Najpierw o godz. 10:00 Msza św. w kaplicy seminarium duchownego, potem w południe w kurialnej auli kanoniczne objęcie diecezji, a po południu briefing dla mediów na placu przed Katedrą.

Tak w telegraficznym skrócie przebiegło dzisiaj przejęcie diecezji świdnickiej przez ks. biskupa Marka Mendyka. Nowy ordynariusz diecezji świdnickiej, mianowany przez Papieża Franciszka, objął dzisiaj urząd z rąk administratora apostolskiego, którym był w ostatnich kilkunastu dniach ks. biskup Ignacy Dec – dotychczasowy i pierwszy ordynariusz świdnicki. Kierował on najmłodszą i najmniejszą polską diecezją przez 16 lat z nominacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Msza św. poprzedzająca dzisiejsze uroczystości kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Marka Mendyka była wyrazem duchowego przekazania diecezji. Ten nieformalny „ingres” koncelebrowali m.in. biskupi: Marek Mendyk, Ignacy Dec i Adam Bałabuch oraz inni duchowni na co dzień zaangażowani w działalność Świdnickiej Kurii Biskupiej.

W okolicznościowej homilii ks. biskup Ignacy Dec powiedział m.in.: Czasem czynimy wiele, by uwić sobie bezpieczne gniazdko. Im stajemy się starsi, spodziewamy się pogodnej starości, szacunku ze strony młodszych, może także różnych życiowych wygód. A gdy patrzymy na finisz życia męczenników, to widzimy, że było często zupełnie inaczej. Na końcu przychodziło cierpienie i męczeństwo. Trudno nam to pojąć. Czasem już w młodości kapłańskiej czy biskupiej, przyłapujemy się na tym, że w kapłaństwie szukamy wygód, zaszczytów, awansów, a tu Bóg nas wzywa do cierpienia i ludzie Ewangelii nazywają to łaską.

Po liturgii w kaplicy seminarium duchownego, druga część ceremonii miała miejsce w auli kurii biskupiej. Tam odczytano oficjalny papieski dokument o nominacji nowego biskupa i podpisane zostały kluczowe dokumenty związane z przejęciem rządów diecezją przez nowego ordynariusza. Było też kameralne podziękowanie biskupowi – seniorowi oraz modlitwa poprowadzona przez nowego ordynariusza zakończona udzieleniem błogosławieństwa całej diecezji świdnickiej. Wydarzenie było transmitowane przez media diecezjalne.

Ostatnim oficjalnym punktem dnia było spotkanie z mediami lokalnymi. Ze względu na ograniczenia epidemiczne odbyło się ono na dziedzińcu przed Katedrą Świdnicką. Ks. biskup Marek Mendyk, odpowiadając na pytania dziennikarzy wyjaśniał, że osobiste związki z diecezją świdnicką będą ułatwiać nową posługę, jaką podejmuje z woli papieża. Jak ujawnił, zamieszkał już w Świdnicy i zamierza kontynuować program duszpasterski swojego poprzednika. Dziękował w tym miejscu ks. biskupowi Ignacemu Decowi i zapewniał, że biskup – senior będzie nadal włączony w duchowe życie wspólnoty diecezjalnej.

Odczytany też został list gratulacyjny, jaki wpłynął od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ks. biskup Marek Mendyk poinformował także, iż termin uroczystego ingresu zostanie wyznaczony w czasie zapewniającym bezpieczeństwo uczestników, jacy będą zapewne licznie zgromadzeni w świątyni katedralnej. Przebieg briefingu udostępnialiśmy w naszym serwisie społecznościowym.

Komentarze

Zostaw swój komentarz