Sudeckie Fakty

WIDEO

WYWIAD

BLOGI

SZUKAJ

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
13 °c
Wałbrzych
17 ° pon.
18 ° wt.
13 ° śr.
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk
Sudeckie Fakty

„Dawanie jakiejś cząstki siebie samego jest ofiarą i dobrem” – na zawsze jest tylko Miłość

KK przez KK
8 czerwca 2023
w Aktualności, BLOGI, KULTURA
1
Home Aktualności

Mając za sobą doświadczenie spotkania z Kimś ważnym, chcesz do tego przeżycia wracać. Jeśli nawet nie możesz raz jeszcze znaleźć się w tych samych okolicznościach, by Kogoś wyjątkowego ujrzeć, odtwarzasz tę chwilę. Czujesz całym swym jestestwem, że najważniejszą osobą jest ten Ktoś.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tak brzmi pełna nazwa tego święta obchodzonego dzisiaj przez katolików) jest wspólnotowym wyznaniem wiary w przestrzeni publicznej. W pewnym sensie jest manifestowaniem religijności, co dla niektórych trąci anachronizmem czy wywołuje u nich dysonans. Jest wyrażanym gestami, słowami i śpiewem osobistym odniesieniem do Pana Boga.

Można byłoby się zagłębiać w historię i zwyczaje związane z dniem Bożego Ciała, jednak znacznie ważniejsze jest – według mnie – uwspółcześnione przeżywanie święta wyjątkowego w swojej formie. Jako katolicy, wychodząc z murów świątyń, przechodząc znanymi sobie ulicami i drogami, idąc za Jezusem naprawdę obecnym w białym chlebie umieszczonym w monstrancji niesionej przez kapłana, znajdujemy się w okolicznościach podobnych do tych, które były udziałem uczniów Pana. Otaczali Go i chodzili za nim po ulicach i drogach, bo On chciał spotykać ludzi, także tych, którzy zdawali się nie potrzebować Jego obecności czy nawet ją odrzucać.

  • Adoracja jest zasadniczą postawą człowieka, który uznaje się za stworzenie przed swoim Stwórcą. Wysławia wielkość Pana, który nas stworzył, oraz wszechmoc Zbawiciela, który wyzwala nas od zła.
  • Ktoś mógłby pomyśleć, że pragnienie Boga, by być wielbionym przez swoje stworzenia, wydaje się niemalże świadczyć o swoistej próżności. W rzeczywistości chodzi jednak nie o to, że On chce być adorowany, ale że dla Jego stworzeń jest dobrze, by Go adorowały.
  • Pamiętamy o trzynastowiecznej świętej Juliannie z Liège (1192 – 1258), którą Bóg zapragnął posłużyć się do ustanowienia w Kościele uroczystości Bożego Ciała. Święto to zapoczątkowało również praktykowanie adoracji Najświętszego Sakramentu poza Mszą Świętą, podkreślając znaczenie przypisywane tabernakulum.
  • Gdy protestanci zaczęli zaprzeczać rzeczywistej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w Eucharystii, Kościół jeszcze bardziej pogłębił swoje rozumienie tej wielkiej tajemnicy. Dlatego w Kościele łacińskim tabernakulum umieszczano w centralnym miejscu kościoła, tak by w zauważalny sposób podkreślić nie tylko duchowe, teologiczne i teoretyczne, lecz również widoczne centrum.
  • Z prawdy o tym, że Msza Święta jest adoracją, wynika zewnętrzna forma modlitwy, w której celebrans i wierni zwracają się razem w tę samą stronę, co określa się jako „versus Deum” lub „ad orientem”. Gest ten jest zasadniczą cechą wspólnej adoracji (…).

Athanasius Schneider jest biskupem pomocniczym diecezji Astana w Kazachstanie, doktorem teologii i misjonarzem. Napisaną przy wsparciu Aurelio Porfiriego książkę „Msza katolicka – jak przywrócić centralne miejsce Boga w liturgii” w całości poświęcił jednemu tematowi. Jest nim wiara skupiona na rzeczywistej obecności Jezusa w Eucharystii. Dzień Bożego Ciała jest zatem doskonałym motywem, by rozważanie poprowadzić w kierunku osobistego przeżycia tej prawdy lub… podjęcia refleksji, czy i co znaczy obecność Pana Boga w przestrzeni wspólnej, gdzie codziennie spotykają się przyjmujący tę prawdę, obojętni na nią, ale i kontestujący ją (na przykład w konsekwencji swojego stosunku do instytucji Kościoła). Być może ma też miejsce inne rozróżnienie oparte o świadome doświadczanie tej prawdy lub jej… nieznajomość, zapomnienie jej treści czy zredukowanie do obrzędu czy zwyczaju?

Eucharystia w swojej najgłębszej istocie jest obecnością i ofiarowywaniem się Jezusa Chrystusa za każdego człowieka. Biskup Athanasius Schneider pisze o tym bardzo obrazowo, nie tracąc przy tym niczego z głębi teologii. Nawet dla kogoś znajdującego się „za kościelnymi opłotkami” lub wchodzącemu zaledwie „do kruchty” w czasie katolickiego chrztu, ślubu czy pogrzebu, spostrzeżenia misjonarza z Kazachstanu mogą się okazać nadzwyczaj bliskie (choćby przyznać to jedynie w sercu).   

  • Niejeden dziwi się, że kochający Bóg potrzebuje ofiary za nasze odkupienie; są też dzisiaj i tacy, dla których pomysł ten jest wprost odrażający. (…) Dawanie jakiejś cząstki siebie samego już jest ofiarą i dobrem. Ktoś, kto nie udziela z siebie niczego, jest samolubny i działa sprzecznie z prawdziwą miłością. Ofiara, czyli samoofiarowanie, jest koniecznym elementem wyrażania autentycznej miłości.
  • Naszą raną jest grzech pierworodny, a naszą udręką egoizm, który stanowi źródło wszelkiej grzeszności. By ten stan uleczyć, Bóg objawił nam istotę miłości. Dał nam wszystko, co mógł – swojego własnego Syna. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich” (J15,13). Te Boskie słowa tłumaczą nam, czym jest miłość.
  • Z zaledwie przyrodzonego punktu widzenia trudno jest nam pojąć, czym jest w swej pełni miłość. W wymiarze przyrodzonym nasze pojęcie miłości jest zawsze niedostateczne. Stąd potrzeba nam Boskiego Objawienia, które nakazuje działanie miłości autentycznej.

Książka o „Mszy katolickiej” jest nasycona świadectwami osób, które odpowiedziały lub poszukując, znalazły odpowiedzi na pytania o sens rytuału, jego okazałość, wpisane w jego wypełnianie ciszę lub słuchanie. Te kroki naprowadziły szukających i otwartych na odkrycie znaczenia adoracji, na przeżycie udziału w zbawczej ofierze oraz na wartość dziękczynienia osobistego i wspólnotowego w Kościele. O pięknie i celu ostatecznym tej drogi pisze biskup i misjonarz z Kazachstanu – zdeterminowany w swej wierności Słowu Bożemu i Tradycji. Jak sam napisał, liturgia Eucharystii jest dla niego „słońcem i sercem” Kościoła.

Szczególnymi motywami doznania wiary, nad którymi zatrzymajmy się, proszę, są cisza i słuchanie. Zwracam uwagę na nie, bo przez niemal 24 godziny na dobę jesteśmy niejako bombardowani rozmaitymi dźwiękami; bywa, że bezładnymi i nieładnymi, niechcianymi i nieznośnymi albo takimi, które pozwalają nam zagłuszyć wewnętrzny niepokój. Jak istotna jest owa cisza i ład w przestrzeni sacrum wspomniałem niedawno w moim blogu. Katolicka liturgia jest w swojej istocie i zgodnie z tradycją przede wszystkim wsłuchaniem się w ciszę, aby wreszcie tylko Pan Bóg był słyszalny. Eucharystia jest cichą, bezszelestną, dyskretną i zarazem przemawiającą do całego człowieka obecnością Jezusa świadczącego o miłości Sobą.

Dopiero w takim kontekście mają sens wszelkie słowa wygłaszane czy śpiewane w czasie modlitwy. Biskup Athanasius przytacza w swojej książce wiele przykładów zyskania lub odzyskania wiary przez słuchanie. Jeden jest szczególnie poruszający i opowiada o przeżyciu, jakiego doznał francuski poeta i dramaturg Paul Claudel. Wszedł do słynnej katedry Notre Dame w Paryżu, gdzie usłyszał śpiewany kantyk „Magnificat”. Było to 25 grudnia 1886 roku, co później opisał. Zacytował to wspomnienie autor książki „Msza katolicka” obok fragmentu powieści „Strata i zysk” św. Johna Henry’ego Newmana, który opisuje moc śpiewu gregoriańskiego.  

  • „W mgnieniu oka moje serce zostało porażone i uwierzyłem. Uwierzyłem z taką mocą przekonania, z takim porywem całego jestestwa, z przeświadczeniem tak dogłębnym, z taką oczywistością nie dopuszczającą cienia wątpliwości, że od tej chwili żadne książki, żadne dowodzenia, żadne przygody burzliwego życia nie zdołały zachwiać mojej wiary, czy też choćby jej naruszyć.”
  • „Tylko Kościół katolicki posiada piękno. Zobaczylibyście, co mam na myśli, gdybyście weszli do katedry w innym kraju, a nawet do katolickich kościołów w naszych dużych miastach. Celebrans, diakon, subdiakon, akolici ze światłami, kadzidło i śpiew. Wszystko to wspólnie zmierza ku jednemu celowi – uwielbieniu.”

Na okładce książki biskupa Athanasiusa Schneidera można zobaczyć niezwykłe czarno-białe zdjęcie wykonane w 1946 r. Widać na nim ołtarz główny katedry pw. św. Pawła w Munster zniszczonej w wyniku bombardowań tego miasta prowadzonych przez aliantów. Trwa uroczysta Msza Święta na uprzątniętych stopniach ołtarza. Wokół są ruiny. Zbiegają się w tej jednej przestrzeni cień wojny i światło pokoju, odchodzi z trudem koszmar wojny i z wysiłkiem wkracza nadzieja na dobro. Kapłan odwrócony jest od śladów rozpaczy, a zwrócony jest ku znakowi miłości.

Dla nas chrześcijan Jezus jest tym Kimś ważnym. W Nim spotykamy Kogoś wyjątkowego. Z Nim będąc blisko, przeczuwamy, że jest z nami Ktoś. Wierzymy, że to Eucharystia jest szczytem obecności i ofiary, jaką Jezus daje nam w Kościele Katolickim. Jest Miłością daną nam na zawsze.  

 

 Krzysztof Kotowicz

Post scriptum: Rozważanie niniejsze dedykuję Mniszkom Klaryskom od Wieczystej Adoracji z Ząbkowic Śląskich i Kłodzka, które nieprzerwanie od czasów lwowskich, na kolanach, dniem i nocą, zanoszą akty uwielbienia do Pana Jezusa. Wasza wiara, Siostry, była i jest dla mnie światłem.

  • TERAZ: Athanasius Schneider, Aurelio Porfiri, Msza katolicka – jak przywrócić centralne miejsce Boga w liturgii, Wydawnictwo Esprit, Kraków, 2022
  • POPRZEDNIO: Jan Józef Szczepański, Maleńka encyklopedia totalizmu, Wydawnictwo ZNAK, Kraków, 1990
  • W CYKLU #BLIŻEJ SŁOWA: Dziękuję za przeczytanie publikacji. Przekaż ją dalej, jeśli uważasz, że warto. Odpowiedz, jeśli chcesz i możesz, w publicznym komentarzu lub prywatnej wiadomości.
Tagi: społeczeństwoKościółBliżej Słowa
UdostępnijUdostępnij
Poprzedni wpis

Wstęgę przecięła Vanessa – basen przy „Orliku” w Kudowie-Zdroju już dostępny

Następny wpis

Czy kieliszki do wina to dobry pomysł na prezent?

Następny wpis
Czy kieliszki do wina to dobry pomysł na prezent

Czy kieliszki do wina to dobry pomysł na prezent?

Komentowane 1

  1. Pingback: „Przezwyciężyć pesymizm” – człowiek pomiędzy doświadczeniem a obietnicą - Wrocławskie Fakty

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

  • Popularne
  • Komentowane
  • Najnowsze
Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich

Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich – „Invest-Park” otworzył ważny punkt na gospodarczej mapie Dolnego Śląska [FOTO]

26 września 2023
Zbiornik Krosnowice gotowy

Zbiornik Krosnowice gotowy – kolejne ogniwo bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wybudowane przez Wody Polskie

29 września 2023
Codzienne połączenie kolejowe

Codzienne połączenie kolejowe do Jedliny-Zdroju i Głuszycy – wraca po 30 latach

29 września 2023
Hej zbudziły się po kryptach króle

Hej, zbudziły się po kryptach króle, Sam marszałek się w trumnie obrócił, Gdy gwizdnęły nasze pierwsze kule, I któryś filipinką rzucił…

1 sierpnia 2023
Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Kotliny Kłodzkiej – zbiornik Roztoki jest już gotowy

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Kotliny Kłodzkiej – zbiornik Roztoki jest już gotowy

1
Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich

Lokalne Centrum Biznesu w Ząbkowicach Śląskich – „Invest-Park” otworzył ważny punkt na gospodarczej mapie Dolnego Śląska [FOTO]

1
Nowa hala dla biznesu w Ząbkowicach Śląskich – będzie wybudowana przez WSSE „INVEST-PARK” [WIDEO]

Nowa hala dla biznesu w Ząbkowicach Śląskich – będzie wybudowana przez WSSE „INVEST-PARK” [WIDEO]

6
Jest „master-plan” dla Campingu „Sudety” – samorząd chce wzmocnić atrakcyjność turystyczną Bielawy

Jest „master-plan” dla Campingu „Sudety” – samorząd chce wzmocnić atrakcyjność turystyczną Bielawy

2
miejscakultury-dolnego-slaska-palac-w-warmatowicach-sienkiewiczowskich

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

1 października 2023
Czy istnieją miejsca

Czy istnieją miejsca, w których Homo waldenbergensis odnajdą samych siebie – „KarboLand”

30 września 2023
Dwie różne osoby

Dwie różne osoby – „Znachor”

30 września 2023
Czym jest przyjemność

Czym jest przyjemność – „WoW”

30 września 2023

Reklama

Timcatering.pl

Ostatnie aktualności

miejscakultury-dolnego-slaska-palac-w-warmatowicach-sienkiewiczowskich
Dolny Śląsk

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

1 października 2023
Czy istnieją miejsca
Wałbrzych

Czy istnieją miejsca, w których Homo waldenbergensis odnajdą samych siebie – „KarboLand”

30 września 2023
Dwie różne osoby
Jelenia Góra

Dwie różne osoby – „Znachor”

30 września 2023
Czym jest przyjemność
Kłodzko

Czym jest przyjemność – „WoW”

30 września 2023
Audiowizualne misterium
Wałbrzych

Audiowizualne misterium – malarstwo Nowosielskiego w rytmie jazzu

30 września 2023
Symfonia Pokoju
Świdnica

„Symfonia Pokoju” – prawykonanie w Kościele Pokoju w Świdnicy

30 września 2023

SudeckieFakty.pl - wiarygodne informacje obejmujące powiaty: wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki i kłodzki, jeleniogórskie oraz Dolny Śląsk. Sprawdzone fakty i wyraziste opinie.

Polityka Prywatności
Redaktor naczelny: Dariusz Nowakowski

sudeckiefakty

sudeckiefakty
Co wspólnego z Henrykiem Sienkiewiczem ma mała w Co wspólnego z Henrykiem Sienkiewiczem ma mała wieś w pobliżu Legnicy? Jak lektura polskiego pisarza wpłynęła na pewnego pruskiego oficera? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie Państwo w dzisiejszej odsłonie cyklu #miejscakulturydolnegośląska , w którym przybliżymy historię Pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-palac-w-warmatowicach-sienkiewiczowskich/ 
#pałac #pałacwormątowicesienkiwiczowskie #warmątowicesienkiewiczowskie #gminakrotoszyce #powiatlegnicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #zabytekarchitektury #zabytki #turystyka
Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo ra Tegoroczne Imieniny Marianny sprawiły mnóstwo radości wszystkim, którzy przybyli na błonia w Kamieńcu Ząbkowickim.
#mariannaorańska #pałacmariannyorańskiej #palackamieniecząbkowicki #kamieniecząbkowicki #czaswolny #turystyka #zabytki #zabytekarchitektury #parkpałacowy #rekreacja #powiatząbkowicki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #klubsportowyzamek
w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum w Ząbkowicach Śląskich otwarto Lokalne Centrum Biznesu. Obiekt powstał pod wynajem i jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/lokalne-centrum-biznesu-w-zabkowicach-slaskich-invest-park-otworzyl-wazny-punkt-na-gospodarczej-mapie-dolnego-slaska-foto/
#biznes #przedsiębiorczość #rynekpracy #lokalnecentrumbiznesu #wałbrzyskaspecjalnastrefaekonomiczna #investpark #ząbkowiceśląskie #mikrofirma #małafirma #średniafirma
Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rower Na uczęszczanej trasie turystów pieszych i rowerowych w Przełęczy Kłodzkiej (gmina Złoty Stok), z inicjatywy środowiska skupionego wokół Stowarzyszenia „Pamięć i Szacunek”, w rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą tragiczną śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz pozostałych 94 Polaków, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.
✍️📸➡️ https://sudeckiefakty.pl/dwie-daty-17-wrzesnia-1939-i-10-kwietnia-2010-inicjatywa-stowarzyszenia-pamiec-i-szacunek-foto/
#patriotyzm #pamięćhistoryczna #stowarzyszeniepamięćiszacunek #inwazjasowiecka #inwazjasowieckanapolskę #17września1939 #tragediasmoleńska #10kwietnia2010 #przełęczkłodzka
Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i piel Od ponad sześciu dekad to miejsce gromadzi i pielęgnuje dziedzictwo kulturowe Ziemi Kłodzkiej. Teren ten jest fascynujący zarówno pod względem geograficznym, jak i w związku ze swoją burzliwą historią oraz różnorodnością etniczną oraz kulturową. W cyklu #miejscakulturydolnegośląska przedstawiamy Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/miejscakultury-dolnego-slaska-muzeum-ziemi-klodzkiej/
#muzeum #ziemiakłodzka #muzeumziemikłodzkiej #kłodzko #powiatkłodzki #dolnyśląsk #dolnyśląskjestpiękny #turystyka #historia #kultura
Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbi Zbiornik Boboszów to jeden z czterech suchych zbiorników budowanych na Ziemi Kłodzkiej dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu. Inwestycja Wód Polskich została zrealizowana w latach 2018-2023, za kwotę blisko 238 mln złotych. Łącznie na Ziemi Kłodzkiej Wody Polskie realizują obecnie inwestycje o wartości 1,2 mld złotych.
✍️➡️ https://sudeckiefakty.pl/wody-polskie-zakonczyly-budowe-zbiornika-boboszow-to-ochrona-dla-mieszkancow-ziemi-klodzkiej/
#inwestycje #hydroinzynieria #bezpieczeństwopowodziowe #boboszów #retencja
miejscakultury-dolnego-slaska-palac-w-warmatowicach-sienkiewiczowskich

#MiejscaKultury Dolnego Śląska – Pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich

1 października 2023
Czy istnieją miejsca

Czy istnieją miejsca, w których Homo waldenbergensis odnajdą samych siebie – „KarboLand”

30 września 2023
Dwie różne osoby

Dwie różne osoby – „Znachor”

30 września 2023
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • AKTUALNOŚCI
  • TWÓJ POWIAT
    • Ząbkowice Śląskie
    • Kłodzko
    • Dzierżoniów
    • Świdnica
    • Wałbrzych
    • Jelenia Góra
  • DZIEJE SIĘ
  • SPORT
  • KULTURA
  • Dolny Śląsk

© 2022 SudeckieFakty.pl

Po zapoznaniu się z niniejszą informacją, poprzez kliknięcie na „Przejdź do serwisu” lub zamknięcie tego okna zgadzasz się na to, aby Twoje dane osobowe były przetwarzane
w taki sposób jaki został omówiony w regulaminie oraz niniejszej polityce (https://sudeckiefakty.pl/cookies)

PRZEJDŹ DO SERWISU
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT