Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program priorytetowy „Czyste Powietrze”.

We wrześniu minął drugi rok jego wdrażania, a program był w tym czasie modyfikowany i ulepszany. Jedną z ważniejszych zmian było włączenie gmin do jego realizacji. Powstały Punkty Obsługi Programu, aby wnioskodawcy mogli w gminie, w której zamieszkują składać wnioski. Obecnie na Dolnym Śląsku funkcjonują 33 takie punkty. W kolejnych miesiącach Program został uproszczony, zmienione zostały zasady przyznawania dofinansowania, a sam wniosek jest łatwiejszy do wypełnienia.

Dzisiaj siedem kolejnych gmin z województwa dolnośląskiego włącza się do walki o czystsze powietrze. We wrocławskiej siedzibie Funduszu podpisano kolejne porozumienie z samorządami. Do realizacji Programu włączyły się samorządy: Gminy Miejskiej Dzierżoniów, Bielawy, Pieszyc, Dzierżoniowa, Piławy Górnej, Łagiewnik i Niemczy. Samorządy te zrzeszone są w „Stowarzyszeniu Ziemia Dzierżoniowska”. Dla gmin korzyścią z podpisania porozumienia jest możliwość uzyskania refundacji w wysokości do 100 zł za wydanie beneficjentowi zaświadczenia oraz skutecznie złożony wniosek o podwyższone dofinansowanie.

Dzisiejsze spotkanie to dobry początek wzmocnienia promocji Programu w regionie dzierżoniowskim i znaczące wsparcie dla mieszkańców w wypełnianiu wniosków i staraniach o podwyższony poziom dofinansowania – mówi prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.

Przypomnijmy, że 21 października br. została uruchomiona druga część programu „Czyste Powietrze” dająca możliwość wsparcia mniej zamożnym mieszkańcom. Teraz mogą oni otrzymać wyższą dotację – nawet do 37 tys. złotych – na wymianę kopciucha i termomodernizację domu.

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 października, umożliwiają wójtom, burmistrzom i prezydentom miast wydawanie zaświadczeń o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego, osobie zamierzającej złożyć wniosek o dofinansowanie z drugiej Części Programu. Takie zaświadczenie jest niezbędne, żeby ubiegać się o podwyższony poziom dofinansowania na wymianę starego źródła ogrzewania. To kolejna zmiana dostosowująca Program do szerszego grona odbiorców.

Komentarze

Zostaw swój komentarz