Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Salvatore Pennacchio weźmie udział w uroczystym ingresie ks. biskupa Marka Mendyka. Przedstawiciel papieża Franciszka będzie jednym z kilkunastu biskupów z całej Polski, którzy wezmą udział w uroczystym dopełnieniu objęcia rządów w diecezji świdnickiej przez jej drugiego w historii ordynariusza powołanego w kwietniu br.

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, ks. biskup Marek Mendyk kanonicznie objął diecezję świdnicką 23 kwietnia br., co relacjonowaliśmy w naszym portalu. Ceremonia odbyła się liturgicznie Mszą św. w kaplicy seminarium duchownego, a następnie w wąskim gronie kolegium konsultorów w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej. Dotychczasowy pasterz diecezji świdnickiej ks. biskup Ignacy Dec, z racji osiągnięcia 75 roku życia, przeszedł na emeryturę i jest biskupem-seniorem.

W najbliższą sobotę, tj. 12 września o godz. 11:00, w katedrze świdnickiej, nowo mianowany biskup będzie przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej razem z innymi biskupami, a także z prezbiterami, którzy są jego najbliższymi współpracownikami w wypełnianiu duszpasterskiej posługi oraz osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi. Będzie to także okazja do przedstawienia nowego biskupa diecezji świdnickiej wiernym oraz zakomunikowania programu jego działań pasterskich.

Wobec utrzymującego się zagrożenia epidemicznego, uroczystość ingresu biskupa świdnickiego do katedry odbędzie się w ograniczonej formie, tzn. tylko z udziałem zaproszonych gości – zapowiada rzecznik prasowy świdnickiej kurii ks. Daniel Marcinkiewicz, który dodaje, że będzie prowadzona bezpośrednia transmisja uroczystości na portalu: www.diecezja.swidnica.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz