zmierzający Donikąd, kończący się Pustką, czcza zabawka bezosobowego Fatum, które nie rozdziela kar ani nagród i nie dba o dobro czy zło.
  • Stoimy między dwiema wspomnianymi wyżej opcjami, nie mając żadnych intelektualnie wiarygodnych reguł, na mocy których mamy przychylić się raczej do jednej, niż do drugiej. Bóg nadaje światu sens, czyni go zrozumiałym, lecz nie wyjaśnia go w normalnym sensie tego słowa (jak przesunięcia tektoniczne wyjaśniają trzęsienie ziemi). (…) Nie ma nic absurdalnego w przekonaniu, że świat jest absurdalny.

Intelekt jest nieposkromionym instrumentem – wciąż chce objaśniać, ale nigdy nie wyjaśni wszystkiego. W oparciu o racje natury materialnej pozwala kalkulować ich polaryzacje i synergie. Daje klucze do syntezy zdefiniowanych właściwości materii i poprzedzonej analizami procesów. Umożliwia nawet prognozowanie ich przebiegu i skutków, gdy nie wszystkie dane są w zasięgu (jakby uchylając drzwi dzielące „a posteriori” od „a priori”, przez co znajduje się w sferze domniemań, przypuszczeń, a może nawet na styku z wiarą). Może wreszcie – i tak się dzieje nieustannie – poszukiwać nieznanych dotąd zasobów informacji, aby i je wpisać w kapitał ludzkości. Intelekt prowadzi do rozumienia, jest oglądaniem prawdy, umożliwia czerpanie z niej. Jest percepcją i wnioskowaniem.

Przez wiarę odczytać można sens tego, co rozumiemy. Wierzyć to doznawać wybrania i odpowiadać na tę łaskę. Wiara jest logiką zaufania, by nie widząc wszystkiego i nawet wszystkiego nie wiedząc, znaleźć się u źródła i docierać do celu życia.

 

 

Krzysztof Kotowicz 
  • TERAZ: Leszek Kołakowski, Jeśli Boga nie ma, Wydawnictwo Znak, Kraków, 1988
  • POPRZEDNIO: Włodzimierz Sedlak, Życie jest światłem, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa, 1985
  • W CYKLU #BLIŻEJ SŁOWA: Dziękuję za przeczytanie publikacji. Przekaż ją dalej, jeśli uważasz, że warto. Odpowiedz, jeśli chcesz i możesz, w publicznym komentarzu lub prywatnej wiadomości.
Tagi: Bliżej SłowaKościółnauka
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Poczucie zbliżającego się końca… – „Requiem”

Następny wpis

Bez wniosku o nowe orzeczenia o niepełnosprawności – jest podpis prezydenta RP

Następny wpis
Bez wniosku o nowe orzeczenia o niepełnosprawności

Bez wniosku o nowe orzeczenia o niepełnosprawności – jest podpis prezydenta RP

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

Tragedia w powiecie ząbkowickim. Śmierć 69-letniego mężczyzny w lesie

21 marca 2023
Gdyby wszystko było niczym

Gdyby „wszystko” było „niczym”… – czy od rozumu można dojść do wiary?

19 marca 2023
Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek

Ząbkowicki zabytek pod gminny młotek – kontrowersje wokół sprzedaży obiektu przy miejskiej trasie turystycznej

16 marca 2023
Koła Gospodyń Wiejskich powiatu ząbkowickiego

Koła Gospodyń Wiejskich powiatu ząbkowickiego świętowały w Mąkolnie Dzień Kobiet [FOTO]

14 marca 2023
Najpiękniejszym momentem życia

„Najpiękniejszym momentem życia jest ujrzeć nagle ten błysk” – trzeba jednak zaryzykować…

2
Ząbkowickie zamczysko odzyskuje oddech – wiosną zobaczymy efekty wielkiej renowacji zabytkowej atrakcji miasta Krzywej Wieży

Ząbkowickie zamczysko odzyskuje oddech – wiosną zobaczymy efekty wielkiej renowacji zabytkowej atrakcji miasta Krzywej Wieży

3

„Zdalna wieża widokowa” w Sosnowej – ciekawostka w zabytkowym kościele

2
Rządowy program KOLEJ Plus to 34 inwestycje kolejowe – 3 z nich będą na Dolnym Śląsku [VIDEO]

Rządowy program KOLEJ Plus to 34 inwestycje kolejowe – 3 z nich będą na Dolnym Śląsku [VIDEO]

1
Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023
Dzierżoniowskie inwestycje

Dzierżoniowskie inwestycje w fotowoltaikę w elitarnym gronie – wszystko dla oszczędności energii i czystego powietrza

21 marca 2023

Ostatnie aktualności

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]
Aktualności

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję
Wałbrzych

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany
Jelenia Góra

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023
Dzierżoniowskie inwestycje
Dzierżoniów

Dzierżoniowskie inwestycje w fotowoltaikę w elitarnym gronie – wszystko dla oszczędności energii i czystego powietrza

21 marca 2023
Budynek wielorodzinny i klub seniora
Kłodzko

Budynek wielorodzinny i klub seniora – dwa ważne projekty zrealizowane w Lewinie Kłodzkim

21 marca 2023
Rusza nabór wniosków w Programie
GMINA KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

Rusza nabór wniosków w Programie Dolnośląskie Małe Granty – wiadomość ważna dla organizacji pozarządowych

21 marca 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyber W polityce gra się drużynowo – w kwestii cyberbezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na atak. Więcej dowiesz się z wywiadu @janusz_cieszynski w #studiofakty 
🎥✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/janusz-cieszynski-w-polityce-gra-sie-druzynowo-w-kwestii-cyberbezpieczenstwa-trzeba-byc-przygotowanym-na-atak-studio-fakty/ 
#polityka #wybory #cyberbezpieczeństwo #rząd #prawoisprawiedliwość #dolnyśląsk #januszcieszyński
W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokaliz W maleńkim Kliczkowie na Dolnym Śląsku zlokalizowana jest perełka architektury nawiązująca swoją formą do słynnych francuskich zamków. Otoczony ogromnym parkiem, gdzie znajdują się ruiny XIX-wiecznego cmentarza dla koni, Zamek Kliczków to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-zamek-kliczkow/ 
#zabytki #zabytkiarchitektury #zamek #zamekkliczków #gminaosieczna #powiatbolesławiecki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #czaswolny
Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Bu Dawna kaplica ewangelicka trafiła pod młotek. Burmistrz Ząbkowic Śląskich zdecydował o sprzedaży wyjątkowego pod względem konstrukcji obiektu architektonicznego w tym mieście. Do budżetu gminy, którego planowane dochody w 2023 r. mają wynieść ogółem ponad 120 mln zł z tej sprzedaży ma wpłynąć nieco ponad 300 tys. zł. 
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/zabkowicki-zabytek-pod-gminny-mlotek-kontrowersje-wokol-sprzedazy-obiektu-przy-miejskiej-trasie-turystycznej/
#zabytki #zabytkinasprzedaż #kontrowersje #kaplicaewangelicka #ruina #ząbkowiceśląskie #konserwatorzabytków #dolnośląskiwojewódzkikonserwatorzabytków #gminaząbkowiceśląskie
NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na NoteSpace to internetowa platforma edukacyjna, na której zgromadzone są ogromne ilości materiałów naukowych – informują pomysłodawcy i twórcy aplikacji. Są w większości uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich i postanowili doskonalić wiedzę poprzez bliskie im środowisko sieci internetowej. 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/mozna-sie-uczyc-lepiej-i-ciekawiej-osmoklasisci-juz-moga-korzystac-z-aplikacji-notespace/
#edukacja #cyfryzacja #digitalizacja #innowacyjność #kreatywność #uczeniesię #uczeniesięprzezinternet #licealiści #liceumogólnokształcące #liceumogólnokształcąceząbkowiceśląskie #aplikacja
W koncercie „Open heart” przygotowanym za spra W koncercie „Open heart” przygotowanym za sprawą @art_agatabilinska i Roho Konara, wykonanym przez solistki i formacje Open Vocal Art School w Kłodzku, mieliśmy przegląd muzycznych stylistyk w klimacie wyżej przedwiośnia. Nie było zatem jakiejś dominanty, lecz paleta brzmień. 
🎥📸✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/za-oknami-przedwiosnie-a-milosc-i-wolnosc-pulsuja-w-otwartych-sercach-foto-video/
#przedwiośnie #śpiewanie #muzyka #openvocalartschool #kłodzkiośrodekkultury #kłodzko #vvena #vvenapl
To największe opactwo cysterskie w na świecie! N To największe opactwo cysterskie w na świecie! Nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Znajduje się w malowniczo położonej w zakolu Odry wsi. Opactwo Cystersów w Lubiążu to #miejscekulturydolnegośląska 
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-opactwo-cystersow-w-lubiazu/
#opactwo #opactwocystersów #opactwocystersówwlubiążu #lubiąż #powiatwołowski #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #zabytek #zabytekarchitektury
Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

Artur Dziambor: o odejściu z Konfederacji, przyszłości politycznej i nadchodzących wyborach [VIDEO]

21 marca 2023
Masz ciekawą pasję

Masz ciekawą pasję? Pokaż ją innym – zachęca Wałbrzyski Ośrodek Kultury

21 marca 2023
Nielegalny hazard sKASowany

Nielegalny hazard sKASowany – 27 maszyn, 9 podejrzanych i wielomilionowe majątki

21 marca 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT