Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rowerowych w Przełęczy Kłodzkiej (gmina Złoty Stok), z inicjatywy środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek”, w rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych 94 Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
Uroczystość poprzedziła Msza św. polowa sprawowana pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca. Wartę honorową pełnili żołnierze 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Obecny także był poczet sztandarowy Międzyzakładowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w asyście Służby Leśnej Nadleśnictwa Międzylesie. Granitowa tablica zawieszona na kamieniu powstała dzięki sponsorom oraz uprzejmości nadleśnictw. Tablica upamiętnia ofiary katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 r., którym do Katynia leciała polska delegacja razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Pierwszą Damą Marią Kaczyńską – mówił inicjator upamiętnienia i prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek” Józef Grzeliński.
W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział między innymi minister Michał Dworczyk i parlamentarzyści – poseł Marcin Gwóźdź, senator Aleksander Szwed, europoseł Anna Zalewska oraz radny sejmiku dolnośląskiego Jerzy Dec i burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec. 84. rocznica sowieckiej napaści na Polskę. Zniszczone życie milionów naszych rodaków, śmierć, zesłania na Sybir – bolesne konsekwencje tego dnia odczuwaliśmy jako naród przez lata. Nasza pamięć jest dziś przy wszystkich ofiarach tej zbrodniczej agresji, a przede wszystkim przy Sybirakach, których los poprzez ten dzień odmienił się na zawsze. Jest to również dla nas wszystkich bolesna lekcja historii, z której wyciągamy wnioski. Wiemy, na co stać dzisiejszych następców Stalina – napisał tego dnia w mediach społecznościowych minister Michał Dworczyk.
Każdego roku we wrześniu wspominamy martyrologię naszego narodu nie po to, by siać nienawiść czy myśleć o jakimś odwecie, ale czynimy to w imię prawdy historycznej, gdyż tylko na niej można budować pokój i jedność, pomyślną przyszłość państw. Jest to także nasze zobowiązanie wobec tych, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami, naszymi rodakami, a także za to, że byli katolikami. Pamięć o dziejach narodu oraz troska o prawdę to narodowe obowiązki każdego Polaka – mówił tego dnia ks. biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec, podczas Mszy św. w katedrze świdnickiej z okazji 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Foto: dzięki uprzejmości Magdaleny Halikowskiej