Oddane do użytku dwa dni temu w Ząbkowicach Śląskich saunarium jest swego rodzaju aneksem do Słonecznego Parku Wodnego otwartego wiosną 2020 roku.

Ząbkowickie Saunarium&Spa składa się z kilku systemów służących rekreacji ulokowanych na powierzchni około 250 mkw. Są to sauny: „fińska sucha”, w której temperatura wynosi 90-100 stopni Celsjusza, a wilgotność do 20%, „fińska łagodna” z temperaturą w okolicy 80 – 90 stopni Celsjusza z wilgotnością do 35%, „infrared” na podczerwień, gdzie temperatura utrzymywana będzie w pobliżu 50 – 60 stopni Celsjusza a wilgotność wynosić ma 25% oraz sauna aromatyczna. Dostępne będą ponadto: łaźnia parowa z temperaturą od 45 – 60 stopni Celsjusza i wilgotnością 100% oraz tężnia solankowa, deptak zewnętrzny z basenem do schładzania ciała, strefa natryskowa oraz strefa relaksu podzielona na wewnętrzną i plenerową. Przed otwarciem obiektu w mediach społecznościowych ząbkowickiego samorządu ukazał się krótki wideoprzewodnik po nowym saunarium.

 

  • Autorem dokumentacji obiektu jest pracownia i studio architektury „Port” z Wrocławia, a wykonawcą spółka „AS Produkt” z siedzibą w Małej Nieszawce.
  • Poprzetargowo koszt inwestycji poniesiony przez gminę wynosić miał ponad 3,8 mln zł. Już w trakcie prowadzonych robót budowlanych koszty wzrosły o ponad 150 tys. zł i przesuwany był termin oddania obiektu do eksploatacji. Ostatecznie budowa trwała nieco ponad rok.

W projekcie saunarium w Ząbkowicach Śląskich łączymy paradoksalnie różne światy – paradoks ten jest jednak esencją sauny. Kontrast pojawia się tu na wielu płaszczyznach, między ciemnością wnętrza, gdzie oczy mogą odpocząć, a jasnością zewnętrza, gdzie mogą złapać bezkres nieba, gorącym wnętrzem, a surowym krajobrazem zewnętrznego ogrodu. Paradoksalnie kontrast jest tu najlepszą formą dopasowania. Uzupełnia i łączy, pozwala czuć się bezpiecznie i obcować z naturą. Klarowny i jasny podział przestrzenny, gdzie ogród dopełnia budynek w formie wewnętrznego patia ma wspomóc relaks ciała i dać odpocząć umysłowi jasno kreśląc granice i ograniczając ilość bodźców, jednocześnie maksymalizując kontakt z naturą – napisali autorzy projektu z pracowni „PORT”.

Otwarcie nowej atrakcji miasta odbyło się 5 stycznia br. Obiektem zarządza gminna spółka Ząbkowickie Centrum Sportu i Rekreacji, które prowadzi także kryte kąpielisko, z którym saunarium jest zintegrowane. Zainteresowani odnową fizyczną mogą korzystać z poszczególnych form rekreacji od poniedziałku do piątku w godz. 14:00 – 22:00 oraz w soboty i niedziele w godz. 9:00 – 22:00 (cennik po kliknięciu TUTAJ).

Foto: zabkowiceslaskie.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz