Blisko 24-kilometrowy odcinek dotychczasowej drogi wojewódzkiej przebiegający przez powiat karkonoski i Jelenią Góra zostanie drogą powiatową. Sejmik województwa dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie kaskadowego przekazywania dróg.
Dotychczasowa droga wojewódzka nr 366 przebiegająca przez powiat karkonoski, od Piechowic (włączenie do drogi krajowej nr 3), przez obręb miejski Jeleniej Góry i Podgórzyn do Kowar została zakwalifikowana do kategorii dróg powiatowych. Zarządzać nimi będą samorządy powiatu karkonoskiego (odcinki drogi o łącznej długości ok. 20 km) oraz i Jeleniej Góry (odcinek o długości ok. 3,5 km). W przypadku odcinka drogi wojewódzkiej nr 366 w granicach miasta Jelenia Góra – zmianie ulegnie kategoria tej drogi – docelowo zaliczona do kategorii dróg powiatowych.
Zmiana kategorii odcinków drogi wojewódzkiej nr 366, na kategorię powiatową, wynika przede wszystkim z faktu, że droga stanowi lokalne połączenie pomiędzy gminami powiatu karkonoskiego, tj. gminy Piechowice z gminą miejską Jelenia Góra oraz gminy miejskiej Jelenia Góra z gminą Podgórzyn i gminą Kowary. Wykonany w latach 2020 – 2021 tzw. „generalny pomiar ruchu” wykazał, że średni dobowy ruch pojazdów na drodze wojewódzkiej nr 366 na odcinku od drogi krajowej nr 3 do Kowar (droga wojewódzka nr 367) wynosi ok. 4 tysięcy pojazdów na dobę. Natomiast na odcinku: od Kowar (droga wojewódzka nr 367) w kierunku Kamiennej Góry i Lubawki – średni dobowy ruch pojazdów znacząco spada, do poziomu ok. 2 tysięcy pojazdów na dobę, co potwierdza lokalny charakter przekazywanych dróg.
Samorząd województwa dolnośląskiego zarządzający poprzez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei obecną drogą wojewódzką nr 366 zadeklarował wsparcie dla powiatu karkonoskiego w aplikowaniu o dofinansowanie na modernizację przekazywanych odcinków drogi 366 ze środków zewnętrznych (m.in. Rządowego Funduszy Rozwoju Dróg) oraz zapewni powiatowi środki finansowe na wkład własny do projektów, które Starostwo Karkonoskie zgłosi wraz z wnioskiem odnoszącym się do prac remontowych i modernizacyjnych dla dróg w standardzie drogi powiatowej. DSDiK pomoże również określić szczegółowy kosztorys niezbędnych prac na infrastrukturze drogowej.
Od 2015 roku samorząd województwa otrzymało od gmin i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad łącznie blisko 220 km dróg na terenie całego Dolnego Śląska. Z powyższych dróg przekazano powiatom, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, w trybie tzw. „kaskadowym” drogi o łącznej długości około 190 km.